Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przygotowania do wymiany pieca CO

marcin833 25 Apr 2010 12:43 6657 38
 • #1
  marcin833
  Level 19  
  Witam.

  Jako iż niedługo będę zamawiał nowy piec węglowy (bo stary był w ubiegłym roku spawany, gdyż przeciekał) chciał bym się o kilka spraw zapytać. Jako że piec będzie robiony na zamówienie ( znam lokalną firmę produkującą kotły - ten co mam teraz tez oni robili ;) ) i oni będą ten piec montowali, chcę żeby podłączyli go z instalacją poprzez wymiennik płytowy. Wymiennik ma krućce 1" i zastanawiam się, czy piec też nie powinien mieć takich krućów? Obecny piec ma rurę wychodzącą z pieca 2" - moc ok 11-12 kw.
  Pewnie powiecie, że lepiej połączyć wymiennik z piecem rurami skręcanymi, ale co powiecie o rurach miedzianych 28mm ? I jeszcze ostatnia kwestia. Piec pewnie będzie trochę mocniejszy(ok 15,17 kw), gdyż w przyszłości chce zamontować bojler z wężownicą. Jaki zbiornik wyrównawczy do układu otwartego przy takiej mocy był by najlepszy? Jako, iż zbiornik będzie się znajdował przy piecu, w odległości ok 1m i nieco 0,5 m nad nim, jaką pojemność jego byście polecili? Może być trochę przewymiarowywany?

  Pozdrawiam ;)
 • #2
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Pojemność zbiornika wyrównawczego przelewowego zależy od pojemności instalacji (zładu wody). W tym przypadku od pojemności kotła i rurażu do wymiennika. Po stronie wtórnej wymiennika płytowego trzeba zamontować naczynie wzbiorcze przeponowe którego pojemność zależy od zładu wody w instalacji c.o. W tej części nalezy też zamontować zawór bezpieczeństwa. Rury miedziane 28 mm mogą być ale ta średnica powinna być potwierdzona przez odliczenia hydrauliczne instalacji kotłowni.

  Na skróty (bez obliczeń): naczynie przelewowe=30 l, naczynie membranowe N25 i zawór bezpieczeństwa 1915 3 bar 3/4" - powinny się sprawdzić.
 • #3
  Anonymous
  Anonymous  
 • #4
  marcin833
  Level 19  
  Witam,

  Dzięki za informacje. Jako iż wcześniej miałem piec gazowy, to mam zamontowany zbiornik Reflex NG35 i zawór bezpieczeństwa 2.5 BAR - tak więc wiem co do tego zastosować. Głównie chodziło mi o przekroje po stronie pieca,bo od strony reszty instalacji mam rury 22 i potem dalsze redukcje średnic.
  A zbiornik przelewowy może być trochę przewymiarowany? Żeby gdyby się woda zagotowała, to żeby była odpowiednia rezerwa w tym że zbiorniku.

  Pozdrawiam

  Edit
  -------

  A jakie wymienniki płytowe są wg. Was "dobre"? Bo patrzę na wymienniki firm Danfoss, SECESPOL, i nie wiem czym się kierować przy wyborze dobrego wymiennika.
 • #5
  marcin833
  Level 19  
  Witam ponownie.

  Jako, iż mój temat chyba trochę popadł w zapomnienie chciał bym się jeszcze raz zapytać o to co w poście wyżej. I mam jeszcze jedno nowe pytanie - czy wg Was - instalatorów - w piecu węglowym o mocach 15-17 kw krućce wlotowo-wylotowe 1" nie będą za małe? I czy odległość od pieca do wymiennika < 50cm nie będzie za mała?

  Pozdrawiam :)
 • #6
  Anonymous
  Anonymous  
 • #7
  marcin833
  Level 19  
  Spokojnie Panie Kolego :P

  Rozumiem wszystko co napisałeś, ale chciałem się tylko upewnić.
  Damian_85 wrote:

  Napisałeś że wlot i wylot z wymiennika to 1" , kocioł też ma 1" - po co chcesz to redukować ?

  Nic takiego nie napisałem, że chce coś redukować. Wiem, że wymiennik ma kruciec 1". Po prostu piec węglowy będzie robiony na zamówienie (jak pisałem wcześniej) i jak powiem temu człowiekowi, żeby zrobił krucće 1" na wlocie i wylocie to żeby mi nie powiedział, że będą za małe. Dlatego tak się pytałem.
  Damian_85 wrote:
  ps. Napisałeś że wewnętrzną instalację masz od 22 mm. a jakiej mocy (razem) masz grzejniki ?

  Jakiej mocy to nie wiem. Instalacja była robiona ponad 11 lat temu (obecny piec wtedy był) i nie jestem w stanie stwierdzić, czy "majster" dobrał moc kaloryferów do mocy kotła.
  Poniżej podaje wymiary kaloryferów (wszystkie panelowe)
  V22
  100x60; 50x60; 80x60; 80x60; 120x60; 60x60; 100x60; 120x60
  V11
  40x60; 60x60

  Oraz jeden grzejnik 3-panelowy z bocznym zasilaniem 100x60

  Co poradzić, że mam taki mix z grzejnikami :(
 • #8
  Anonymous
  Anonymous  
 • #9
  marcin833
  Level 19  
  Witam.

  Dzięki za wyjaśnienia. Ja jak liczyłem wczoraj moce poszczególnych grzejników (opierając się na danych firmy Purmo - akurat tej firmy nie mam, ale żeby mieć po prostu jakieś wyobrażenie ), to wyszła mi moc grzejników ~ 15KW.

  Co do pomp to obecnie używam LFP 25Por40A ustawioną na 2 bieg. Przy zamontowaniu wymiennika chce zastosować pompy LFP 25 Por 40C, ale z ustawionymi różnymi biegami.
 • #10
  Anonymous
  Anonymous  
 • #11
  marcin833
  Level 19  
  A to psikus.. Nie wiedziałem że mam tak mocną pompę.. 8-O
  Quote:
  Co do pompy a raczej prędkości z jaką "chodzi" to trochę masz niewyregulowaną instalację.

  Masz na myśli kryzowanie poszczególnych grzejników? Jeżeli tak, to masz rację..
  W chwili obecnej nie mam C.W.U podłączonego do pieca (w przyszłości będzie). Ta pompa, którą zaproponowałem - 25POr40C będzie odpowiednia? Lub ewentualne jakieś inne, bardziej odpowiednie zamienniki..
 • #12
  Anonymous
  Anonymous  
 • #13
  marcin833
  Level 19  
  Słyszałem o tych pompach Grundfosa. Fajny bajer, ale niestety nie na moją kieszeń.
  Zastanawia mnie jedna rzecz. A mianowicie jak wyszło Ci, że moja pompa pcha w instalacje 2m3 wody? Bo ta pompa co mam teraz zamontowaną ( 25Por40A ), od tej co chce zamontować (25Por40C) różnią się tylko krucćami przyłączeniowymi.. Moc pozostaje ta sama. Więc wedle tego co piszesz i tak będzie "za mocna" na moją instalacje.. Trochę się w tym pogubiłem :|
 • #14
  marcin833
  Level 19  
  Od razu przepraszam, że znów piszę pod postem.
  W sumie ta pompa Wilo jest warta zainteresowania, ale muszę to przemyśleć. Napisałem we wcześniejszym poście pytanie o wymienniki płytowe, ale nie otrzymałem odpowiedzi.
  Upatrzyłem sobie wymiennik Secespol LB 31-20, ale spotkałem też tańsze, i mocniejsze wymienniki. Po za mniejszymi krućcami to czym one się różnią? Czym najlepiej izolować takie wymienniki? Czy ARMAFLEX nadał by się?
 • #15
  Anonymous
  Anonymous  
 • #16
  marcin833
  Level 19  
  Damian_85 wrote:

  Myślałem że już wiesz że średnica przyłącza świadczy między innymi o mocy którą można "przenieść".

  Wiem o tym ;) Tylko spytałem, gdyż na Alledrogo znalazłem wymiennik 30płytowy, firmy Urlich, z przyłączami 3/4" i o mocy 30kw.

  Mógłbyś mi podać jakiś link do sklepu, gdzie sprzedają wymienniki z miedzi? Bo ja spotkałem jak na razie tylko wymienniki płytowe z nierdzewki (chyba że mówimy o innych rodzajach wymiennika). Niestety, nie mam nikogo wśród znajomych, co zakładał by u siebie wymiennik płytowy. Więc chyba będę zdany na siebie samego..
  A orientujesz się, czy ARMAFLEX nadawał by się do izolacji wymiennika?
 • #17
  Anonymous
  Anonymous  
 • #18
  marcin833
  Level 19  
  Podejrzewam, że to chwyt marketingowy. Zresztą nie wiadomo jak z jakością wykonania wymiennika tej że firmy (bo o jakości paneli słonecznych tej firmy się naczytałem na tym forum).

  Jeszcze o jedno się chce spytać - jak zaizolować takie wymienniki?
 • #20
  marcin833
  Level 19  
  Dzięki :) Tylko czemu jest taki drogi? Się kurde cenią.. :twisted:
 • #21
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  marcin833 wrote:
  Dzięki :) Tylko czemu jest taki drogi? Się kurde cenią.. :twisted:


  To samo, lub prawie, możesz zrobić sam ze styropianu.
 • #22
  marcin833
  Level 19  
  mirrzo wrote:
  marcin833 wrote:
  Dzięki :) Tylko czemu jest taki drogi? Się kurde cenią.. :twisted:


  To samo, lub prawie, możesz zrobić sam ze styropianu.


  Wiem, ale myślałem też o materiale zwanym ARMAFLEX - co o tym myślisz?
 • #23
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  marcin833 wrote:
  myślałem też o materiale zwanym ARMAFLEX


  Jeżeli chcesz katować swoją otulinę i masz więcej kasy, to i owszem.
  Jednak wydaje mi się, że wystarczy styropian - łatwo dostępny, tani, łatwy w ... itp - reszta, to plusy.
 • #24
  marcin833
  Level 19  
  W sumie masz rację, kol. mirrzo.
  To kwestię wymiennikowo-hydrauliczno-izolacyjną mam omówioną :)

  Ostatnią kwestię, jaką chciał bym poruszyć to medium ogrzewane - czyli woda ;) Jako iż mam wodę z własnego ujęcia (studnia) to jest ona dość twarda. Chce ją zmiękczyć, zanim trafi do instalacji. W procesie tym chcę użyć - w I stopniu filtracji - Kationitu w formie wodorowej, a w II stopniu Anionitu . Jako że w czasie reakcji powstaje O2 i CO2 (jest to opisane tu Link mniej więcej w 3/4 artykułu ) - co wpływa na przyspieszenie korozji instalacji, chciał bym się dowiedzieć, czy znacie jakieś domowe (i nie drogie ;) ) sposoby na odgazowanie wody?\
 • #25
  marcin833
  Level 19  
  Witam ponownie.
  Widzę, że nikt nie potrafi mi wyjaśnić w/w zagadnienia :( Mam jeszcze jedno pytanie, czy sa jakieś wymagania co do prostego odcinka rury od zasilania? Czy może od razu z pieca być kolanko i do wymiennika?
 • #27
  marcin833
  Level 19  
  Może źle powiedziałem - wylot wody z pieca - nie wiem jak to się fachowo nazywa..
 • #29
  marcin833
  Level 19  
  mirrzo wrote:
  Może być :D

  Dzięki ;) Jeszcze był bym zobowiązany, jak byś się choć w małym stopniu wypowiedział na mój ostatni post z 2.05 ;)