Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak nagrać płytę z dźwiękiem testowym sinusoidalnym?

Ash Ketchum 18 Sie 2004 12:13 2220 24
  • Poziom 27  
    Jak przygotować za pomocą komputera dźwięk sinusoindalny dowolnej częstotliwości (np 1kHz) o poziomie 0dB? Słyszałem że są programy do tego celu. Tylko nie wiem jak się nazywają. Skąd je można ściągnąć? Jak potem taki dźwięk nagrać na CD? Czy wystarczy zgrać go Rejestratorem Dźwięku? Ale jak tym programem zgrać sekwencję dłuższą niż 1min (koło godziny). Trzeba chyba zapisać jako wave i potem nagrac na CD.
  • Poziom 17  
    Może sobie zrób mostek wiena z regulacją poziomu a potem znormalizuj w jakimś programie do 0dB. Nie wiem czy ściąganie z neta to dobry pomysł, bo kompresja mp3 może coś zrobić z sinusem, ale nie wiem. Możesz nagrywać za pomocą CDex -a 1.30
  • Poziom 14  
    A nie można zrobić w Cool Edit zapisać jako WAV i wypalić
  • Poziom 17  
    Ja polecam "Sonic Foundry - Sound Forge 6.0"... Mozna wygenerowac praktycznie kazdy przebieg podajac czestotliwosc, rodzaj przebiegu, amplitude i jego dlugosc do pliku WAV
  • Poziom 24  
    Ja wszystko robie w GoldWave modułem Expression Evaluator. Tak przygotyowany plik WAV możesz wypalić na płytę, ale po nagraniu na CD z jakiegokolwiek źródła (mostek wiena też) będzie to "sinus" tylko w cudzysłowie :) DVD Audio daje o wiele lepsze rezultaty, ale podejrzewam, że nie o to Ci chodzi :)
    PS. 1 khz jeszcze przejdzie, ale <10 khz pa3 wyżej...
  • Poziom 12  
    Ja robiłem takie sygnały w cool edit 2000 i wyszło git. Można tam ustawić poziom sygnału, częstotliwość i czas na dowolnym poziomie i niema problemów z zapisaniem tego w dowolnym formacie(zalecanie oczywiście wave 16bit, 44.1 kHz).
  • Poziom 11  
    Niestety, analog przemija. Teraz zamiast potężnego trafa i baterii kondensatorów dadzą pare scalaków, zrobią zasilacz impulsowy, wzmagok w klasie D i to jest Hi-End... takie czasy ....
  • Poziom 20  
    Ja mogę to uzyskać na Syntezatorkach na kompie, dowolna sinusoida.
    Możecie spróbować ze ściągnieciem synthów z netu i pokombinować. Polecam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 28  
    Analog przemija... jak nośnik jest cyfrowy to chyba sensowne jest użycie generatora cyfrowego. W CoolEdicie Generate -> Tones, otworzy Ci się okno, generuj ile dusza zapragnie. Wovo w domu możesz mieć A klasę i nikt Ci nie zabrania, ale w dziedzinach gdzie przetwornice impulsowe i wzmacniacze w klasie D są stosowane - sprawdzają się doskonale. Ponosiłbyś parukilowatowe końcówki mocy z klasycznym zasilaczem, zacząłbyś modlić się o przetwornicę. Pozdrowienia.
  • Poziom 27  
    Dzięki. Użyłem CoolEdita 2000. Soundforge też mam ale niewiem gdzie jest opcja generatora. W Audacity także udało mi się wygenerować. Ale już miałem wave z Cool Edit nagrany na CD. To jest faktycznie sinusoida ponieważ po powiększeniu (rozciągnięciu) przebiegu w Cool Edit sygnał ma taki kształt. Nagrałem tego 80min tyle ile wchodzi na płytkę w sumie 2 płytki jedną z sinusem 1kHz a drugą z tzw szumem różowym (Generate => Noises Pink Noise). Obie są mi potrzebne do pomiaru mocy wzmacniaczy i testowania całego systemu audio. Mam pytanie - dlaczego to się tak długo generuje?
  • Poziom 18  
    Można też skorzystać z programów p2p (np. eMule) i ściągnąć gotowe sygnały testowe. Po wpisaniu "test" w szukaj/audio pojawiły się ciekawe mp3 jak np. sygnały o różnych częstotliwościach, różnego rodaju basy itp.
  • Poziom 12  
    Jest coś takiego na 2 płycie Praktycznego Elektronika
  • Poziom 17  
    Zrobiłem to b.prosto programem WaveLab ale trzeba uważać z niskimi częstotliwościami 5Hz do 20Hz bo mało głośników nie rozprułem. Przykręcić potencjometr prawie do minimum
  • Poziom 12  
    Moim zdaniem nawet do 50 Hz należy zachować szczególną ostrozność ze wzmocnieniem. Jest to zakres gdzie występuje rezonans mechaniczny (tzn. max wychyłu przy dosyć niskiej amlitudzie). Może wyskoczyć membrana z zawieszenia :!:
  • Specjalista techniki cyfrowej
    :arrow: battery
    A zrób sobie w Cool Edit sygnał 20kHz przy próbkowaniu 44.1kHz i powiększ, wtedy zobaczysz o co chodzi z cyfrowymi generatorami. CoolEdit wprawdzie wyświetli Ci śliczną sinusoidę, ale to tylko dlatego, że do wyświetlania używa interpolacji sin(x)/x. Tak naprawdę to sygnał nie będzie czystym sinusem, ale jego skwantowanym w czasie przybliżeniem (te kwadraciki na sinusie to kolejne próbki) i tylko od stopnia technologicznego zaawansowania przetwornika D/A w odtwarzaczu zależy jak zostanie odtworzony.
    Dlatego analogi są the best :D

Ale bez obaw, jakość sinusa 1kHz jest wystarczająca nawet do sprzętu HiFi. :D

A wrzucę zrzuta :D w końcu nie wszyscy mają CoolEdita.
  • Poziom 27  
    Ja tych płytek nie uzywam do próbowania głośników ile wytrzyma lecz do pomiaru mocy wzmacniacza przy obciążeniu rezystorem. W ten sposób mam moc urządzenia dla sinusoidy 1k szumu różowego a także zrobiłem trzeci CD dla 100Hz. Już po ustawieniu potencjometru na godzinę 10 głośniki osiągają max wychylenie i pierdzą. Dlatego należy zachować ostrożność bo może nawet kablki od cewki wyrwać. Używam ich także do "wygrzewania" i testowania wzmacniaczy.
    Mam pytanie- czy trzeba to nagrywać na CD czy można też puszczać sygnał bezpośrednio z komputera (przez Cool Edit)? Jak wtedy trzeba ustawić głośność w Windows aby było faktycznie 0dB (tzn tak jak w przypadku CD)? Do shg: czy nie lepiej jest dać wyższą częst próbkowania np 48kHz?
  • Poziom 12  
    Z kompa jak najbardziej z częstotliwością próbkowania 48 kHz. Co do tego czy puszczać z kompa czy z CD zależy jak Ci wygodniej.
  • Poziom 24  
    Można ale w żadnym wypadku nie próbkuj na 48kHz jeżeli chcesz nagrać na płytę, bo wtedy błędy kwantyzacji kumulują się :)
  • Poziom 28  
    Zapodawanie kilkunastu kHz w celach testowych z CD nie ma sensu, w muzyce dodawanie tych składowych ma charakter ogólnego rozjaśnienia, chyba że masz Audigy etc. i możesz nagrać DVD Audio, wtedy jak najbardziej.
  • Poziom 20  
    W winisd też można generować sygnały, ale nie nagrywać niestety.