Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Volvo C70 '98 copue - uchylanie i domykanie szyb drzwi.

yaro2b 26 Kwi 2010 18:41 2154 1
  • #1 26 Kwi 2010 18:41
    yaro2b
    Poziom 9  

Witam.

Zacznę od tego iż w C70 drzwi (szyby) są bez ramkowe. Czasami się zdarzy, iż po zamknięciu drzwi szyba przytrzaśnie uszczelkę w taki sposób że słychać odgłosy ulicy oraz świst powietrza. Wtedy muszę szybę lekko opuścić, podnieść i uszczelka wskakuje na swoje miejsce.
    Wiem że BMW jest proste rozwiązanie które niweluje ten problem. Mianowicie gdy otwiera się drzwi, szyba automatycznie opuszcza się kawałeczek, a po ich zamknięciu automatycznie się domyka.

Chciałbym takie samo rozwiązanie zastosować w swoim C70. Sprawa wydaje się prosta w realizacji. Wystarczy podpiąć pod przycisk opuszczania i podnoszenia szyby równolegle styki przekaźników sterowanych przez odpowiedni timer i po sprawie :) Problem tkwi w tym, iż nie mogę nigdzie znaleźć nigdzie układu który spełniałby moje założenia.

Sekwencja powinna wyglądać mniej wiecej tak:

1.Otwieram drzwi, krańcówka przełącza się z OFF na ON, to wyzwala timer, który odlicza 1s, po czym zasila przekaźnik na czas 1s który zamyka styk opuszczania szyby. Po czym timer się resetuje i wyłącza przekaźnik (co jednocześnie powoduje zatrzymanie opuszczania szyby)

2. Wsiadam do samochodu, zamykam drzwi. Krańcówka przełącza się na powrót z ON na OFF co ponownie wyzwala timer,który po czasie 1s aktywuje inny przekaźnik i podtrzymuje go przez 1s (tak aby szyba mogła na powrót się domknąć) Po czym timer znowu się resetuje.

Czyli potrzebny jest timer oddzielnie reagujący na zbocze opadające jak i narastające oraz który będzie posiadał możliwość sterowania 2 różnymi przekaźnikami. I co ważniejsze, aby się resetował po każdej ukończonej sekwencji.

Jeśli jest ktoś oblatany w tej kwesti prosiłbym o linki do takich gotowych układów, bądź KITu do samodzielnego montażu.

Pozdrawiam
    yaro.

0 1
  • #2 26 Kwi 2010 21:14
    oskarv
    Poziom 15  

Jak poprawnie wyregulujesz drzwi i szybę to ten problem nie występuje i nie musi być żadnych bajerów z opuszczaniem i podnoszeniem szyby.

pod tapicerką drzwi masz na dole śruby na które są kontrowane nakrętkami służą do odchylania góry szyby od lub do uszczelki, wysunięcie szyby na śrubach na mechanizmie, a zacząć od poprawnego wyregulowania drzwi a potem za szybę.

Miłej zabawy kilka godzin mi to zabrało, oj kilka ...

1