Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik do bramy automatycznej

kotowaty 26 Apr 2010 20:25 3666 7
 • #1
  kotowaty
  Level 15  
  Witam, niedawno zrobiłem bramę automatyczną lecz narazie bez automatyki, o napędzie pomyślę później byc może są same silniki bez sterowników, ale narazie chce skupić się na sterowaniu, mój dom to bliźniak, u mnie są 3-4 auta a u sąsiada 2, przez co brama jest często w ruchu i otwieranie z pilota, zwłaszcza że potrzeba ich aż 6 będzie uciążliwe i drogie więc pomyślałem o sterowaniu bezdotykowym, dajmy, że auto jest 20m od odbiornika, gdy odbiornik to "wyczuje" zacznie otwierać bramę, a w aucie będzie leżała mała skrzyneczka zwana nadajnikiem, myślałem nad zwykłym zdalnym sterowaniem, nawet radiem, lecz chyba 6 nadajników to za dużo na jedo pasmo, co sądzicie? Pomysł padł na uP, coś z rodziny Atmela, a z zasięgiem nie ma problemu,bo można mu stawić jakiś opór, zamykanie będzie inaczej zrealizowane więc o to nie trzeba się martwić, jeśli radio udźwignie te 6 nadajników to poprostu zdalne sterowanie z sześcioma zwartymi ciągle nadajnikami, macie jakieś pomysły?? I od razu zaznaczę, że nie chodzi mi tu o gotowe schematy tylko które rozwiązanie będzie lepsze??
 • #2
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  Widziałem taki system w siedzibie jednej z mundurowych służb. Każdy samochód ma jakiś transponder, który to po zbliżeniu się do odbiornika powoduje otwarcie bramy. Zamykanie jest raczej rozwiązane na zasadzie zwłoki czasowej (powiedzmy 10sek). Jeśli podjedzie obcy samochód (np mój) to trzeba podjechać do takiego intercomu jak na McDrive i poprosić o otwarcie. Do obejrzenia na ul. Jagiellońskiej w Wawie :)
 • #3
  azibik
  Level 32  
  A co się stanie jak po obu stronach bramy pojawią się samochody.
  Proszę sobie nacisnąć w tym samym czasie pilot od dvd i tv
 • #4
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  Transpondery nie działają na podczerwień tylko radiowo. Po drugie każdy transponder ma na pewno inny kanał (nie wyobrażam sobie inaczej). to tak jak 50 telefonów komórkowych na jednej sali konferencyjnej - wszystkie na raz działają .... Piloty RTV to inna bajka!
 • #5
  Marteen_G
  Level 21  
  A może by tak dwie pętle indykcyjne z detektorami ustawionymi na kierunek z którego samochód nadjeżdża. A zamykanie tak jak ktoś napisał, zwłoka czasowa.
 • #6
  pafciowaw
  Automation specialist
  W nadajnikach i odbiornikach można użyć kostek MC 145026/7/8 uzyskać kodowanie adresowe...Sąsiad jedzie - otwiera się brama i zapalają się światła po Jego stronie (przed domkiem). Adresy na 5-ciu bitach, dane na 4-rech.
 • #7
  snopek4
  Level 20  
  Na dzień dzisiejszy spotkałem tylko dwa rodzaje produktów, które pozwalają uruchamiać bramę bezdotykowo: firma www.Satie.pl i system ten nazywa się teletag. Produkt firmy V2 o nazwie Zenit brama jest uruchamiana w momencie osiągnięcia przez pojazd danej pozycji GPS (dystrybutor na Polskę www.bramar.pl)
  Ewentualnie firma www.Tusek.pl podobno posiada sterownik, który uruchamia bramę po przez puszczenie "dzwonka" z telefonu komórkowego.

  Pisz poprawnie...
  bestler
 • #8
  poczitamagoczi
  Level 14  
  Sterowanie bramy (jak i innych obiektów) za pomocą puszczania sygnału jest często oferowane, no ale wtedy taki sterownik powinien posiadać kartę sim i moduł gsm... to już dość rozbudowany układ. Ja opracowałem sterownik Bluetooth komunikujący się z telefonami komórkowymi z odpowiednimi aplikacjami. W sumie w dość łatwy sposób można napisać aplikacje działającą w tle na telefon z Symbianem lub Androidem która sprawdza pozycje GPS i jeśli znajduje się w odpowiednim kwadracie wysyła komunikat do sterownika.

  Link usunąłem... regulamin.
  bestler