Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil GD 30/80 Guitar - parametry

adas201 25 Kwi 2010 11:01 3224 20
  • #1 25 Kwi 2010 11:01
    adas201
    Poziom 12  

Witam.
    Od jakiegoś czasu szukam jakiejkolwiek informacji o parametrach i charakterystyk wspomnianego głośnika - oczywiście dla wersji 8Ohm bo tylko taka istnieje tego głośnika. Jeśli ktoś ma takowe to proszę o podzielenie się. Z góry serdeczne dzięki.

0 20
  • #3 02 Maj 2010 20:59
    adas201
    Poziom 12  

A czy Ty widzisz gdzieś na tej stronie odnośnik do parametrów tego głośnika?? Bo ja niestety nie zauważam, a poza tym to jestem częstym gościem w tym sklepie i obserwuję zasoby głośnikowe. Niestety to co jest napisane to mało znaczy w takiej postaci dla konstruktora.
    Jak masz pisać posty które nic nie wnoszą to lepiej nic nie pisz, zaoszczędzisz czasu.

0
  • #4 04 Maj 2010 00:52
    DjMapet
    Poziom 43  

Do czego Ci są te parametry potrzebne? jeśli do budowy paczki gitarowej, to;"to co jest napisane" w zupełności wystarczy drogi konstruktorze.

Pozdrawiam

0
  • #5 04 Maj 2010 11:30
    adas201
    Poziom 12  

A jeśli możesz to wyjaśnij mi na podstawie, którego wymienionego parametru obliczysz objętość obudowy? Ja tam dostrzegam jedynie wartości mocy, efektywności, częstotliwości rezonansowej, impedancji, granic pasma przenoszenia i wymiarów montażowych głośnika. Nie wiem jak Ty, ale ja lubię być w pełni świadomy tego co robię, a nie na chybił trafił wsadzać do jakiejś obudowy z myślą że może się uda. Dlatego przydałyby mi się parametry T-S oraz charakterystyki tego przetwornika.

0
  • #6 04 Maj 2010 23:06
    DjMapet
    Poziom 43  

Nie ma potrzeby robić jakichś ekstra wyliczeń paczki gitarowej. Kilka, czy nawet kilkanaście litrów mniej czy więcej, nie zmieni zauważalnie brzmienia paczki. Ważniejszą kwestią jest to, czy ma być otwarta czy zamknięta a to już zależy od preferencji brzmieniowych instrumentalisty. Najlepiej wzorować się na sprawdzonych konstrukcjach. To nie subbas, pełnopasmówka, czy choćby paczka basowa.
    Poczytaj, na forum (i nie tylko), jest sporo o budowie paczek gitarowych.

Pozdrawiam.

0
  • #7 04 Maj 2010 23:38
    adas201
    Poziom 12  

A te kilka litrów mniej czy więcej to od jakiej wartości? - skąd ją wziąć? Z kosmosu? Racz zauważyć że przykładowo firma Celestion podaje do wiadomości przebieg częstotliwościowej charakterystyki przenoszenia oraz parametry TS swoich głośników gitarowych. Znaczy to zapewne, iż są pomocne a może nawet potrzebne do czegoś. Na przykład do tego żeby nie zrobić za małej obudowy zamkniętej coby nie rozwalić przez to głośnika, oraz przy obudowie otwartej aby świadomie wykonać strojenie. Dlatego między innymi potrzebuję ich do wspomnianego w temacie głośnika.

PS.
    Żeby cokolwiek budować trzeba znać parametry elementów składowych składających się na daną konstrukcję ;)

0
  • #8 05 Maj 2010 10:03
    SzokalML
    Poziom 36  

Jak to skąd. Bierzesz jakąś paczkę i budujesz wg. wymiarów na jej wzór.

Średnio mają wg. mnie około 30-40 litrów,
    a trudno mówić o wpływie pojemności jeśli cała tylna ścianka jest otwarta (jak to często bywa) albo otwarta w 1/3.
    no, to jakie wtedy jest strojenie wg. ciebie? :)

Mała obudowa zamknięta nie zniszczy głośnika. Jeśli byś chciał robić zamkniętą, to też swoją drogą nie są niezbędne parametry t-s.

0
  • #9 05 Maj 2010 13:14
    adas201
    Poziom 12  

Nie są niezbędne ale przydatne tak samo jak charakterystyka częstotliwościowa. Nie wierzycie poczytajcie
    http://www.noisybox.com.pl/faq.htm

Poza tym jeśli ktoś chce dalej uskuteczniać propagandę, że nie potrzeba niczego co wyżej wymienione do budowy paczki gitarowej, to z całym szacunkiem ale niech sobie daruje te wywody. Temat dotyczy parametrów, a uściślając ich podania, a nie tego jak się bez nich obejść.
    Potrzebuję tych parametrów i charakterystyk i koniec kropka - nie chcesz mi ich udostępnić to nic nie pisz :)

0
  • #10 06 Maj 2010 11:02
    DjMapet
    Poziom 43  

No to może jeden cytat z NoisyBox: "Jednak paczki gitarowe to nie kolumny niskotonowe i tutaj nie korzystamy z WinISD tylko ze słuchu... " a paczek gitarowych/basowych zbudowałem więcej, niż Ty widziałeś :-).

Pozdrawiam.

0
  • #11 06 Maj 2010 11:39
    adas201
    Poziom 12  

Chyba narodowym sportem jest udzielanie odpowiedzi nie na zadany temat, tylko na te na który jest wygodniej, oraz wyciąganie zdań z kontekstu dla potwierdzanie własnych racji. Przeczytaj sobie dokładnie:
    "symulator wylicza kolumnę tak, aby charakterystyka była jak najbardziej liniowa wiec nie należy postępować tak jak nakazuje program tylko wyciągnąć odpowiednie wnioski odnośnie optymalnego litrażu i brać pod uwagę takie parametry jak odpowiedz impulsowa (jak najmniejsza w ms) skuteczność maksymalne podbicie + 2dB. Symulator ten oblicza tylko zachowanie się głośnika w danej obudowie w przypadku niskich częstotliwości. Odtwarzanie średnich i wysokich częstotliwości są zależne od innych czynników niż pojemność i strojenie kolumny. Jednak paczki gitarowe to nie kolumny niskotonowe i tutaj nie korzystamy z WinISD tylko ze słuchu... "
    I z tego wynika, że się przydaje tylko trzeba wyciągać z tego odpowiednie wnioski i nie brać tego dosłownie.

PS.
    Nie osądzaj ludzi których nie znasz bo możesz się zdziwić:)
    Patrz ostatnie zdanie w moim poprzednim poście.

Dziękuję za uwagę:)

0
  • #12 15 Cze 2010 22:31
    murphy76
    Poziom 2  

Panowie to nie miejsce na takie pyskówki. Trzeba co prawda przyznać, że każdy z was ma trochę racji. Jeśli kolega prosi o parametry to troszku nie taktem jest stwierdzenie : zrobiłem więcej kolumn niż ty widziałeś.... Jeżeli koledze zależy na poznaniu parametrów należy mu w tym pomóc bo po to jest te forum a nie za wszelką cenę pokazywać swoją (pseudo)wyższość ... Fakt , faktem że większość kolumn buduje się na słuch. W zeszłym roku kumpel kupił dwa takie głośniki do piecyka to może przysłali mu i charakterystykę ...popytam. Proszę tylko żebyście trochę ztonowali bo klimat robi się coraz bardziej nieprzyjemny. Takie same wujki dobre rady wypowiadają się o wzmacniaczach.....
    Od siebie dodam tylko że może postaraj się wzorować swoją kolumnę na jakimś istniejącym projekcie(są w necie zresztą też gdzieś mam wymiary kolumn 2x12 Riviera,Marshall czy 4x12) możesz idąc drogą Mesa Boogie zrobić paczkę w której można otwierać część tylniej ścianki. Sam właśnie teraz taką tworze z wymiarami rivery 212 tyle że na razie będą STX y 10". A w przyszłości może właśnie tonsile GD 30/80 albo Celestiony .... będą fundusze będą dalsze prace...

0
  • #13 16 Cze 2010 19:00
    DjMapet
    Poziom 43  

No to czkamy na te parametry :-).
    Nawiasem mówiąc, to autor wykazał agresję w swoich postach, wobec osób śpieszących mu z pomocą. Ja chciałem tylko (niestety bezskutecznie) wyjaśnić iż do budowy paczki gitarowej nie trzeba parametrów TS głośnika.

Pozdrawiam.

0
  • #14 17 Cze 2010 22:34
    murphy76
    Poziom 2  

No i nie będzie parametrów :( Co prawda znajomy zamówił GD 30/80 ale przysłali mu GTC 30/70 i te parametry można uzyskać na stronie sklepu. Jak już wspomniałem racja leży po środku.... ale więcej życzliwości .... PZDR

0
  • #15 17 Cze 2010 23:13
    SzokalML
    Poziom 36  

Jak "pośrodku"?
    Niech ktoś mi wytłumaczy jakie "strojenie" ma paczka z otwartą tylną ścianką, albo jak mała musi być obudowa zamknięta by uszkodzić głośnik ? :)

GTC 30/70 jest szerokopasmową pochodną od GD 30/50, nie jest głośnikiem pod gitarę z tego co wiem - niestety. Nada się "od biedy", podobnie jak STX GDE 25-300, ale to nie są głośniki gitarowe!

Nie będzie tego gitarowego brzmienia, bo mają zbyt liniowe pasmo przenoszenia.
    Zobacz sobie na charakterystykę jakiegoś gitarowca od celestiona a potem np. tego STX-a. STX - producenci dążyli do liniowej charakterystyki aby ładnie można było to zgrać w dwudrożnej konstrukcji.

Celestion był robiony pod gitarę - ma ogromne rezonanse i zniekształcenia tak aby dawać pożądane gitarowe brzmienie.

0
  • #16 19 Cze 2010 22:12
    murphy76
    Poziom 2  

Po środku znaczy, że każda ze stron ma w pewnym zakresie rację :)
    Ponieważ jeżeli założyciel tematu uważa, że parametry głośnika są mu niezbędne do zbudowania paczki to z czysto inżynierskiego (choć tak na prawdę większość inżynierów robi prawie wszysko na czuja :) więc bardziej naukowego) punktu widzenia ma rację. Z drugiej strony równie dobry efekt można uzyskać na podstawie eksperymentów opierając się o konstrukcje już sprawdzone....

Co do STX ów .... to o dziwo grają ...... są cichsze niż celestion w moim combo ale .... dla mnie mają przyjemniejszy dźwięk .... i to właśnie jest najlepsze w tej dziedzinie jest masę składowych, które mają wpływ na całość a są nad wyraz subiektywne :) Z drugiej strony jestem świadomy że od G12T100 nie należy wymagać by grały ładnie a przecież są to w 100% głośniki czysto gitarowe.

Co do wspomnianych przezemnie tonsili 30/70 nie powiedziałem, że to głośniki gitarowe tylko, że takie przysłali kumplowi i od takich ma parametry :( (nie mój cyrk, nie moje małpy)

Problem w tym, że pomimo iż każdy z nas zabrał głos w temacie kolega który go założył dalej nie ma parametrów o które pytał :(

0
  • #17 20 Cze 2010 00:22
    SzokalML
    Poziom 36  

Cytat:
    Co do STX ów .... to o dziwo grają ...... są cichsze niż celestion w moim combo ale .... dla mnie mają przyjemniejszy dźwięk

O tym mówiłem - stxy mają liniowe pasmo przenoszenia co skutkuje "grzecznym" dźwiękiem. Celestiony mają dźwięk ostry, zaczepny - gitarowy. Inna sprawa, że taka poharatana charakterystyka sprawia, że nawet przy wzmacniaczu małej mocy dźwięk gitary doskonale się przebija przez resztę pasma.

Tutaj rolę gra również koncepcja muzyczna - czy gitara jest raczej tłem, czy też wiodącym instrumentem.

Cytat:
    Problem w tym, że pomimo iż każdy z nas zabrał głos w temacie kolega który go założył dalej nie ma parametrów o które pytał

I ich nie dostanie. Tych parametrów po prostu nie ma. Inna sprawa że nawet gdyby były - czy autor wie do jakiego efektu ma dążyć? Bo podpowiem, że na pewno nie jest celem liniowa charakterystyka....

0
  • #18 20 Cze 2010 14:15
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Do autora:

Jak chcesz koniecznie te parametry, to napisz do nich maila, może akurat coś wiedzą :) :

Link

Jak oni Ci nie podadzą, to zostaje Ci wysłać ten głośnik do kogoś na pomiar (chyba, że sam potrafisz pomierzyć).

0
  • #19 28 Cze 2010 09:58
    Konsul
    Poziom 23  

Niedawno przeprowadziłem testy między innymi głośnika Tonsil GD30/80 Guitar, więc jeśli kogoś interesuje porównanie Alphard HWC8-12MA300 vs Tonsil GD30/80 Guitar vs Eminence The Tonker to zapraszam.
    Również uważam, że liczenie na podstawie parametrów nie ma większego sensu. Nawet myślałem o pomiarze parametrów TS głośnika Tonsil z racji braku oficjalnych, ale zrezygnowałem. Może kiedyś przy okazji go pomierzę.

0
  • #20 28 Cze 2010 10:16
    SzokalML
    Poziom 36  

Usuń te próbki dźwiękowe, bo to kompromituje cały twój test.

0
  • #21 28 Cze 2010 10:29
    Konsul
    Poziom 23  

Niestety pomijając już samą słabą grę, ich jakość jest tragiczna. Głównie przez brak dobrego sprzętu do nagrywania nie przyłożyłem się do samych próbek.
    Przekonałeś mnie i postanowiłem je wyrzucić. Może za jakiś czas będę miał lepszy mikrofon, to postaram się o lepsze nagrania i wtedy wstawię. Obecne w zasadzie pokazują tylko różnicę efektywności, bo brzmienia zwłaszcza na przesterze nie oddają.

0