Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Klimatyzacia w autach, przetarta chłodnica - jak naprawić?

15darekvw 27 Apr 2010 08:26 6216 13
    15darekvw
    Level 27  
    Czy może mi ktoś podpowiedzieć jak łączyć aluminium ze sobą (mam nieraz problem z klimami w autach np. przetarta chłodnica, przecieki są minimalne a problem duży i nie wiem jak go rozwiązać), podobno robi się to cyną i jakimś środkiem, może wiecie co to jest za środek lub może macie jakieś inne patenty lub sposób?
    15darekvw
    Level 27  
    no własnie u mnie jest ten problem ze musze wiesc 40km zostawic i na drugi dzien jechac po rurke czy chłodnice czas i koszta, a wiem ze jest patent na to zeby robic we własnym zakresie ;-)
    _bono_
    Level 14  
    Jest sposób, ale to jest za delikatna sprawa. Mały palnik propan-butan, drut aluminiowy i proszek (kiedyś się używało boraksu).
    15darekvw
    Level 27  
    z palniczkiem niema problemu tlen+propanbutan,ale wiem ze podobno cyna łacza aluminium i dodaje sie jakis srodek moze na wytrawienie?sam niewiem co to jest,probowałem cyna i zakupiłem taki srodek niby do aluminium rosyjski ale niezbyt to łaczy sie wszystko,i lipa wychodzi.

Dodano po 3 [minuty]:

do _bono_ a powiedz mi kolego gdzie kupuje sie ten drut aluminiowy i ten magiczny proszek jest on ogolnodostepny?

Popraw kolego swoje posty ! Poczytaj regulamin i zasady forum , Zrozumiesz o co chodzi...
    mod.serwisant73
  • Helpful post
    _bono_
    Level 14  
    TEn magiczny proszek to ALU 22. Sam używam i dobry. Mieszasz w wodą, dajesz trochę na drut i miejsce lutowane i trzyma bardzo ładnie.
    crizz100
    Level 15  
    Tigiem AC możesz pospawac aluminium i tak to pewnie naprawiają w tym zakładzie specjalistycznym.
    15darekvw
    Level 27  
    zgadza sie tig jest do aluminium i jest super lecz niezbyt on zdaje egzamin w praktyce chłodnice czy rurki sa cinkoscienne i delikatne wiec to odpada,jesli chodzi o lutowanie/łaczenie to robia to paliniczkiem małym jakas cyna i jakims srodkiem,tylko niewiem coto jest za srodek.
    pjak1
    Level 13  
    Wpisz w wyszukiwarkę AlumWeld. Fajna i niedroga rzecz do takich napraw.
    Miand
    Level 21  
    Palnik propan/butan (najlepiej z dyszą wprowadzającą płomień w ruch wirowy) topnik do aluminium (wiem o trzech rodzajach) specjalny stop aluminium ( topi się w niższej temperaturze niż czyste alu) reszta to doświadczenie.
    Spoiwo na tyle dobre że łączyłem alu z miedzią (po kilku latach spoina była szczelna). Nie polecam cyny jako spoiny łapie i początkowo trzyma ale to kwestia czasu moje połączenia sypały się do dwóch lat. W necie są spoiwa do alu nie wymagające topnika, przerabiałem lata temu takie sobie. Tam gdzie jest miejsce i nie ma potrzeby wlutować np. kostki przyłączeniowej można się tym poratować na dłuższą metę dla mnie porażka.
    Do napraw instalacji klimatyzacji TIG nie nadaje się, grubsze elementy jeszcze jakoś oblecą (mocny przetop, częste spienienie spawu) cienkie wyglądają koszmarnie, ciężko uzyskać szczelne połączenie. Po spawaniu TIGiem jest duży problem polutować to potem palnikiem.
    wojski1
    Level 10  
    Miand wrote:
    Palnik propan/butan (najlepiej z dyszą wprowadzającą płomień w ruch wirowy) topnik do aluminium (wiem o trzech rodzajach) specjalny stop aluminium ( topi się w niższej temperaturze niż czyste alu) reszta to doświadczenie.

Witam. Miand, Twoja odpowiedź jest fachowa i widać, że w temacie praktykujesz. Mnie uszczelnianie/łaczenie aluminium zdarza się okazjonalnie. Tym razem skorodowały mi rurki klimatyzacji. Prosze podaj nazwy topników których używasz. Coś tam znalazłem w sklepach internetowych, lecz co sprawdzone to pewniejsze:) Jak rozumiem do lutowania potrzebny jest sam proszek?
    Pozdrawiam
    przemo1972
    Level 2  
    pjak1 wrote:
    Wpisz w wyszukiwarkę AlumWeld. Fajna i niedroga rzecz do takich napraw.

Dla uzytkownikow z UK-Lumiweld
    Pozdrawiam
    Przemo