Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar temperatury i wilgotności - kontrola przez Ethernet

ewsd75 23 Kwi 2010 19:22 7700 9
  • Pomiar temperatury i wilgotności - kontrola przez Ethernet

Witam
    Chciałem zaprezentować mój kontroler temperatury i wilgotności z możliwością sterowania i obserwacji danych przez Ethernet. Urządzenie zostało wykonane jako prototyp i było przetestowane w serwerowni u znajomego. Program został napisany w Bascom a płytka zaprojektowana w Eagle. napisałem też instrukcję do tego sterownika. Mimo iż zawodowo zajmuję się elektroniką to postanowiłem zaprezentować coś co zrobiłem pod wpływem nudy i z wielką pasją. Nie będę opisywał może dokładnie co ten sterownik potrafi . Dlatego zamieszczę instrukcję i kilka innych plików do wglądu pod linkiem:

Hmmm ... czasem fajnie zrobić coś dla siebie .......

Oprogramowanie tak jak pisałem zostało napisane w Bascom, moduł Ethernetowy to Tibbo EM203.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 23 Kwi 2010 21:58
    Belialek
    Poziom 22  

Witam - czy można wiedzieć z jakim czujnikiem wilgotności pracuje układ? Od dosyć dawna poszukuję w miarę taniego czujnika do użycia w ogrodnictwie :)

PS. W oknie z wykresami pomiarów masz literówki na buttonach (Display/Displey) - taki detal. EDIT: ojjj widzę, że cała część angielskojęzyczna tego projektu leży i kwiczy...

• Metal Work Pneumatic
  • #3 23 Kwi 2010 22:03
    Radzio M.
    Poziom 33  

Witam. Na czym wygrzałeś lakier ?

• #4 23 Kwi 2010 22:09
    genpa
    Poziom 10  

Jeśli sterownik ma mieć menu w języku ang. to polecenie kasuj to clear... ;] Co stało na przeszkodzie by użyć Atmegi w obudowie SMD? Cóż może się czepiam.. Płytka mogła być o wiele mniejsza(nie dość że dwustronna)(. Mostek ..... zasila coś jeszcze oprócz tego sterownika ? jeśli nie to poco taki duży(na oko ma ze 4A)? Piszesz prąd styków 10A przy 230V. ale to prąd styków przekaźnika a czy ścieżki wytrzymają? a złącze przekaźników?

Zaleca sie dokonanie sprawdzenia poprawności działania sterownika, co 6 miesięcy przez producenta. - dobry Text ;)

• #5 24 Kwi 2010 00:20
    gomarko
    Poziom 9  

Usunąłem uwagę na temat ortografii
    Czekamy na poprawioną instrukcję

• #6 24 Kwi 2010 01:05
    Trebuh
    Poziom 18  

Czepiacie się błędów jak by od tego coś zależało, na forum tłumacz nie przetłumaczy? chyba dla tego. I tak w tym kraju wystarczy angielski, po co polski chyba tylko ... wg reklamy. Taki off topic.

Do ścieżek zawsze można pogrubić chociażby dolutować drut.
    Takie projekty urozmaicają i jeśli jest pełna dokumentacja z kodem źródłowym to po prostu super, w innym wypadku reklama?

• #7 24 Kwi 2010 01:06
    yogi009
    Poziom 42  
  • #8 24 Kwi 2010 01:21
    Belialek
    Poziom 22  

Trebuh napisał:
    Czepiacie się błędów jak by od tego coś zależało, na forum tłumacz nie przetłumaczy? chyba dla tego. I tak w tym kraju wystarczy angielski, po co polski chyba tylko ... wg reklamy.

Sęk właśnie w tym języku "angielskim" - jak ktoś nie zna, to albo zostawić w języku ojczystym, albo poświęcić trochę czasu i odszukać poprawnej pisowni/znaczenia w słowniku. Jak widzę w porządnie zrobionej dokumentacji zrzut z terminala po wydaniu polecenia "help" i widzę takie kwiatki jak "Clir", "humidyty" czy inne "proceduty" to naprawdę całe pozytywne wrażenie wywołane wstępem pryska...

Trebuh napisał:
    Takie projekty urozmaicają i jeśli jest pełna dokumentacja z kodem źródłowym to należy się pochwała (coraz mniej tego).

Zabierasz głos w temacie, z którym nawet nie raczyłeś się dokładnie zapoznać. Nie ma ani schematu ani kodu źródłowego. Tak więc do czego mogą się odnosić nasze uwagi, jak nie do tego co jest zaprezentowane (dokumentacja)?

Domyślam się, iż z tego powstanie komercyjny projekt - autor powinien nasze uwagi zbierać jako wskazówki a nie traktować ich jako "czepianie się". Kolega ewsd75 zna się na rzeczy, tak więc będzie wiedział na co zwrócić uwagę przy tworzeniu kolejnych równie udanych konstrukcji.

Pozdrawiam!

• #9 24 Kwi 2010 01:47
    revolt
    Poziom 34  

Już pomijając kaleczenie angielskiego to "komurki" (tym bardziej, że niżej już są komórki) rażą. Poza tym instrukcja jest w pełni zrozumiała dla twórcy co najwyżej. Co to w ogóle jest Machine procedury? Koło maszyny to twoje URZĄDZENIE nie leżało już prędzej ciągły/automatyczny odczyt danych.

• #10 24 Kwi 2010 06:47
    ewsd75
    Poziom 12  

Witam

Dzięki za wszelkie słowa , nawet te z krytyką.
    Tak jak pisałem zrobiłem go dla siebie , a raczej dla kolegi który mnie o coś takiego prosił. Komendy wymyśliłem sam, może i to był zły pomysł że są w języku obcym. Jest to do zmiany. Jeśli chodzi o lakier na laminacie to płytka była robiona przez fabrykę. Zaprojektowałem ją, co do wielkości laminatu zastosowałem go takiego większego bo taki jest rozstaw kołków w obudowie, którą mi znajomy dostarczył. Na płytce jest gniazdo do podłączenia 12V z zasilacza napięcia stałego ale jest też gniazdo (zaraz obok czarnej wtyczki), w które można podłączyć transformator i zasilić go z napięcia zmiennego. Dlatego taki duży mostek. Ścieżki są grube na stykach przekaźników ( 2.5 mm szerokość) Tak jak pisałem jest to prototyp. Co do instrukcji i błędów w niej to przepraszam. Dlatego przyjmuje wasze uwagi i na razie ją zlikwidowałem i postaram się szybko poprawić i zamieścić ponownie już poprawioną. Jeśli chodzi o czujniki to temperatura - DS18B20 a wilgotność - RHU1015N.