Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Volvo C70 '98 copue - uchylanie i domykanie szyb drzwi.

26 Kwi 2010 18:41 2412 1
 • Poziom 9  
  Witam.

  Zacznę od tego iż w C70 drzwi (szyby) są bez ramkowe. Czasami się zdarzy, iż po zamknięciu drzwi szyba przytrzaśnie uszczelkę w taki sposób że słychać odgłosy ulicy oraz świst powietrza. Wtedy muszę szybę lekko opuścić, podnieść i uszczelka wskakuje na swoje miejsce.
  Wiem że BMW jest proste rozwiązanie które niweluje ten problem. Mianowicie gdy otwiera się drzwi, szyba automatycznie opuszcza się kawałeczek, a po ich zamknięciu automatycznie się domyka.

  Chciałbym takie samo rozwiązanie zastosować w swoim C70. Sprawa wydaje się prosta w realizacji. Wystarczy podpiąć pod przycisk opuszczania i podnoszenia szyby równolegle styki przekaźników sterowanych przez odpowiedni timer i po sprawie :) Problem tkwi w tym, iż nie mogę nigdzie znaleźć nigdzie układu który spełniałby moje założenia.

  Sekwencja powinna wyglądać mniej wiecej tak:

  1.Otwieram drzwi, krańcówka przełącza się z OFF na ON, to wyzwala timer, który odlicza 1s, po czym zasila przekaźnik na czas 1s który zamyka styk opuszczania szyby. Po czym timer się resetuje i wyłącza przekaźnik (co jednocześnie powoduje zatrzymanie opuszczania szyby)

  2. Wsiadam do samochodu, zamykam drzwi. Krańcówka przełącza się na powrót z ON na OFF co ponownie wyzwala timer,który po czasie 1s aktywuje inny przekaźnik i podtrzymuje go przez 1s (tak aby szyba mogła na powrót się domknąć) Po czym timer znowu się resetuje.

  Czyli potrzebny jest timer oddzielnie reagujący na zbocze opadające jak i narastające oraz który będzie posiadał możliwość sterowania 2 różnymi przekaźnikami. I co ważniejsze, aby się resetował po każdej ukończonej sekwencji.

  Jeśli jest ktoś oblatany w tej kwesti prosiłbym o linki do takich gotowych układów, bądź KITu do samodzielnego montażu.

  Pozdrawiam
  yaro.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 15  
  Jak poprawnie wyregulujesz drzwi i szybę to ten problem nie występuje i nie musi być żadnych bajerów z opuszczaniem i podnoszeniem szyby.

  pod tapicerką drzwi masz na dole śruby na które są kontrowane nakrętkami służą do odchylania góry szyby od lub do uszczelki, wysunięcie szyby na śrubach na mechanizmie, a zacząć od poprawnego wyregulowania drzwi a potem za szybę.

  Miłej zabawy kilka godzin mi to zabrało, oj kilka ...