Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer 3690 i kupno nowej baterii

liliput 24 Kwi 2010 15:08 2249 6
  • #1 24 Kwi 2010 15:08
    liliput
    Poziom 12  

Witam mam taki problem otóż w moim acerze bateria trzyma góra 10 min i cały czas pokazuje mi 99% po ok 10 min nagle komunikat o słabej baterii. Spowodowane jest to tym że większość czasu jest na zasilaczu i mało co pracuje na baterii. Ale chce sie dowiedzieć czy jak kupie nową baterie i bede ładował ją np. jak komórke tzn. krytyczny stan->ładowanie do 100% i odłączanie zasilania to może się tak samo zrobić? Laptop ma ok. 3 lata

0 6
  • #2 24 Kwi 2010 15:12
    Marek Nawrocki
    Poziom 25  

Witam !!
    Generalnie jak korzystasz z zasilania sieciowego to najlepiej wyciągać baterię ,wiem że to może nieraz powodować utratę naszej pracy kiedy zaniknie prąd , a beterie jeśli się z niej nie korzysta najlepiej trzymać naładowana gdzieś w 70% , Każda bateria ma swoją żywotność i ilość ładowań. Gdzieś na internecie nie pamiętam czy w PCworld komputer był cały artykuł na temat baterii

0
  • #3 25 Kwi 2010 14:29
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wszystko zależy jaka jest to bateria. Jeśli jest to bateria oparta na ogniwach li-ion, to nie ma większego znaczenia, czy będziesz ją wyjmował, czy nie. Procesy chemiczne stażeniowe w niej zachodzą nawet, gdy się jej nie używa. Jeśli chcesz ją przechowywać poza lapkiem, to wyciągasz ją jak jest naładowana na 100 % i nie zapominaj raz na miesiąc jej doładować. Najgorsze co może być dla tego typu ogniw, to głębokie rozładowanie ogniw poniżej 3 V na sekcję.

Moim zdaniem nie ma potrzeby wyjmowania tego typu baterii z lapka, a jedynie co jakiś czas przeprowadzić pełne rozładowanie. Nie należy zapominać o doładowaniu baterii do 100%. Jeżeli zajdzie konieczność rozładowania baterii do zera, to należy jak najszybciej taką baterię naładować - jest to warunek aby bateria nie przeszła w stan głębokiego rozładowania.
    Kolejna sprawa, to to, że dla tego typu ogniw 2 - 3 lata to normalny okres w którym się zużywają niezależnie od ilości cykli.

0
  • #4 25 Kwi 2010 14:43
    irek6311
    Poziom 33  

Marek Nawrocki napisał:
    Witam !!
    Generalnie jak korzystasz z zasilania sieciowego to najlepiej wyciągać baterię ,wiem że to może nieraz powodować utratę naszej pracy kiedy zaniknie prąd , a beterie jeśli się z niej nie korzysta najlepiej trzymać naładowana gdzieś w 70% , Każda bateria ma swoją żywotność i ilość ładowań. Gdzieś na internecie nie pamiętam czy w PCworld komputer był cały artykuł na temat baterii
    Miałem już 2 laptopy i akumulatory padły po roku przez ciągłe doładowywanie ,
    akumulator ma ograniczoną ilość cykli ładowania i ciągłe doładowywanie skraca żywotność lit-jon ogniwa ,
    przy każdym włączeniu laptopa akumulator jest ładowany więc jak korzystasz w domu z gniazdka > najlepiej akumulator wyjąć ,
    ja obecnie stosuję tę metodę i akumulator 2 letni ma ~90% wydajności .

0
  • #5 25 Kwi 2010 15:06
    jarob

Nie jest prawdą, że każde podłączenie laptopa do gniazdka powoduje jego doładowanie. Wszystko zależy jak ustawiłeś to w opcjach.
    Nie jest też prawdą, że doładowywanie do 100% skraca jego żywotność.
    Te akumulatorki lubią być naładowane, nie cierpią natomiast być rozładowane.

0
  • #6 25 Kwi 2010 15:11
    irek6311
    Poziom 33  

Nie wiem jak u innych ale mój Acer nawet jak tylko włączę prąd bez startu OS > ładuje akumulator .

0
  • #7 25 Kwi 2010 15:20
    jarob

Każdy sterownik w baterii ma zaprogramowany poziom FCC, przy którym zdejmuje flagę o pełnym naładowaniu. Jest to przeważnie ustawione na 90 lub 95% pełnej pojemności i standardowo dopiero wtedy sterownik baterii podaje laptopowi jakie jest napięcie ładowania oraz prąd ładowania. Bez tych parametrów lapek nie podejmie ładowania.
    Oprócz tego można w opcjach ustawić inny poziom, przy którym lapek zacznie doładowywać baterię.

0