Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyka i robotyka na politechnice poznańskiej.

24 Kwi 2010 21:07 12049 16
  • Poziom 8  
    Witam,
    Za lekko ponad tydzień matura, więc chciałbym się dowiedzieć od studentów tego kierunku jak to jest z automatyką i robotyką w Poznaniu.

Na początek chciałbym się dowiedzieć czy trudno się dostać na automatykę i robotykę na wydziale Informatyki i Zarządzania. Byłbym bardzo zainteresowany progiem punktowym z poprzedniego roku, ponieważ, gdy próbowałem uzyskać tą informację od władz uczelni, napisali mi, że w związku ze zmianami naliczania punktów nie udzielają takich informacji.

Ewentualnie jak wyglądały progi punktowe na wydziale Elektrycznym.

Jeżeli studiujecie w innych miastach, to również napiszcie czy trudno było się dostać na Automatykę i Robotykę i jaki był minimalny próg punktowy.

Pozdrawiam, Qbaloz
  • SterControlSterControl
  • Poziom 2  
    Mam przyjemność studiować ten kierunek, ale ja zaczynałem go jeszcze pod starą nazwą: Automatyka i Zarządzanie. Więc tak, o dostanie nie masz się co martwić, bo na poli przyjmą na prawdę każdego, choćby tabliczki mnożenia nie znał. Na większość kierunków szło się dostać tylko na punktach za zdany polski, angielski i matmę na podstawie (czyli po około 30%). Co innego dalsze zaliczanie semestrów, tutaj wymagania są już zdecydowanie wyższe i słabi ludzie są przesiewani, a chociażby na kierunku który Cię interesuje, profesor Szymański o którym usłyszysz na pewno legendy, uwala 80% roku. Ale dzięki temu elektrotechnika nie będzie miała przed Tobą tajemnic. Ogólnie polecam;)
  • Poziom 10  
    Skończyłem w/w kierunek 6 lat temu, mam raczej dobrą pracę w zawodzie więc nie narzekam. Oczywiście te studia nie ucza praktyki, ale które uczą?

Kilka słów co do wspomnianego profesora: gdybym miał teraz pisać egzamin u niego (gdzie na studiach miałem 2/3) to pewnie napisałbym więcej niż z niektórych przedmiotów gdzie w indeksie było 5 :)

U nas zaczęło 60 osób, skończyło w terminie ok. 40. Ogólnie polecam kierunek, tylko ostrzegam - bardzo dużo na nim matmy.
  • Poziom 14  
    Ja skończyłem AiR na elektrycznym 2 lata temu i bardzo dziwnym zrządzeniem losu, ale jakże korzystnym dla mnie miałem przyjemność nie mieć przyjemności z prof. Szymańskim. Na teorii obwodów nie było lekko, ale podejrzewam że sporo łatwiej niż u już wspomnianej osobistości.
    W akademcu mieszkałem przez 1 rok z klientem z AiZ i w porównaniu z nami oni mieli wakacje, a tak jak z nim rozmawiałem to połowy rzeczy nie mieli - nie wiem, czy coś się teraz w tym temacie zmieniło.
    Odnośnie progów punktowych to już nie pamiętam jak to się liczyło i ile trzeba było mieć, bo z tych przedmiotów które liczyła PP miałem "średnią" powyżej 5.0 i dostałem się z konkursu świadectw (jeszcze tzw. stara matura i te sprawy), ale imho jeżeli w radio słyszę tekst "dziewczyny na politechniki" to raczej trudno teraz nie jest :D
    Z polibudą jest tak, że stosunkowo łatwo się tam dostać, a jeszcze łatwiej wylecieć ;)
  • SterControlSterControl
  • Poziom 14  
    A czym różni się automatyka i robotyka na kierunku Elektrycznym a na wydziale Informatyki i Zarządzania ??

i na którym jest więcej elektroniki bo to preferuje , bo elektrykiem zostać nie chce :)
    i też w tym roku mam maturkę :) oj mam nadzieję że łatwa będzie rozszerzona matma .

Jeszcze jedno pytanko :P otóż łatwo dostać akademik i jak ze standardem bycia :D w nim ?
  • Poziom 20  
    Kari2007 napisał:
    A czym różni się automatyka i robotyka na kierunku Elektrycznym a na wydziale Informatyki i Zarządzania ??

i na którym jest więcej elektroniki bo to preferuje , bo elektrykiem zostać nie chce :)
    i też w tym roku mam maturkę :) oj mam nadzieję że łatwa będzie rozszerzona matma .

Jeszcze jedno pytanko :P otóż łatwo dostać akademik i jak ze standardem bycia :D w nim ?

Witam

Ja też jestem studentem PP tylko ze już AIR dawne AIZ mgr i powiem tak bo na zaocznym jestem wiec tak po a: automatyka to też elektryk :) wiec musi byc elektrykiem automatykiem troche mechanikiem i elektronikiem .
    A teraz do rzeczy o Szymańskim też slyszałem legendy :D ale na mgr jest dużo Systemów rekonfigurowalnych elektroniki programowania w C,VHDL, no i jakies podstawy z ASM + PLC Python cała mieszanka he he powiem tak trudno jest sie dostać ze względu ze nikt nie chce studiować bo trzeba się uczyć i rzadko kiedy jest wymagana ilosc osob do utworzenia kierunku a jeśli chodzi o zaliczanie to zależy u kogo są prof. ktorzy wymagaja wiedzy.
  • Poziom 14  
    To że elektryka w tym zawodzie jest to wiem , ale jeden kierunek jest na 2 wydziałach i czymś się różni i nie wiem na który wydział składać papiery :( więc napiszcie w skrócie czym się różnią :)
  • Poziom 14  
    Tym że na AiZ nie będziesz się przemęczał, ale mniej się nauczysz. Elektryki w tym zawodzie nigdy nie ominiesz chyba, że trafisz do grona niewielu "szczęśliwców," którzy tylko programują lub do handlu. Jeżeli natomiast interesuje Cię projektowanie, uruchamianie maszyn lub naprawy lepszy imho jest AiR.
    Edit: mówiłem o studiach dziennych, że nie było niedomówień.
  • Poziom 20  
    kubai napisał:
    Tym że na AiZ nie będziesz się przemęczał, ale mniej się nauczysz. Elektryki w tym zawodzie nigdy nie ominiesz chyba, że trafisz do grona niewielu "szczęśliwców," którzy tylko programują lub do handlu. Jeżeli natomiast interesuje Cię projektowanie, uruchamianie maszyn lub naprawy lepszy imho jest AiR.
    Edit: mówiłem o studiach dziennych, że nie było niedomówień.

Witam

I tu się kolega myli jak nie będziesz się przemęczał na AIZ (może i na AIZ) ale na AIR WIIZ już nie życzę wykładów z prof Urbaniakiem i dr Kubiakiem gdzie przeczołgają cię przez masę elektroniki i PLC potem prof Rybarczyk dobije cię Sieciami Neuronowymi a na pożegnanie przypomnisz sobie ciągi Markowa z prof Handkiewiczem nie tylko a jak już będziesz upadał policzysz sobie optymalne trajektorie na tablicy z dr Stępniem :D a w sobotę wieczorem (18.00) po projektujesz sobie systemy re-konfigurowalne i systemy wbudowane z dr Kropidłowskim :D Full Xilinx :)

Różnica pomiędzy AIR na WIIZ a AIR na WE jest następująca na elektryku nie będziesz uczył się niczego ciekawego tylko całki różniczki itp sucho na papierze i np na mgr przypomnisz sobie wszystkie matematyki z tego co widziałem po planie bo chciałem iść na WE ale zabrakło nam jednej osoby do utworzenia kierunku wiec uciekłem na WIIZ i sobie chwale. Na WIIZ jest dużo przedmiotów na mgr po 7 ścisłych a na elektryku po 3-4 więc chyba wybór jest oczywisty.

Pozdrawiam
  • Poziom 1  
    Witam .
    Może i nie do końca w tym temacie powinienem o to pytac ale to chyba jedyne miejsce z tego co zauważyłem gdzie padają jakieś konkretne wypowiedzi
    Właśnie jestem w trakcie egzaminów maturalnych i interesuje mnie bardzo kierunek mechanika i budowa maszyn na Politechnice Poznańskiej. Problem w tym, ze nigdzie nie mogę znaleźć nic konkretnego jeżeli chodzi o jakieś zeszłoroczne progi punktowe czy może liczbę miejsc na ten kierunek. Jeżeli jest ktoś w stanie mi pomóc udzielając tych informacji(mile widziane opinie na temat tych studiów), byłbym bardzo wdzięczny.
  • Poziom 10  
    Witam, chciałbym trochę odświeżyć. Czym się różni automatyka i robotyka na wydziale informatycznym od tej na wydziale elektrycznym?
  • Poziom 8  
    arko995, dowiedziałeś się czegoś na temat różnic? Sam byłbym zainteresowany.
  • Specjalista Automatyk
    Ja kończyłem AiR na elektryku cztery lata temu (spec. Automatyka).
    Wszystko fajnie, praca w zawodzie jest tylko szkoda że sama uczelnia jest tak słabo wyposażona w sprzęt (bo sterowniki typu s7-200 to powinny być ale w śmietniku:)). Ani s7-300, ani s7-400 ani controllogix poprostu nędza.

Już pomijam fakt że chłopaki na specjalność robotyka nie mieli na uczelni możliwości pobawić się robotem.
    Pamiętam tylko że AiR na wydziale AiZ miał zajęcia na robocie Kuka. chodź mam kolegów pracy z tego dugiego wydziału no i śmieją się z klamotów mitsubishi na których muszą tam pracować.

Uczelnia jest po to żeby ją skończyć i mieć możliwość zdobycia pracy która nauczy już reszty. Bo chyba nie wierzycie w to że ktoś wa tam nauczy choćby programować PLC :).
  • Poziom 8  
    adamac2, dzięki za informacje. Czy z perspektywy czasu nie żałujesz, że wybrałeś WE? Sam tam złożyłem papiery:).
  • Specjalista Automatyk
    Nie bo pracuje tak jak chciałem pracować :) po części dzięki WE :).
  • Poziom 10  
    Ja poszedłem na AiR na WI, także możemy za jakiś czas się skontaktować kolego i porównać materiał :)
  • Poziom 9  
    Jestem teraz na 4 roku AiR na WI. Jeśli chodzi o PLC Mitsubishi to owszem były ale tylko przez jeden semestr. Za to przez 3 semestry mieliśmy zajęcia na S7-300, s7-1200, panelach HMI itd. Mamy jeszcze PLCki Phoenix Contact, ale akurat ja jeszcze nie miałem okazji na nich nic robić. Nie spotkałem za to u nas nigdzie S7-200. Na labkach z robotyki mieliśmy też zajęcia na KUKAch i Staubli, co prawda tylko jeden semestr ale na mgr też się jeszcze pojawia. Na sprzęt naprawdę nie można u nas narzekać. Pod tym względem chyba WI przewyższa WE...