Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

UPS PowerCom BTN-400AP napięcie, a prąd ładowania.

milew 23 Apr 2010 18:53 3726 4
 • #1
  milew
  Level 12  
  Posiadam UPS jak w temacie, a w UPS wymieniłem akumulator na nowy i zastanawiam się czy ładowanie jego jest poprawne. UPS ma jeden akumulator 12V/7Ah
  Ładowanie 13,5V prąd ładowania 0.3A.

  Z poziomu 30% naładowania akumulatora po 4 godzinach mam 67% pokazane w oprogramowaniu do tego UPS-a.

  Nie wiem czy to nie za długo i czy ten prąd nie jest za mały, czy nie zepsuję nowego akumulatora, a sama elektronika wygląda poprawnie.
  Będę wdzięczny za sugestie.
 • #2
  Adrian_1591
  Level 28  
  Witam.
  Napięcie do ładowania akumulatora musi być większe od jego pracy, ponieważ w innym wypadku nie naładujesz go w pełni (np. łatwo to zauważyć w samochodzie-akumulator 12V, a przy odpalonym silniku napięcie ładowania jakie jest podawane wynosi około 14,4V).

  Co do natężenia prądu to ogólnie jest przyjęte, że prąd ładowania winien być 10% wartości akumulatora, a te 10% to taki umowne maksymalne i najbardziej optymalne natężenie. Nie powinno przekraczać tych 10% celem unikniecia uszkodzenia akumulatora, ale żeby łądowanie było możliwie szybkie.
  Czyli twój akumulator powinien być ładowany prądem o natężeniu 0,7A. Oczywiście można łądować mniejszym natężeniem-nic się nei stanie :) lecz będzie to dłużej zajmowało.
  Z pytaniem-zamontowałes taki sam akumulator, czy większy pojemnościowo, bo wydaje mi się, że był tam mniejszy-około 5Ah :?:
 • #3
  milew
  Level 12  
  Sprawdziłem stary akumulator, był taki sam czyli 12V/7.2Ah
  Wygląda że ładowanie skończyło się, na akumulatorze jest 13,7V, prądu ładowania praktycznie nie ma 3mA i wygląda na to, że ten UPS tak ma.

  Po odłączeniu od prądu wskaźnik naładowania zjechał szybko do 64%, ale trzyma.
  Generalnie martwiły mnie te niskie wartości ładowania, jak wspominał kolega wyżej niski prąd nie zaszkodzi.

  Czy napięcie 13.5V jest akceptowalne z tego co doczytałem się to wartość minimalna dla tych akumulatorów.
  Zaczynam zastanawiać się nad dokładnością mojego miernika.
 • #4
  Adrian_1591
  Level 28  
  :arrow: Milew
  Śmieszna kwestia, ale bardzo ważna-czy bateria w mierniku jest nowa, czy już używana :?:
  Mam dwie uwagi co do mierników...
  Przy słabej baterii w urządzeniu pomiarowym przy mierzonym napiciu około 13V pokazywało mi na mierniku 20V, a więc bateria jest bardzo ważna, i gdy jest rozładowana można nieźle zgłupieć przy pomiarach.

  Mam dwa mierniki-jeden taki za 15zł (w zasadzie to go nie używam :D ) zaś drugi za +50zł. Zauważyłem dziwną rzecz przy pomiarach natężenia, że miernik (jeden jak i drugi) "zaniża przepustowość" i działa jak opornik. Czyli podłączając żarówkę przez miernik dostaje niższe napięcie, przez co pomiar natężenia już jest zaniżany.

  Po co mówię o tym drugim :?:
  Mówię to po to, abyś nie brał tak bardzo poważnie pomiaru amperażu miernikiem, bo może fałszować.

  Lecz wracając do tematu-ładowanie akumulatorów niższymi parametrami niż są zalecane tylko i wyłącznie spowodują niepełne naładowanie akumulatora (gdy napięcie jest za niskie) lub wydłużony czas ładowania (niższe natężenie)

  Jeżeli masz taką możliwość,spróbuj naładować ten akumulator "zewnętrznie" czyli ładowarką,a nie UPS-em i zobacz po ponownym podłączeniu do UPS-a jak się ma wartość baterii, czy też spadnie do tych 64%.
  Oczywiście nie radze ładować prostownikiem do akumulatorów samochodowych chyba, że stwierdzisz, iż prąd jaki podaje (albo jeżeli masz w takim prostowniku regulacje) nie przekracza zalecanych wartości to możesz popróbować.
  Pozdrawiam
 • #5
  milew
  Level 12  
  Dalszy ciąg histori.
  W międzyczasie dostałem w swoje ręce drugiego takiego samego UPS-a. Zachowanie odnośnie prądu i napięcia ładowania takie same. Wychodzi że ten model po prostu tak ma.
  Temat do zamknięcia.