Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przegrzany przedlicznikowy CS25

26 Apr 2010 23:24 2822 8
 • Electric installations specialist
  Witam.

  Dostałem dziś zgłoszenie do awarii. Nie było jednej fazy w domku szeregowym. Pojechałem, rozebrałem rozdzielnię, pomierzyłem napięcia i wyszło, że nie dochodzi 2 faza z ZK. No to biegiem do ZK, pytam o klucz, właściciel mówi, że nie ma... to do samochodu po wiertarkę i rozwierciłem wkładkę...

  Klucze od ZK były zamknięte w środku :)

  W ZK prawie tradycyjny widok: przedlicznik [CS25 ABB], licznik i FR.
  W CS25 zrzucona 2 faza.. załączyłem, zadowolony z siebie idę sprawdzić wszystko w rozdzielni i OK, a tu nagle pyk i znów 2 fazy nie ma... No to znowu biegiem do ZK. Przy załączaniu sprawdziłem jakoś tak odruchowo temperaturę wyłącznika. To pole, które zrzucało oparzyło mnie. Sprawdziłem mocowania kabli i rozdział obciążeń na fazach, o dziwo największe było na L3 a nie zrzucał przedlicznik.

  Czy możliwe, żeby rezystancja styków była na tyle duża, żeby wyzwalała zabezpieczenie termiczne w CS? ZK montowane 2-3 miesiące temu przez fachury z ZE, może dali używkę po taniości? Nie mam amperomierza na taki zakres, nie było jak zmierzyć prądu płynącego przez L2, ale największe obciążenie przypadało na L3, a z tym było wsio OK.

  I jeszcze pytanie na koniec, czy pchać w to łapska i skasować klienta, czy lepiej zgłosić w ZE, niech się sami martwią, w końcu to przedlicznik?

  Z góry dzięki za sugestie.
  Pozdrawiam.
  Miwhoo.
 • Level 11  
  Nie masz klucza do rozdzielni ZE? Zapros ich teraz, niech naprawią wkładkę... Bezcenny widok.

  PS. Kojarze Twojego nicka, i po sile czerwonego przy nicku myslę, że to jakiś ponury żart.
 • Level 21  
  Miwhoo wrote:
  to do samochodu po wiertarkę i rozwierciłem wkładkę...
  Miwhoo.


  Dobre, naprawdę.

  A kabel zmierzyłeś ?? Sprawdziłeś czy na pewno w mieszkaniu nic nie powoduje dużego obciążenia na tej fazie?? Wystarczy, że żyła kabla jest słabo dokręcona w wyłączniku i może się bardzo nagrzewać.

  Quote:
  Nie mam amperomierza na taki zakres, nie było jak zmierzyć prądu płynącego przez L2, ale największe obciążenie przypadało na L3, a z tym było wsio OK


  Największe obciążenie na L3 - w jaki sposób to oceniłeś skoro nie masz amperomierza?
 • Electric installations specialist
  Wszystkie najbardziej prądożerne obwody, czyli kuchnia, pralnia były równo rozdzielone, a gniazda z L2 były rzadko używane [ekspres do kawy, jedna pralka, gniazda na nieużywanym poddaszu]. Kable wszystkie sprawdziłem, czy dokręcone, jak należy, dziś dzwoniłem do ZE, zobaczymy, co powiedzą, jak przyjadą na miejsce. Jadę dziś z cęgami...

  Klient się dziś przyznał, że od czasu do czasu strzelała 2 faza w domu, ale do wczoraj nie wywalało przedlicznika .. Mój poprzednik znalazł na poddaszu kabel z wbitym gwoździem.. pewnie przypaliło styki w SC, jak zwarcie się w ścianie robiło, 2-3 razy S nie dał się załączyć, za 4 razem się udawało..

  Mierzyłem wszystkie gniazda dwubiegunowym próbnikiem, z wyłączoną L2 i oglądałem co jest do nich podłączone. Stąd wnioskuję, że obciążenie L2 jest mniejsze niż reszty faz.


  Czemu śmieszy was rozwalenie wkładki? W końcu to najlepszy sposób był poza rozwalaniem drzwi od ZK, skoro chłop klucza nie miał, a wkładka patentowa... Jakieś lepsze pomysły na włam do skrzynki macie?
  A klucza gościowi ZE nie dało najprawdopodobniej dlatego, że wszystko w środku bez plomb było.. nawet przyłącze do licznika.... obudowa oczywiście OK..

  Poza tym chodziło mi o możliwość aż tak mocnego nagrzewania, a nie o dyskusję na temat, czy dobrze sprawdziłem, czy nie, itd. Jeśli miałbym problem z resztą diagnozy to bym o czym innym napisał temat :)
 • Level 21  
  Miwhoo wrote:
  lepsze pomysły na włam do skrzynki macie?


  Klucz, sobie dorób.

  Poza tym jaki włam, samo się otworzyło - ZE (przynajmniej w moim rejonie) strasznie nie lubi gdy ktoś zagląda do ich majątku. Wiem, że czasami trzeba - ale lepiej przemyśleć taki ruch.
 • Level 13  
  Miwhoo a nie pomyślałeś że może pracownicy Energa-Operator przeglądają to forum dla przykładu RD Wejherowo. Nie musiałeś się szczycić tą wiertarką tym bardziej że to podpada pod paragraf. pozdro
 • Electric installations specialist
  Proponuję się na razie wstrzymać z komentarzami, typu ZE nie lubi jak się im zagląda. Byłem dziś w ZE i ich własność kończy się za BMami na złączu kablowym - na początku WLZ, to samo mi powiedzieli wczoraj przez telefon. Klient płacił za całe przyłącze razem z przedlicznikiem, licznikiem i FR.
  Więc jedyne, co zrobiłem, to zniszczyłem własność klienta, żeby włączyć mu zasilanie jednej fazy..

  Poza tym nie o to się rozchodziło, żeby w tym kierunku dyskusja poszła..
  Co do kluczy, to mam już z 10 albo więcej, jeszcze trochę, to jak Gerwazy będę chodził... :)
  A i tak jak na awarię jadę, to się trafia tak, że do wkładki nie pasuje..

  Klient klucza nie miał, trzeba było coś szybko zaradzić, zresztą za jego zgodą i wiedzą, włącznie z podpisem na piśmie ... dziś cały bałagan posprzątany, włącznie z wkładką "energetyczną", wszystko zgłoszone do ZE, więc nie widzę potrzeb do wylewania swoich żali. Skoro w ZE wszystko OK, to czemu waszej opinii podpada takie rozwiązanie? W końcu "awaryjnych otwarć" nie robi się codziennie, a to byłą wyjątkowa sytuacja.

  Uszkodzony jest CS25, klient będzie pisał reklamację, bo skrzynka 3 miesiące ma.

  Temat uważam za wyczerpany.
  Pozdrawiam.
  Miwhoo.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Badryk wrote:
  Miwhoo a nie pomyślałeś że może pracownicy Energa-Operator przeglądają to forum dla przykładu RD Wejherowo. Nie musiałeś się szczycić tą wiertarką tym bardziej że to podpada pod paragraf. pozdro


  Pomyślałem i zamiast psuć wkładkę ZE, zadzwoniłem, żeby się upewnić na pogotowie energetyczne... Pokaż mi kolego paragraf, który za pisemną zgodą klienta zabrania otwarcia / niszczenia jego własności...
 • Level 13  
  Naruszenie własności prywatnej. Złącze, licznik należy do zakładu i to on za to płaci, klient wnosi tylko opłatę przyłączeniową a nie kupuje licznik. Ale skoro zakład się nie czepia to nie ma tematu tylko jaki dajesz przykład.
 • Electric installations specialist
  Nie mam ochoty dyskutować, skoro się upierasz przy swoim.. ile razy mam jeszcze pisać, że własność ZE kończy się na złączu kablowym!! Skoro tak twierdzi ZE, to chyba nie ma potrzeby polemizować.