Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak wyprowadzonego uziemienia fundamentowego

maleer 25 Kwi 2010 01:28 5337 8
  • #1 25 Kwi 2010 01:28
    maleer
    Poziom 12  

Witam.

Za jakiś czas będę wykonywał instalację w nowo budowanym domku z podpiwniczeniem, w którym nie został wykonany uziom fundamentowy. Mam w związku z tym pytanie, czy jak się odkuje beton z fundamentów i dospawa bednarkę do zbrojenia, to czy będzie to dobrze wykonane czy raczej unikać takich zabiegów??

Jeśli będzie można odkuć beton i dospawać bednarkę to w jednym miejscu taki zabieg wystarczy, czy najlepiej zrobić to w każdym narożniku budynku??

A i przepraszam jeśli takie pytanie się już pojawiło.

• #3 25 Kwi 2010 11:25
    remik_l
    Poziom 29  

Lepiej wykonaj uziom szpilkowy lub otokowy, ponieważ rozkucie fundamentów może doprowadzić do ich pękania. Prawidłowe wykonanie uziomu fundamentowwego nie polega tylko na tym aby przyspawać bednarkę do zbrojenia, należy również pospawać pręty zbrojeniowe ze sobą w kilku miejscach np. po obwodzie budynku.

• #4 25 Kwi 2010 13:34
    keszan
    Poziom 20  

Witam!
    Kol.maleer.
    Proponuję przeczytać:Link.
    Pozdrawiam.
    Adam. :wink:

• #5 25 Kwi 2010 13:59
    maleer
    Poziom 12  

A powiedzcie mi, bo uziemienia otokowe, zwody pionowe i poziome wykorzystuje się głównie do instalacji odgromowej. A jeśli takowa instalacja nie została przewidziana w projekcie instalacji elektrycznej to czy jest lepiej wykonać takie uziomy aby podłączyć je do GSU umieszczonej w piwnicy?? Czy raczej wystarczy podłączony do GSU główny przewód uziemiający umieszczony w przewodzie zasilającym budynek??

keszan napisał:
    Witam!
    Kol.maleer.
    Proponuję przeczytać:Link.
    Pozdrawiam.
    Adam. :wink:

Kolego Adamie, jak byłem na studiach to jeden z profesorów (z tytułem naukowym prof.) twierdził, że wikipedia jest najgorszym z możliwych źródłem wiedzy. A czy miał rację, to jak kto uważa.

• #6 25 Kwi 2010 14:01
    pavulon
    Poziom 20  

A jaki układ sieci?? Jak jest w projekcie?? I co zaleca ZE??

• #7 25 Kwi 2010 14:45
    maleer
    Poziom 12  

Zasilanie ZE to TN-C a do budynku TN-C-S

• #8 17 Maj 2010 12:03
    desty
    Poziom 10  

Co masz na myśli główy przewód uziemiający ? Każdy nowy budynek powinien mieć własny uziom niezależnie od tego czy ma tam być odgromówka. Z tego uziomu powinno być wyprowadzenie GSW w budynku najlepiej najbliżej wszystkich rur wchodzących a rury te jeżeli są metalowe powinny być podłączone do GSW. Przewód ochronny powinien byc połączony z GSW możliwie nabliżej wprowadzenia go do budynku. Niedaleko mnie budowane jest osiedle domków. Tam zastosowane takie rozwiązanie - uziom otokowy, wprowadzenie bednarki do budynku zakończone GSW oraz poprowadzenie bednarki z tego uziomu do ZK na granicy posesji. Rozdział PEN jest w złączu, ale i tak przewód PE jest dodatkowo uziemiany przez GSW w budynku.

• #9 17 Maj 2010 14:20
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Co inny ZE, to inne warunki.

Generalnie rozdział PEN powinien być dokonany w RG w budynku, w której szyna PE powinna być podłączona do uziemionej GSW.
    A co za tym idzie WLZ powinien być 4-przewodowy [L1, L2, L3, PEN].

Warunki techniczne zakładają wykonanie w budynku GSW i uziemienie punktu podziału PEN.

ZE sam sobie interpretuje ten przepis, a sądząc po postach, jakie spotykam, to jest to dość luźna interpretacja, która dopuszcza WLZ 5-przewodowy i rozdział PEN w ZK.
    Generalnie cały WLZ i podejście do RG powinien być TN-C, w rozdzielni punkt podziału i dalej TN-C-S.

Co do uziomu, którego nie ma, to można by połączyć uziom liniowy ze szpilkami. Wyprowadzić od GSW bednarkę na zewnątrz budynku i połączyć ją 0,5m pod poziomem gruntu z wbitymi co 1-1,5m sondami uziomowymi [szpilkami].
    Jeśli nie będzie ochronników przepięć, to każda wartość rezystancji uziemienia będzie OK, jeśli będą ochronniki, to wypadałoby sprowadzić uziemienie w okolice 10R lub mniej...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME