Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirpool awg 875/d uszkodzony moduł ?

26 Kwi 2010 23:37 14273 11
 • Poziom 9  
  Witam mam problem a mianowicie po zwarciu kostki silnika w pralce Whirpool AWG 875/D pod bębnem świeci się tylko wyświetlacz i nic poza tym się nie dzieje. Moduł minisel 1000 CFE 39PL w servisie whirpoola życzą sobie 450zł. Wyczytałem w internecie że podobno pasuje moduł od Ardo ale nikt konkretnie nie napisał modelu pralki lub numeru modułu. Z góry Dziękuję
 • Specjalista AGD
  Zrób coś wiecej w swojej sprawie i wstaw zdjęcia swojego mdułu.
  My tu wszystkiego na pamięc nie znamy.
 • Poziom 11  
  Witam

  Mam podobny problem co Pan wyżej. Pralka została włączona normalnie po jakiejś chwili wybiło prąd w całym domu, po przywróceniu zasilania zacząłem grzebać w pralce i okazało się ze problem tkwi głównym modułu sterowania, z tylu znalazłem przepalana ścieżkę (została naprawiana), podłączam ponownie dalej nic tylko świeci się podświetlenie wyświetlacza i przycisków zero reakcji. Po wstępnych pomiarach wyszło mi zwarcie na układzie BT138, będę szukał dalej wad elementów. Zacząłem szukać po necie i znalazłem na forum kilka podobnych problemów, proszę o wskazania zamiennika lub podpowiedzi naprawy załączam zdjęcia.

  Whirpool awg 875/d uszkodzony moduł ? Whirpool awg 875/d uszkodzony moduł ? Whirpool awg 875/d uszkodzony moduł ? Whirpool awg 875/d uszkodzony moduł ? Whirpool awg 875/d uszkodzony moduł ?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Mostek prostowniczy zwarty.?.
 • Poziom 11  
  Nie mostek dobry, poprawne wskazania spadków napiec na mierniku .
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Najbardziej prawdopodobna geneza powstania tego uszkodzenia to przebicie silnika do masy(najczęściej stojan), natychmiastowe uszkodzenie triaka BT , mostka prostowniczego i niestety-stawiam 9 do 1-uszkodzenie procesora MC, niestety bez wymiany modułu się nie obędzie, trzeba też dokładnie sprawdzić silnik induktorem na przebicie. Naprawa droga i do przeanalizowania na opłacalność chyba że dostaniesz od kolegów na elektrodzie używkę w rozsądnej cenie.A tak na marginesie na jakie spadki napięć sprawdzałeś ten mostek? Nie rozumiem tego pomiaru. Mostek prostowniczy to inaczej cztery diody w jednej obudowie i sprawdzasz go przyrządem ustawionym na pomiar złącz półprzewodnikowych i każdą diodę z osobna.
 • Poziom 11  
  Ok czyli naprawa tego modułu sterowania raczej odpada. Tak sprawdzam spadki pomiędzy wyprowadzeniami obudowy mostka około 550, pomiędzy żadna z nóżek niema zwarcia(sprawdzane w układzie nie wim jak się wymontuje czy będzie zmiana). Co do tego co Pan napisał to by się zgadzało po przewodach które były przy przepalonej ścieżce można dojść 1 do kostki przy silniku, a 2 do nie jestem pewien jak się to nazywa ale chyba elektromagnes wodny przy podłączeniu zasilania wody. Czy jest możliwy jakiś zamiennik z innych pralek , wyczytałem tu na forum o jakiś pralkach Ardo które używają takich samych modułów sterowania albo bardzo podobnych. Dziękuję za pomoc.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Podobne moduły pracują w niektórych ARDO i Polarach ale nie potrafię podpowiedzieć teraz jakich ,może jakiś kolega na forum podpowie.Jak coś ustalę to podeślę, może za parę godzin.
 • Poziom 26  
  Mam podobny objaw w jednej ze swoich pralek - AWG 875/D, wyświetlacz tylko podświetlony, silnik sprawdzony induktorem miał 250MΩ które było mierzalne dopiero od napięcia próby 500V. Podejrzewam, że gdy uzwojenie było zawilgocone rezystancja mogła być mniejsza. Po podaniu zasilania z zewnętrznego zasilacza na prostownik 12V modułu ten sam objaw czyli LCD tylko podświetlony, żadnych sygnałów na liniach do płytki LCD na oscyloskopie nie widać.
  Pralka stoi w kącie i czeka na lepsze czasy a ja do końca nie rozstrzygnąłem co uszkodziło procesor. Były dość duże zawilgocenia we wtyczce silnika więc na to stawiam.
 • Poziom 11  
  Z Pana opisów wynika ze faktycznie uszkodzony moduł na dobre, objawy takie jak Pan pisze pralka model ten sam, chodziła ponad 4 lata, małe problemy co kilka miesięcy z popa odsysającą wodę z bębna ale natury mechanicznej łatwej do naprawy. Poczekam jeszcze z zakupem nowej może ktoś napisze jaki zamiennik modułu można tam włożyć oczywiście tańszy niż ten z serwisu Whirlpoola za 500zl (dopłata jakieś 200 do 300 zl nowa pralka innego producenta). THX
 • Poziom 11  
  Witam

  Dzisiaj wymieniłem 2 elementy z modułu sterowania które podał Pan "machefi" (znikomy koszt 7 zl) i co się okazało wyświetlacz zaczął pokazywać wszystko,
  do pewności sprawdziłem silnik pod katem przebić i nic, przemierzyłem resztę półprzewodników na module sterowania i nie wykazywały wad. Miałem podobno szanse 9 do 1 ze MC spalony a jednak działał ale bylem mile zaskoczony. Pralka obecnie w fazie testowania programów ale chwile obecną wszystko działa.
  Co do wymienionych elementów to był mostek prostowniczy oraz triak BT139 800G.
  Myślę dorobić jakieś zabezpieczenie na szybkie bezpieczniki tylko nie mam pomysłu gdzie to umieścić tak aby zabezpieczało moduł sterowania i zamieszczone tam elementy głownie MC, proszę o jakąś podpowiedz. THX
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Gratuluję szczęścia , jeśli moduł uratowany,urodziłeś się pod szczęśliwą gwiazdą.Proponuję przed gniazdem zasilającym pralkę założyć bezpiecznik różnicowoprądowy ,jest to jedyne sensowne zabezpieczenie elektroniki dające jej jakieś szanse przy przebiciach elementów pralki.Pozdrawiam.