Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Andoria Andrychów 1CA90 co wyskakuje w regulatorze obrotów ?

ma3-4ysz 25 Apr 2010 20:05 35671 8
    ma3-4ysz
    Level 24  
    Witam!
    Pytanie dotyczy silnika wysokoprężnego produkcji ANDORIA ANDRYCHÓW typ 1 CA 90 z 86 roku.
    Silnik jest eksploatowany w traktorku marki sam. Od Dawna zdarzało mu się (do tej pory raz na rok lub rzadziej), że podczas pracy / jazdy przy stałej prędkości obrotowej bez powodu dostaje pełną dawkę paliwa na wtrysk. Wygląda to tak, że gwałtownie wchodzi na bardzo wysokie obroty (brzmi to jak fiat 126p na IV biegu 70km/h) i wypluwa ogromną chmurę dymu. Nie reaguje na gaz, jedyne wyjście to zakręcić kranik pod bakiem i zapowietrzyć pompę. jak już prawie gaśnie to odkręcić, zaleje się i chodzi normalnie.
    Brzmi to groźnie i przy wiosennej orce zrobił to 4 razy. Trzeba by to zrobić bo się rozleci w końcu.

I teraz pytanie do znawców tematu. Co jest winne tej sytuacji? Z katalogu części dołączam rysunki układu zasilania. Co by tam trzeba było poprawić, żeby wyeliminować występowanie tej awarii?

Regulator obrotów:
    Andoria Andrychów 1CA90 co wyskakuje w regulatorze obrotów ? Andoria Andrychów 1CA90 co wyskakuje w regulatorze obrotów ? Andoria Andrychów 1CA90 co wyskakuje w regulatorze obrotów ?

Układ paliwowy:
    Andoria Andrychów 1CA90 co wyskakuje w regulatorze obrotów ? Andoria Andrychów 1CA90 co wyskakuje w regulatorze obrotów ? Andoria Andrychów 1CA90 co wyskakuje w regulatorze obrotów ?

Pompa wtryskowa:
    eugieniusz47
    Level 13  
    Może być kilka powodów ale wedle mnie to jest związane z regulatorem obrotów,pewnie są tam wyrobione części o nr.6;8;10;11.Wszystko co ma luz ponad normę wpływa na działanie regulatora może być też wyrobiona krzywka na elemencie nr.6.
    ma3-4ysz
    Level 24  
    Quote:
    Może być kilka powodów ale wedle mnie to jest związane z regulatorem obrotów
    To właśnie napisałem.
    Quote:
    pewnie są tam wyrobione części o nr.6;8;10;11

Wyrobione znaczy zużyte w wyniku eksploatacji - raczej nie bo problem występował od wczesnego etapu eksploatacji. Zresztą silnik nie ma przerobione za wiele. Może dodam tu, że oceniam jego stan na "dotarty eksploatacyjnie".
    Zależy mi na opinii kogoś kto w tym siedzi lub siedział nieco.

Z PW:
    Quote:
    witam
    widzę kolego że masz dokumentacje od tego silnika
    prosił bym cię o dokładne wymiary tłoka ,oraz luzy między tłokiem a cylindrem
    lub jak ci nie sprawi kłopotu skany dokumentacji
    pozdrawiam

Mam instrukcję obsługi i katalog części. Instrukcja nie zawiera szczegółowych danych konstrukcyjnych silnika tylko jak zrobić mieszankę zimową i temu podobne. Podobnie katalog - szkice i nazwy części i tyle.
    Poniżej skan z instrukcji i na tym kończą się szczegółowe dane niestety
    Andoria Andrychów 1CA90 co wyskakuje w regulatorze obrotów ? Andoria Andrychów 1CA90 co wyskakuje w regulatorze obrotów ?
    krzysiu8645
    Level 1  
    Miałem taki sam problem z tym silnikiem to wyregulowałem luz na zaworach i pomogło -umnie to brał olej od smarowania bo odkręciłem przewód przy wtryskiwaczu i dalej chodził ,dopiero zgasiłem odprężnikiem.
    ma3-4ysz
    Level 24  
    To nie to. Oleju nie bierze i gaśnie po zapowietrzeniu pompy więc j. w. pisałem.
    jaclac26
    Level 15  
    kolego listwa się zawiesza pompa trzeba dać na stół sam tego nie zrobisz
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Pompa do fachowca - to nie jest mechanizm do naprawy i regulacji na tzw. oko. Nawet jeśli dojdziesz które elementy trzeba wymienić czy zregenerować to jak bez stołu wyregulujesz dawkę , max i minimalne obroty ? Ryzykujesz zniszczenie silnika. Wstępnie to albo zawieszają się ciężarki regulatora obrotów, albo zacina się listwa, bądź któraś z części pośredniczących pomiędzy w/w podzespołami. Jeśli regeneracja jest zbyt droga, to może używana pompa? To dość popularny silnik (Lublin, Żuk)?
    ma3-4ysz
    Level 24  
    Ja to dedukuję tak, że listwa raczej nie - bo niby skąd zacięcie listwy dawało by nagle maksymalną dawkę, nie było by raczej stabilizacji obrotów i tyle.
    Raczej ciężarki. Gdy obroty rosną ciężarki się rozchylają popychając element 8 i powoduje to zmniejszenie dawki, co następnie spadek obrotów, zejście do kupy ciężarków, powrót elementu 8 czyli zwiększenie obrotów i tak to sobie oscyluje stabilizując obroty. Podanie dawki max to tak jak by ciężarki w ogóle nie przyblokowały elementu 8, który cofa się ile może ustalając dawkę max. Tak więc wyciąganie pompy nie ma tu sensu? To zjawisko super turbo występuje w zakresie niskich i średnich obrotów, przy nie zbyt dużych obciążeniach raczej.
    3ma się to rozumowanie kupy?
    ma3-4ysz
    Level 24  
    Post pod postem - nie można już edytować.
    Na PW kircu12 prosił o skany daję tu, może i komuś się przyda. Nie bardzo mam czas na skanowanie całości.
    Andoria Andrychów 1CA90 co wyskakuje w regulatorze obrotów ? Andoria Andrychów 1CA90 co wyskakuje w regulatorze obrotów ? Andoria Andrychów 1CA90 co wyskakuje w regulatorze obrotów ? Andoria Andrychów 1CA90 co wyskakuje w regulatorze obrotów ? Andoria Andrychów 1CA90 co wyskakuje w regulatorze obrotów ? Andoria Andrychów 1CA90 co wyskakuje w regulatorze obrotów ?

dodaję 1.1.2017 dla 1ca90
    Andoria Andrychów 1CA90 co wyskakuje w regulatorze obrotów ? Andoria Andrychów 1CA90 co wyskakuje w regulatorze obrotów ? Andoria Andrychów 1CA90 co wyskakuje w regulatorze obrotów ? Andoria Andrychów 1CA90 co wyskakuje w regulatorze obrotów ? Andoria Andrychów 1CA90 co wyskakuje w regulatorze obrotów ? Andoria Andrychów 1CA90 co wyskakuje w regulatorze obrotów ? Andoria Andrychów 1CA90 co wyskakuje w regulatorze obrotów ? Andoria Andrychów 1CA90 co wyskakuje w regulatorze obrotów ? Andoria Andrychów 1CA90 co wyskakuje w regulatorze obrotów ? Andoria Andrychów 1CA90 co wyskakuje w regulatorze obrotów ?