Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar rezystancji uziemienia miernikiem MZC-300

MrMazi 23 Kwi 2010 22:05 9667 5
 • #1 23 Kwi 2010 22:05
  MrMazi
  Poziom 16  

  Czy ktoś już próbował tak mierzyć uziom?
  Takie mam założenie. Podepnę mierzony uziom pod jeden zacisk miernika a drugi zacisk pod fazę z gniazdka. Wynik to będzie suma rezystancji badanego uziomu, uziomu w trafoku oraz przewodu fazowego od trafa do miernika. Jeżeli wartość będzie poniżej 30 to wiem, że badany uziom jest dobry bo pomiar obarczony jest błędem dodatnim.
  Mam też pomysł jak zniwelować ten błąd. Jeśli jest zły, to wyprowadźcie mnie z błędu. Wartość uziomu w transformatorze, wg normy może być maks. 5 Om. Zmierzę też rezystancję pętli zwarcia, to poznam sumaryczną wartość rezystancji przewodu N oraz fazowego aż do trafa. Jeżeli od wyniku badanego uziomu, odejmę wartość 5 Om oraz połowę wartości rezystancji pętli zwarcia, to będę znał w dużym przybliżeniu wartość mojego uziomu. Dodam, że ZE chce uziom a nie protokół z kontroli, więc myślę, że dla mojego spokoju taki sposób pomiaru wystarczy.

  0 5
 • #2 24 Kwi 2010 08:48
  remik_l
  Poziom 29  

  Kolego a skąd wiesz jaką wartość ma uziemienie punktu neutralnego trafo ?
  Zakładając 5Ω możesz przegiąć w drugą stronę (błąd ujemny) ponieważ wartość ta może być poniżej 1Ω.
  W zeszłym roku stawialiśmy stację SN/nN w Warszawie i tam ZE kazał nam zjechać do 0,8 Ω.

  Możesz najeść się wstydu jak wyjdzie Ci uziom 35Ω a wg Twoich kombinacji wpiszesz 29Ω a ZE sobie zmierzy tak dla pewności.

  Jeśli chcesz wiedzieć rzeczywistą wartość uziomu to zastosuj inną metodę pomiarową.

  0
 • #3 24 Kwi 2010 10:33
  MrMazi
  Poziom 16  

  Ja wiem, że jak wyjdzie wynik powyżej 30 to uziom trzeba poprawić. Nie zostawię go jak będzie taka oporność. Wbiję kolejne szpilki. Chodzi mi tylko czy system pomiaru dobry.

  0
 • #4 24 Kwi 2010 17:54
  MrMazi
  Poziom 16  

  Wyszło 8,8 Oma więc sądzę, że jest OK.

  0
 • #5 17 Maj 2010 12:20
  desty
  Poziom 10  

  Orlik w książce Badania i pomiary dla praktyków podaje przykład pomiaru impedancji i rezystancji uziemienia miernikiem MZC-300. Ponieważ pomiar obarczony jest błędem dodatnim a wynik będzie w granicach dopuszczalnych (oczywiście po skorygowaniu wpółczynnikami) to wtedy nie ma potrzeby stosowania dokładniejszych metod.

  Zaznaczam, że to zdanie Władysława Orlika.

  0
 • #6 12 Cze 2010 23:05
  Miwhoo
  Specjalista - Instalacje Elektryczne

  Pomiar rezystancji uziemienia miernikiem pętli zwarcia jest możliwy, pod warunkiem, że pomiar całego obwodu będzie mieścił się w granicy dopuszczalnej rezystancji dla uziemienia.

  W takim przypadku mierzona jest rezystancja uziemienia roboczego trafo, przewodu PEN i rezystancji badanego uziemienia. Jeżeli całość wychodzi w normie, to można przyjąć, że uziemienie jest OK i odnotować w protokole, podając też metodę pomiaru.

  0