Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

połącznie : alarm - układ ster RGB - wzm. RGB - Ledy 2x2m

remolmar 25 Kwi 2010 21:51 2565 15
  • #1 25 Kwi 2010 21:51
    remolmar
    Poziom 12  

Witam,

niewiem czy to dobry dział tego forum, gdby NIE to proszę o wyrozumiałość.

A więc opisuję mój problem. Najlepiej zoobrazuje to rysunek poniżej

połącznie : alarm - układ ster RGB - wzm. RGB - Ledy 2x2m

Czy wzmacniacz RGB zadziała w takim układzie .

czujka alarmowa podaje sygnał / inforację o pojawiajcej się osobie w pokoju. Centrala załącza 12V na jednym ze swoich wyjść ( OBCIĄŻALNOŚC TEGO WYJŚCIA TO 2A ) DO KTÓREGO PODŁĄCZONY JEST STEROWNIK RGB który skolei wysterowuje wzmacniacz RGB ( zasilany z odrębnego zasilania 12V ) a ten skolei zasila listwy 2x 2m RGB.
    Po zaniku informacji od czujki wszystko wraca do normy ( listwy gasną ) a wzmacniacz RGB nie powoduje świecenia listew . Czy tak to własnie zadziała ?

0 15
  • Relpol
  • #2 25 Kwi 2010 23:33
    humax
    Poziom 18  

remolmar napisał:
    Czy tak to własnie zadziała ?

Nie wiem w czym problem - skoro będzie na wyjściu centrali 12V to przecież zadziała. Chociaż lepiej chyba zasilić z niej cewkę stycznika, przez którego puści się wspólnie zasilanie sterownika i wzmacniacza (co by to nie znaczyło, ale pewnie chodzi o zasilacz prądowy) - będzie miała lżej przy braku zasilania jak podtrzymywać ją będzie akumulator.

0
  • Relpol
  • #3 26 Kwi 2010 01:28
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 26 Kwi 2010 06:33
    remolmar
    Poziom 12  

witam,

dzieki za zainteresowanie.

obciążalność wyjścia alrmu ( 2A ) a pobór 2 x 2 m Ledy to dużo więcej jak podaję producent listwu Ledowej , dlatego potrzenuje wzmacniacz, bo jak będzie wiekszy pobór to wyjście się zablokuje

oczywiście ze wzmacniacz jest zasilany z dodatkowego zasilania przecież narysowałem 12V na układzie

0
  • #5 26 Kwi 2010 09:10
    humax
    Poziom 18  

Nie potrzebujesz wzmacniacza tylko stycznik.

0
  • #6 26 Kwi 2010 13:49
    Awdeg
    Poziom 26  

Nie no jaki stycznik chcesz wpiąć stycznik w magistrale sygnałową ,tam są przebiegi rzędu kilku dziesięciu kHz.Wszystko będzie działać jeśli wzmacniacz będzie wtórnikiem napięciowym ,czyli dokładnie takie same poziomy napięcia sterujęcego będą na wejściu ,co na wyściu,oczywiście bez odwracania fazy.Rozumiem ,że na tych tablicach będą wyświetlane jakieś komunikaty,prosze o info jakie jeśli można

0
  • #7 26 Kwi 2010 21:55
    remolmar
    Poziom 12  

te moje dwie 2m listwy ledowe maja służyć jako oświetlenie łazienki tj. efekt przy prysznicu

Kolego, tu obowiązują zasady polskiej pisowni. Zdania zaczyna się dużą literą. Pkt 15 regulaminu. Popraw posty. [retrofood]

0
  • #8 26 Kwi 2010 22:21
    yugo25
    Poziom 11  

remolmar napisał:
    Witam
    W Satelu dasz przekaźnik, a co po nim to juz Twoja sprawa. Jak kilka led to sam przekaźnik wystarczy, jak chcesz uruchomić światło w całym domu z zasilaniem 230 V, to wysteruj przekaźnikiem satelowskim stycznik. Jak masz wątpliwości wezwij gościa od alarmu i z wiedzą dot. tzw. obciążeń.

Dodano po 12 [minuty]:

remolmar napisał:
    te moje dwie 2m listwy ledowe maja służyć jako oświetlenie łazienki tj. efekt przy prysznicu

Dziwnny ten Twój układ. Nie tyle elektryczny, ale w sposobie zabezpieczenia domu. Robiłem taki, gdzie alarm miał zaświecić halogeny zewnętrzne i oświetlenie wewnątrz domu, nie pojmuję natomiast po co świecić tylko ledy w łazience w przypadku włamania.

Znowu zmieniam post. Ty chcesz zasilać ledy z centrali Satela??? Bez przekaźnika i osobnego zasilania led??? Bez komentarza.

0
  • #9 27 Kwi 2010 01:34
    humax
    Poziom 18  

Awdeg napisał:
    Nie no jaki stycznik chcesz wpiąć stycznik w magistrale sygnałową ,tam są przebiegi rzędu kilku dziesięciu kHz.Wszystko będzie działać jeśli wzmacniacz będzie wtórnikiem napięciowym ,czyli dokładnie takie same poziomy napięcia sterujęcego będą na wejściu ,co na wyściu,oczywiście bez odwracania fazy.Rozumiem ,że na tych tablicach będą wyświetlane jakieś komunikaty,prosze o info jakie jeśli można

W jaką magistralę sygnałową :D Coś ci się zupełnie pomieszało... Przecież chodzi o przepuszczenie wyjścia 12V przez wyjście NC tak żeby zasilić cewkę stycznika, która załączy styk przepuszczający przez siebie 12V na potrzeby obciążenia LED. Można również użyć moduł rozszerzający satela z przekaźnikami - ale jak potrzebujemy 1 wyjścia do tego celu a mamy jeszcze wolne wyjścia na płycie to szkoda na to kasy - lepiej dokupić stycznik/przekaźnik dobrany prądowo do obciążenia.
    yugo25 napisał:
    Robiłem taki, gdzie alarm miał zaświecić halogeny zewnętrzne i oświetlenie wewnątrz domu, nie pojmuję natomiast po co świecić tylko ledy w łazience w przypadku włamania.

Centralkę Satela wykorzystuje się nie tylko do świecenia w czasie włamania, ale też do świecenia codziennego. Zastępuje to włączniki bistabilne i podnosi komfort - np. można połączyć otwarcie bramy garażowej z włączeniem oświetlenia zewnętrznego, albo tak jak tutaj wykorzystanie czujników ruchu (normalnie do celów zabezpieczeń) do załączania oświetlenia.

0
  • #10 27 Kwi 2010 20:41
    yugo25
    Poziom 11  

humax napisał:

Centralkę Satela wykorzystuje się nie tylko do świecenia w czasie włamania, ale też do świecenia codziennego. Zastępuje to włączniki bistabilne i podnosi komfort - np. można połączyć otwarcie bramy garażowej z włączeniem oświetlenia zewnętrznego, albo tak jak tutaj wykorzystanie czujników ruchu (normalnie do celów zabezpieczeń) do załączania oświetlenia.

Raz. Rozumiem, że piszesz o sterowaniu alarmu pilotem i otwieranie np. bramy. Jest to jak najbardziej do zrobienia.

Nie widzę natomiast sensu oświetlania Satelem łazienki. Nawet z czujnika. Dziwaczny pomysł i jest to przerost formy, nad treścią.

Dwa. Zawsze odradzam klientom pilota do alarmu, jeden sie uparł i mu zrobiłem. To jest niby wygodne, ale niebezpieczne. Takiego pilota łatwo ukraść, i dom stoi otworem przed włamywaczem. Lepsza i bezpieczniejsza jest jednak aktywacja i deaktywacja alarmu kodem.

Trzy. Lepiej załączanie oświetlenia zewnętrznego lub w garażu, zrobic na pilocie z radia pilota do bramy.

0
  • #11 28 Kwi 2010 12:51
    Awdeg
    Poziom 26  

humax napisał:
    Awdeg napisał:

W jaką magistralę sygnałową :D Coś ci się zupełnie pomieszało... Przecież chodzi o przepuszczenie wyjścia 12V przez wyjście NC tak żeby zasilić cewkę stycznika, która załączy styk przepuszczający przez siebie 12V na potrzeby obciążenia LED. Można również użyć moduł rozszerzający satela z przekaźnikami - ale jak potrzebujemy 1 wyjścia do tego celu a mamy jeszcze wolne wyjścia na płycie to szkoda na to kasy - lepiej dokupić stycznik/przekaźnik dobrany prądowo do obciążenia.
    yugo25 napisał:
    Robiłem taki, gdzie alarm miał zaświecić halogeny zewnętrzne i oświetlenie wewnątrz domu, nie pojmuję natomiast po co świecić tylko ledy w łazience w przypadku włamania.

Nic mi się nie pomieszało zobacz SATEL steruje RGB controlerem a on wzmacniaczem ,oczywiście nie wiemy bo autor nie zdradził dlaczego zastosował akurat wyświetlacz LED RGB .Myślałem że chce wyświetlać poprzez zaprogramowany controler jakieś komunikaty co nie zmienia faktu że uważam za zastosowanie stycznika jako rozwiązanie bezsensowne bo wystarczą jako wzmacniacz zastosować 2 tranzystory na kanał jako wzmacniacz aby nie odwracać fazy.Przy takich napięciach i prądach jest to rozwiązaniem najsensowniejszym.Oczywiście można też zastosować transoptor i tranzystor itd..itd

0
  • #12 29 Kwi 2010 11:40
    humax
    Poziom 18  

Widzisz - nie chodzi mi, że masz złe podejścia (chociaż w twoim podejściu nie da się i tak tego zrobić bo nie ma sterowników RGB sterowanych po protokole SATELa) tylko autor pytania był nieprecyzyjny. Nie chodzi o skomplikowane sterowanie SATEL-em tylko o zwyczajne podanie napięcia przez centralkę na sterownik do LED-ów. To co nazywa "wzmacniaczem" jest tylko zasilaczem, który przyjmuje na siebie główne obciążenie. Reasumując - żeby nie obarczać centrali obciążeniem LED steruje ona tylko cewkę przekaźnika, który na siebie przerzuca obciążenie - i tyle - nic więcej.

yugo25 napisał:

Nie widzę natomiast sensu oświetlania Satelem łazienki. Nawet z czujnika. Dziwaczny pomysł i jest to przerost formy, nad treścią.

Skoro klient chce a niewiele to kosztuje to dlaczego nie?

yugo25 napisał:

lepiej załączanie oświetlenia zewnętrznego lub w garażu, zrobic na pilocie z radia pilota do bramy.

Lepiej dla instalatora a gorzej dla użytkownika. Nie wyobrażam sobie innego rozwiązania jak jeden guzik na pilocie i otwiera się brama wjazdowa + w zależności od pory dnia załącza się oświetlenie, itp, itp. Dodatkowo otwarcie bramy powinno być możliwe dopiero po rozbrojeniu alarmu strefy garażu!! No i kto chce mieć bramę otwieraną tylko z pilota? Dla mnie przycisk otwarcia bramy wewnątrz garażu to podstawa. A noszenie w kieszeni kilku pilotów: od bramy garażowej, bramy wjazdowej, itp = lenistwo instalatora albo brak myślenia przy okablowaniu instalacji alarmowej. Rozbrajanie strefy garażu również z pilota, ale przy wejściu do strefy domowej oczywiście manipulator.

0
  • #13 30 Kwi 2010 00:09
    yugo25
    Poziom 11  

humax napisał:

Lepiej dla instalatora a gorzej dla użytkownika. Nie wyobrażam sobie innego rozwiązania jak jeden guzik na pilocie i otwiera się brama wjazdowa + w zależności od pory dnia załącza się oświetlenie, itp, itp. Dodatkowo otwarcie bramy powinno być możliwe dopiero po rozbrojeniu alarmu strefy garażu!! No i kto chce mieć bramę otwieraną tylko z pilota? Dla mnie przycisk otwarcia bramy wewnątrz garażu to podstawa. A noszenie w kieszeni kilku pilotów: od bramy garażowej, bramy wjazdowej, itp = lenistwo instalatora albo brak myślenia przy okablowaniu instalacji alarmowej. Rozbrajanie strefy garażu również z pilota, ale przy wejściu do strefy domowej oczywiście manipulator.

Prawie się zgadzamy, z tym że każdy woli co innego.

Mozna zrobić tak, że jeden pilot otworzy bramę wjazdową, garażową, deaktywuje alarm w garażu, ułatwi dojście do kuchni i łazienki, sam odpali czajnik z wodą na kawe vel herbatę, i włączy jeszcze ciepłą wodę pod prysznicem. To wszystko można wykonać.

Złodziej po kradzieży pilota, otworzy wszystkie bramy, zaparzy kawe i jeszcze wykąpie sie przed kradzieżą. Po co mu kod, jak ma guzik.

W tym wszystkim chodzi o to by zachować zdrowy rozsądek swój, klienta i bezpieczeństwo jego samego i jego majątku. Nie można bez oporu wewnetrznego zgadzać się na wszystkie takie pomysły, bo mu tylko zaszkodzimy.

Reasumując. Możemy dla kasy spełniac każdy kaprys tego co płaci, ale jak go dotknie nieszczęscie spodziewajmy sie, ze to nas obarczy tym, że za mało przekonywaliśmy by mu wybić głupotę z głowy. O zapisach w umowie nie wspomniam, nawet. I w desperacji zwali na nas winę. I bez nagrania z dyktafonu lub dobrej umowy czeka nas przeprawa życia z jego ubezpieczycielem, prokuratorem, etc...

Wniosek: dobrze sie zabezpieczyć, albo odmówić realizacji głupich pomysłów.

0
  • #14 30 Kwi 2010 00:25
    humax
    Poziom 18  

Chyba mnie nie zrozumiałeś. Manipulator na strefę domu to jedyne słuszne rozwiązanie. Ale nie będę wysiadać z samochodu do manipulatora żeby wjechać do garażu! Nie będę szukał pilota żeby wyprowadzić kosiarkę z garażu. Nie będę szukał pilota jak chcę załączyć oświetlenie na ogródku z przedpokoju. Nie chcę żeby otwierała się brama od garażu przy przypadkowym naciśnięciu pilota przy zabezpieczonej strefie garażu. Nie będę też np. kupować centralki do podlewania ogródka jak może to robić satel. Nie będę kupował dodatkowej czujki ruchu do oświetlenia jak wisi tam już czujka od alarmu, itp, itp... A czego sam nie chce to nie proponuje klientom. Tym bardziej, że nic ich to nie kosztuje bo i tak centralkę sobie kupili. Oczywiście satel też ideałem nie jest - nie można przesadzać z jego obciążeniem bo to też droga do kłopotu.

0
  • #15 30 Kwi 2010 21:42
    yugo25
    Poziom 11  

humax napisał:
    Chyba mnie nie zrozumiałeś. Manipulator na strefę domu to jedyne słuszne rozwiązanie. Ale nie będę wysiadać z samochodu do manipulatora żeby wjechać do garażu! Nie będę szukał pilota żeby wyprowadzić kosiarkę z garażu. Nie będę szukał pilota jak chcę załączyć oświetlenie na ogródku z przedpokoju. Nie chcę żeby otwierała się brama od garażu przy przypadkowym naciśnięciu pilota przy zabezpieczonej strefie garażu. Nie będę też np. kupować centralki do podlewania ogródka jak może to robić satel. Nie będę kupował dodatkowej czujki ruchu do oświetlenia jak wisi tam już czujka od alarmu, itp, itp... A czego sam nie chce to nie proponuje klientom. Tym bardziej, że nic ich to nie kosztuje bo i tak centralkę sobie kupili. Oczywiście satel też ideałem nie jest - nie można przesadzać z jego obciążeniem bo to też droga do kłopotu.

To pisz rzeczywiscie, a nie bez zaznaczonej ironii. Bo robisz bajzel w głowach tych co tu szukają pomocy.

0
  • #16 30 Kwi 2010 22:47
    elktro
    Poziom 18  

Kolega remolmar zadał dość proste pytanie i zapewne takiej odpowiedzi oczekiwał, a czytając ten temat ma się wrażenie że poruszane są tu 3-4 różne zagadnienia nie związane ze sobą :D -po co??
    Odpowidź podał już kolega humax cztery posty wyżej i chyba nic więcej w tym temacie,
    dla scalenia
    do wyjścia centralki podłączyć cewkę przekaźnika która załączy napięcie na sterownik RGB i listwy diod LED
    Zasilanie sterownika RGB oraz listew LED proponuję wykonać jako samodzielne, a z układu alarmu niech będzie zasilana tylko cewka przekaźnika

0
  Szukaj w 5mln produktów