Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Qosmio G10 i podwójny inwerter

b00gie 24 Kwi 2010 22:04 2224 13
  • #1 24 Kwi 2010 22:04
    b00gie
    Poziom 10  

Witam forumowiczów,
    Zakupiłem nową matrycę do Toshiby Qosmio G10, okazało się, że jest tam "podwójny" inwerter, coś jakby były dwa - zdjęcia obrazują jak należy:
    Toshiba Qosmio G10 i podwójny inwerter Toshiba Qosmio G10 i podwójny inwerter Toshiba Qosmio G10 i podwójny inwerter

Zdążyłem się zorientować, że podwójny inwerter występuje gdy matryca rozświetlana jest dwoma jarzeniówkami, niestety ta, którą nabyłem ma jedną parę przewodów inwertera, wtyczka "klasyczna".

Chciałem się zorientować, czy istnieje jakaś możliwość dostosowania inwertera i nowej matrycy do siebie? Podobno aby inwerter działał, oba pinouty muszą być obciążone - czym to obciążyć?

Może dałoby radę zastosować nowy inwerter? Jaki dobrać? Do inwertera, który posiadam dochodzą dwie wiązki o różnej szerokości (obrazek nr 2 pokazuje gniazda tych wiązek), czy trzeba zawsze podpinać obie wiązki, żeby podświetlenie działało?

Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam,
    Rafał.

0 13
  • #3 25 Kwi 2010 17:06
    b00gie
    Poziom 10  

Doradzono mi także, żebym jedno z wyjść inwertera (nieużywane) obciążył pojemnością, tak aby prąd wyjściowy odpowiadał prądowi pobieranemu przez jarzeniówkę. Zaoszczędziłoby to inwestycji w nowy inwerter.

Zacznę od 1,5 nF / 2kV.

Czy ktoś z Was próbował kiedyś tego rozwiązania? Jak to się sprawdza?

0
  • #5 25 Kwi 2010 20:01
    b00gie
    Poziom 10  

Sugerujesz abym po prostu podłączył zasilanie tylko jednego inwertera z tych dwóch, które są złączone?

Próbowałem takiego rozwiązania ale efekt jest ten sam: podświetlenia prawie nie ma (jest tylko przy samym uruchomieniu, skupione tak jakby w prawym dolnym rogu ekranu, po POST nie widać już nic).

Rozumiem, że może też być taka sytuacja, że obecny inwerter nie dostarcza odpowiedniego napięcia do jarzeniówki nowej matrycy i przez to nie może ona się rozświetlić. Co tu zaradzić?

0
  • #7 25 Kwi 2010 20:08
    b00gie
    Poziom 10  

Jak najbardziej. Uszkodzenie starej matrycy polega na wyświetlaniu różnokolorowych pionowych linii (ok. 8) o szerokości 1 piksela.

0
  • #9 12 Maj 2010 11:35
    b00gie
    Poziom 10  

Witam,

Przepraszam, że dopiero teraz odpisuje, ale wcześniej nie miałem okazji a przede wszystkim czasu na ruszenie tego inwertera.

Pokombinowałem na wszelkie możliwe sposoby i okazało się, że stara matryca rusza na pojedynczym podświetleniu ale tylko jeśli wykorzystam inwerter z dłuższym gniazdem sterowania, przy czym ten z krótszym musi być całkowicie odpięty.

W takiej konfiguracji działa podświetlenie nowej matrycy :)

Jest jednak kilka "ale":
    1. Po wejściu w tryb uśpienia matryca się wygasza, niestety nie rozświetla się po wyjściu z trybu uśpienia. Konieczne jest wyłączenie laptopa i jego ponowne uruchomienie.

2. Jest tylko 3 stopniowa regulacja jasności matrycy: bardzo ciemno, ciemno, bardzo jasno.

Czy można tu coś podłubać?

Pozdrawiam,
    Rafał

0
  • #10 13 Lis 2010 19:28
    inv4der
    Poziom 16  

Witam
    Mam tego samego lapka i ten sam problem. Chce zakupić jednoświetlówkową matryce.
    Jaki kupiłeś zamiennik i jak testy z tymi kondensatorami w drugim inwerterze?
    Dobrze świeci na jednej??

Pozdrawiam

0
  • #11 13 Lis 2010 20:20
    przekrent
    Poziom 32  

Koledzy, wystarczy odlutować drugą płytę inwertera(węższe złącze, brak drivera) i będzie pracować jako pojedynczy. Drugie złącze taśmy pozostawiamy wtedy nieużywane. Żadna inna metoda nie zapewni prawidłowego prądu dla świetlówki.

0
  • #12 18 Lis 2010 00:57
    inv4der
    Poziom 16  

@przekret czyli moge kupić np LP171WP4 jednoświetlówkową i będzie chodzić normalnie w tym latopie G10??

0
  • #13 18 Lis 2010 04:11
    Paulusplus
    Poziom 13  

b00gie napisał:
    Doradzono mi także, żebym jedno z wyjść inwertera (nieużywane) obciążył pojemnością, tak aby prąd wyjściowy odpowiadał prądowi pobieranemu przez jarzeniówkę. Zaoszczędziłoby to inwestycji w nowy inwerter.

Zacznę od 1,5 nF / 2kV.

Czy ktoś z Was próbował kiedyś tego rozwiązania? Jak to się sprawdza?

Za duża pojemność, powinno być w granicach 15 - 30 PIKO-faradów.

0
  • #14 18 Lis 2010 07:54
    przekrent
    Poziom 32  

Tak kolego, zwykłą jedno świetlówkową 17" matrycę możesz w ten sposób zamontować. Kup dodatkowo grubą, dwustronną taśmę klejącą(np. do przyklejania owiewek, w sklepie motoryzacyjnym), ponieważ oryginalna matryca jest grubsza i bez taśmy będzie spora szpara między matrycą, a plastykową ramką klapy.

0
  Szukaj w 5mln produktów