Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aplikacja do statystyk na www

Gżehó 26 Kwi 2010 11:56 995 3
  • #1 26 Kwi 2010 11:56
    Gżehó
    Poziom 21  

Hej

Robię projekt stacji wykonującej pomiar temperatury(na avr) z modułem GSM.

Nie będę wchodził w szczegóły bo nie to mnie intryguje, natomiast po wysłaniu przez GSM do serwera informacji zawierającej coś mniej/więcej takiego:
    dzień, miesiąc, rok, godzina, minuta, sekunda, zmierzona wartość.
    Serwer ma odebrać taką informację i zamieścić wyniki na stronie www w postaci wykresu :)

Problem polega na tym, że zupełnie nie wiem jak ugryźć problem tej aplikacji tworzącej wykresy...
    Czy zrobić to w php ??

Spotkał się ktoś z podobnymi projektami?? Interesuje mnie wszystko co jest związanie z tematem od momentu przesłania danych przez GSM, poprzez ich przetworzenie i umieszczenie w jakiejkolwiek postaci na www,, również tekstowej.
    Oczywiście nie oczekuję gotowego rozwiązania, ale chciałbym mieć jakieś podstawy, z których dowiedziałbym się chociaż w jakim kierunku mam zmierzać :)

Również prosiłbym o ew. podanie jakichś źródeł, bibliografii tyczącej się takich zagadnień.

Dzięki wielkie z góry :)
    pozdrawiam

0 3
  • #2 26 Kwi 2010 12:41
    arnoldziq
    Moderator Programowanie

Musisz podzielić ten projekt na dwie części.
    1. Stacja + GSM + oprogramowanie do wysyłania danych.
    2. Odbieranie danych + składowanie + statystyki itd.

Z problemami związanymi z pierwszą częścią radzę się zgłosić w dziale Mikrokontrolery.
    Natomiast co do drugiej części to trafiłeś w 100% :)
    To co sugeruję, to bardzo prosty skrypt PHP, który będzie odbierał dane i składował je w jakiejś bazie danych, np. MySQL.
    Osobną sprawą jest graficzne przedstawienie pobranych danych. Ta część jest uzależniona tylko od twojej inwencji i zdolności. W tym przypadku także polecam PHP, który daje praktycznie nieograniczone możliwości przetwarzania i obrazowania danych.

0
  • #3 26 Kwi 2010 12:46
    damiancloud85
    Poziom 11  

Witam.
    Aplikacje należy napisać w technologi "strona serwera" (php, asp,ruby itd) ten skrypt będzie zapisywał otrzymane dane. Gsm możesz je nawet wysłać Getem jeżeli będzie prościej. Otrzymane dane zapisane mogą być w dowolny sposób np zwykły plik tekstowy , baza danych (najlepsza forma) bądz plik xml . Napisanie takiego sktyptu nie powinno sparawić problemu.
    Mające dane zapisane już na serwerze wyswietlamy je poprzez "warstwe wizualna aplikacji" może być ona zaimplementowana po stronie serwera jak również i po stronie klienta. Najlepiej jest generować wykresy za pomocą flasha będzie on pobierał dynamiczne dane np z xml bądź komunikował się zskryptem po stronie serwera pobierajacym dane z bazy danych. po stronie klienta również można zrobić wykresy używając javascriptu (dynamicznie pobierane dane np za pomoca ajax i biblioteki mint ajax bardzo prosta polecam).
    Ostatnią opcją jest tworzenie wykresów za pomocą gd po stronie serwera.

http://helion.pl/ksiazki/php_i_mysql_tworzeni...trzecie_luke_welling_laura_thomson,phmsv3.htm

tu jest super opisane tworzenie wykresow w gd

Jeżeli będziesz dalej miał pytania , bądź będziesz potrzebował dalszej pomocy możesz również pisać do mnie na priva damiancloud85(malpa)o2.pl
    pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
  • #4 05 Maj 2010 12:43
    Gżehó
    Poziom 21  

Hej
    Zaopatrzyłem się już w tę księgę :)

Więc jeszcze co do samego projektu to ja to sobie tak wyobrażam:

Atmega128 z modułem GSM Simcom Sim300, czujniki temp i wilg. SHT11, oraz ciśnienia sensorstechnics CSDX0811BARO lub Motorola MPX4115a. Dane miałyby być wysyłane za pomocą komend AT do serwera na linuxie wyposażonego oczywiście w Apache, Mysql i php5. Serwer musiałby mieć również element GSM, tutaj myślę o jakimś telefonie podłączonym przez kabel do komputera?? Chyba że jakoś inaczej to się da ogarnąć ??

No i reszta to to o czym temat, czyli aplikacja odbierająca i składująca dane(myślę właśnie o bazie w sql, miałem nieco na wykładach o tym i sama obsługa bazy nie wydaje się być jakoś strasznie trudna), oraz dalej pobieranie tych danych i generowanie wykresu dostępnego przez WWW,, o tym mam nadzieję poczytać w tej księdze :D

0