Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podlaczanie tranzystora bipolarnego & wady i zalety MOSF

wowka 18 Sty 2003 23:55 6161 6
  • #1 18 Sty 2003 23:55
    wowka
    Poziom 28  

najczesciej uklad z tranzystorem jest podlaczony wg rysunku a, ale czasami zauwazylem ze jest podlaczany wg rysunku b DLACZEGO ???
    czy podlaczanie tranzystora i odbiornika energii wg rysunkow a i b jest obojetne,tzn czy mozna bez zadnych konsekwencji podlaczac wg rysunkua a i b - wydaje mi sie ze nie.Prosze o wyjasnienie. A przy okazji jakie sa zalety i wady mosfetow wzgledem tranzystorow bipolarnych oprocz tego ze do pelnego otwarcia mosfeta potrzeba okolo 12V ???

0 6
  • #2 19 Sty 2003 08:57
    Ptolek
    Poziom 36  

Na mosfetach sie nie znam, ale wydaje mi się, że w układzie z rysunku B potrzebne jest większe napięcie do pełnego otwarcia tranzystora, bo potrzebne do tego jest napięcie około 0,7V względem punktu połączenia emitera z odbiornikiem, a nie względem masy t.j. na rysunku A.
    Ja też nie wiem jak to jest, tylko kombinuję. Poprawcie mnie jak to jest źle, bo też jestem ciekawy 8O

0
  • #3 19 Sty 2003 10:27
    oldboy
    VIP Zasłużony dla elektroda

Najogólniej:
    - rys.a - konfiguracja pracy OE czyli praca ze wspólnym emiterem. Zalety: wzmocnienie większe od jedności
    Wady: mała rezystancja wejściowa i wyjściowa
    - rys.b - konfiguracja pracy OC czyli praca ze wspólnym kolektorem(tzw. wtórnik emiterowy).
    Zalety: duża rezystancja wejściowa, mała rezystancja wyjściowa
    Wady: wzmocnienie mniejsze od jedności.
    Tranzystory polowe(unipolarne: FET, MOSFET) posiadają bardzo dużą rezystancję wejściową a ich charakterystyka sterowania przypomina właściwości lamp elektronowych. Oznacza to, że przy potencjale zerowym na bramce płynie odpowiedniej wartości prąd drenu który przyjmuje wartość zerową dla ujemnych napięć na bramce(różnych dla poszczególnych typów tranzystorów).

0
  • #4 19 Sty 2003 12:19
    wowka
    Poziom 28  

a moje 2 pytanie odnosnie mosfetow ?

0
  • #5 19 Sty 2003 12:54
    oldboy
    VIP Zasłużony dla elektroda

O zaletach wspomniałem - bardzo duża rezystancja(impedancja)wejściowa, wady - gorsze właściwości w zakresie wielkich częstotliwości(wpływ pojemności bramki). I jeszcze jedna zasadnicza różnica, tranzystory bipolarne są sterowane prądowo, natomiast unipolarne napięciowo.

0
  • #6 19 Sty 2003 15:12
    wowka
    Poziom 28  

ano jakos przegapilem twoj post oldboy ale dzieki

0
  • #7 21 Sty 2003 19:55
    piotrw_78
    Poziom 13  

Dlatego że przy dużych ale nawet tych mniejszych częstotliwościach mosfety maja problem z przeładowaniem pojemności bramka - źródło duża zwłoka jest już przy ok 50 Hz steruje się je zazwyczaj z pary komplementarnej tranzystoraów bipolarnych polecam również spróbować tranzystory IGBT coś w rodzaju połączenia MOS i bipolarnych

0
  Szukaj w 5mln produktów