Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Neostrada: brak prądu na linii = gorsze parametry.

24 Apr 2010 17:48 1562 2
  • Level 10  
    Mam taki nietypowy problem. Otóż mam neostradę bez telefonu. Mieszkam dość daleko od centrali, wg techników TP 8 km, Downstream Line Attenuation: 56 db. Obecnie mam prędkość 2 mb/s. Działała stabilnie jak skała przez prawie rok, ale z racji tego, że nie mam abonamentu na telefon wyłączyli mi prąd na linii.
    Działało to jeszcze przez kilka miesięcy, ale potem nagle router (WAG200) nie mógł nawiązać synchronizacji na żadnej prędkości (nawet 256kb/s nie zestawili). Przez miesiąc czasu technicy walczyli z tym problemem, aż w końcu podłączyli "sygnał", żeby sprawdzić szumy na linii i łącze ożyło, parametry:
    Downstream Margin: 15 db
    Upstream Margin: 19 db
    przy prędkości 2 mb/s.
    Działało to przez miesiąc, ale downstream margin stopniowo spadał, aż zatrzymał się na liczbie ujemnej (router wyświetlał bardzo dużą liczbę, bo zmienna która opisuje ten parametr nie pozwala na ujemne i po prostu zakres przekroczyła). Znów był ten sam efekt, brak synchronizacji. Zamiast dzwonić do pomocy technicznej i tłumaczyć wszystkim po kolei, że na tym łączu działało 2 mb/s bez problemu, po prostu podłączyłem pod linię moją centralkę VOIP na kilka sekund. Łącze od razu poprawiło parametry i działało przez kolejne kilka tygodni. Potem znów musiałem puścić prąd itd...

Ogólnie sytuacja nie jest zła, ale powiem szczerze chciałbym zwiększyć prędkość łącza, bo mimo, że mieszkam na wsi, to internet jest moim głównym źródłem dochodu i mały upload jest szczególnie bolesny.

Jaką mogę mieć maksymalną prędkość na tym łączu? Z diagramów znalezionych w necie wynika, że przy takim tłumieniu 4mb/s powinno jeszcze działać, ale TP nie oferuje takiej prędkości.
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 42  
    Dzwoń to TePSy. 800 102 102
  • Level 36  
    Leeki wrote:
    Z diagramów znalezionych w necie wynika, że przy takim tłumieniu 4mb/s powinno jeszcze działać
    Wątpię, linia musiałaby naprawdę świetna.
    Neostrada: brak prądu na linii = gorsze parametry.

Leeki wrote:
    ale TP nie oferuje takiej prędkości.
    Oferuje: jest to "do 6 Mb/s" (widełki 2528-7456). O ile zgodzą się Ci to podłączyć to Margin spadnie na blisko 6 dB, a synchro wzrośnie. Nie podajesz tłumienia na upstream, ale zwykle powinno być te 512 uploadu (skoro na downstream masz aż tyle). Download będzie z 3 Mb/s, więc mogą się nie zgodzić (ogromne ryzyko setek reklamacji), jednak gdy jasno zaznaczysz, że nie dbasz o to, to pewnie to coś da.

Leeki wrote:
    internet jest moim głównym źródłem dochodu i mały upload jest szczególnie bolesny.
    Problem jest taki, że przerwany upload 512 zwykle będzie wolniejszy niż stabilne 256. Twoja decyzja, jeśli chcesz to ryzykuj, ryzyko rwania jest ogromne (choć widełki je znacznie ograniczają).