Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kabel w ziemi z uziemieniem czy bez

25 Kwi 2010 21:56 5511 9
  • Poziom 13  
    Witam,

Poczytałem różne posty na temat kabli w ziemi ale nurtuje mnie ciągle jeszcze jedno. Chcę zasilić odległy o 50m budynek gospodarczy jedną fazą, obciążeń nie będzie dużych, tylko oświetlenie i sterowanie systemem nawadniania bez pompy. Na wszelki wypadek, gdybym chciał podłączyć jakiś sprzęt typu wiertarka, czy piła do 2000W dam kabel o przekroju 4mm^2. No i tu mam zagwozdkę, czy dać YKY2*4 czy YKY3*4. Chodzi mi o uziemienie instalacji. Myślę aby wykonać je oddzielnie już w budynku docelowym i tam założyć osobną różnicówkę na tę część instalacji. Czy może jednak połączyć z uziomem który jest w punkcie wyjściowym instalacji. Co na to ludzie z doświadczeniem?
    Pozdrawiam ;)
  • HelukabelHelukabel
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Do czego będzie przyłączony ten kabel zasilający? ZK? od sąsiada? od Ciebie z domu?

Z uziemieniem dobrze kombinujesz, bo nie ma sensu ciągać PE 50m, bo pętla zwarcia w takim przypadku będzie miała 100m [od ZK do urządzenia i z powrotem przez PE do ZK], lepiej wykonać osobne uziemienie w budynku.

Jaki układ sieci? Jeśli TN-C to minimalny przekrój PEN będzie 10mm2...

Polecam lekturę:

Link
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 35  
    Co by nie było, niezależnie od typu sieci zawsze warto jest robić własne uziemienie - nawet miejscowo gorsze - przy kilkusetmetrowych odległościach od poprzedniego punktu uziemienia sieci poprawia bezpieczeństwo. Zaniechanie budowy uziomów i ciągnięcie PE wynika tylko z kosztów.
  • Poziom 13  
    Z tego co wiem to sieć jest TN-C-S, dochodzą 4 przewody. Nie wiem jak jest do skrzynki licznikowej, ale od niej do rozdzielni dochodzi przewód 4*6mm^2. Wydawałoby się, że koszt byłby mniejszy ciągnąć uziom, bo wykonanie chociaż punktowego na pręcie zawsze będzie droższe przy tej odległości, ale na pewno skuteczniejsze. Dlatego właśnie tak zrobię, ale upewnić się warto. ;) Od sąsiada nie będę podkradał prądu, zresztą najbliższy jest 400m dalej, na pewno zauważyłby jak robię taki wykop w jego kierunku :D

Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    Witam!

Cytat:
    A bednarka w wykopie jako uziom?
    Nie wolno tak robić.
    Korozja lub uszkodzenie mechaniczne bednarki natychmiast przekształci układ TN na TT. A stan taki bez wiedzy użytkownika może być groźny.

Jeżeli odległy budynek zasilisz z rozdzielni pracującej w układzie TN-S wtedy musisz konsekwentnie trzymać się zasady, by raz rozdzielonych przewodów PE i N nie łączyć ponownie. Czyli do nowego budynku muszą być one doprowadzone, chyba że świadomie godzisz się by zastosować tam układ TT.
    Jeżeli jednak masz możliwość zasilenia tego obiektu z części rozdzielni przed podziałem PEN wtedy możesz ułożyć przewód dwużyłowy, ale wtedy przekrój PEN nie może być mniejszy niż 10mm² CU (16mm² Al). Jednak instalacja w budynku musi być wykonana w układzie TN-S.
    Więc w każdej sytuacji należy żyłę PE (tej instalacji) uziemić i wykonać połączenia wyrównawcze jeżeli okażą się konieczne.

Pomijam tu dobór przekroju ze względu na spadki napięcia oraz SWZ.
  • Specjalista elektryk
    Moim zdaniem dać 3x4. W rozdzielnicy w domu już jest pewnie TN-S (3 przewody) a 2-żyłowe przewody nie powinny mieć miejsca w takiej instalacji.

Z resztą jeśli miałoby to być TN-C, to przewód min. 10 mm2.
    @Miwhoo - pętla zwarcia przez PE będzie taka sama jak przez N więc...

Przydałoby się policzyć rezystancję pętli zwarcia i sprawdzić dla jakiego zabezpieczenia będą spełnione warunki SWZ i takie maksymalnie zastosować.
  • Poziom 13  
    Zdajesz sobie sprawę że takie prace wymagają pozwolenia na budowę lub zgłoszenia (zależnie od zdania lokalnego aparatu administracyjnego) poza tym wszelkie nowo układane kable, rury podlegają ewidencji geodezyjnej i nie ma tu znaczenia że jesteś właścicielem działki.
  • Moderator
    kkas12 napisał:

Więc w każdej sytuacji należy żyłę PE (tej instalacji) uziemić i wykonać połączenia wyrównawcze jeżeli okażą się konieczne.

Pomijam tu dobór przekroju ze względu na spadki napięcia oraz SWZ.

michcio napisał:
    Moim zdaniem dać 3x4. W rozdzielnicy w domu już jest pewnie TN-S (3 przewody) a 2-żyłowe przewody nie powinny mieć miejsca w takiej instalacji.

Uważam, że należy połączyć obydwie wypowiedzi, czyli położyć kabel 3 x 4 i żyłę PE uziemić dodatkowo w miejscu docelowym.