Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bojler gazowy czy można zasilać z butli?

27 Kwi 2010 14:30 8672 6
  • Poziom 16  
    Witam czy bojler gazowy który był zasilany gazem ziemnym można zasilać gazem z butli?
    Co trzeba wymienić i jaki koszt?
    Oto jego specyfikacja Bojler gazowy czy można zasilać z butli?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Ten podgrzewacz jest na gaz ziemny. Nie znam urządzeń tej firmy, trzeba najpierw przezbroić na propan. Trzeba by poszukać serwisanta firmowego. Wykaz powinien być przy urządzeniu
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Na "flussiggas" (gaz płynny) też może być ten podgrzewacz. Ale gdzie stoi ten podgrzewacz ? Bo jeśli w piwnicy poniżej pozimu terenu i gdy w pomieszczeniu instalacji nie ma drzwi zewnętrznych - to nic z tego bo przepisy i zdrowy rozsądek nie pozwalają.
  • Poziom 16  
    Na razie jeszcze nigdzie nie stoi.
    Ale myślę że będzie stał na strychu.
    Czyli, że będzie na butli działał?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Będzie działał - pod warunkiem jaki podał ol_an oraz pod warunkiem dopełnienia wszystkich wymaganych formalności przewidzianych przez obowiązujace prawo.

    A jeśli myślisz o butli 11 kg stojącej przy podgrzewaczu - to nie jest to dopuszczone przez obowiązujące przepisy.
  • Poziom 31  
    wawrzeczko_t napisał:
    Będzie działał - pod warunkiem jaki podał ol_an oraz pod warunkiem dopełnienia wszystkich wymaganych formalności przewidzianych przez obowiązujace prawo.

    A jeśli myślisz o butli 11 kg stojącej przy podgrzewaczu - to nie jest to dopuszczone przez obowiązujące przepisy.


    Ciekawa teoria....

    Code:
    § 177. Urządzenia gazowe instalowane w budynku mogą być zasilane gazem płynnym z indywidualnych butli o nominalnej zawartości gazu do 11 kg, pod
    
    warunkiem spełnienia następujących wymagań:
    1) w jednym mieszkaniu, warsztacie lub lokalu użytkowym nie należy instalować więcej niż dwóch butli,
    2) w pomieszczeniu, w którym instaluje się butlę, należy zachować temperaturę niższą niż 35°C,
    3) butlę należy instalować wyłącznie w pozycji pionowej,
    4) butlę należy zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi,
    5) między butlą a urządzeniem promieniującym ciepło, z wyłączeniem zestawów urządzeń gazowych z butlami, należy zachować odległość co najmniej 1,5 m,
    6) butli nie należy umieszczać w odległości mniejszej niż 1 m od urządzeń mogących powodować iskrzenie,
    7) urządzenia gazowe należy łączyć z reduktorem ciśnienia gazu na butli za pomocą elastycznego przewodu o długości nieprzekraczającej 3 m i wytrzymałości na
    ciśnienie co najmniej 300 kPa, odpornego na składniki gazu płynnego, uszkodzenia mechaniczne oraz temperaturę do 60°C,
    8) urządzenie gazowe o mocy cieplnej przekraczającej 10 kW należy łączyć z przewodem elastycznym, o którym mowa w pkt 7, rurą stalową o długości co najmniej 0,5 m.
    § 178. Instalacje gazowe w budynku lub w zespole budynków mogą być zasilane gazem płynnym z butli gazowej o nominalnej zawartości gazu do 33 kg lub z bateriitakich butli, pod warunkiem spełnienia następujących wymagań:
    1) butle powinny być umieszczone na zewnątrz budynku, w miejscu oznakowanym, na utwardzonym podłożu, pod zadaszeniem chroniącym od wpływu czynników
    atmosferycznych,
    2) liczba butli w baterii nie może przekraczać 10,
    3) butle w baterii powinny być podłączone do kolektora wykonanego z rury stalowej bez szwu lub rury przewodowej łączonej przez spawanie,
    4) odległość butli od najbliższych otworów okiennych lub drzwiowych w ścianie zewnętrznej budynku nie powinna być mniejsza niż 2 m,
    5) butle nie mogą być sytuowane w zagłębieniach terenu.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    OK. Więc przepraszam. Możliwe więc, że można. Ale osobiście jakoś sobie nie wyobrażam takiej eksploatacji na dłuższą metę. Poza butlą z gazem którą trzeba będzie co tydzień wynosić na strych trzeba też podłaczyć komin (wezwać kominiarza do odbioru), zapewnić prawidłową wentylację strychu. Poza tym gaz płynny jest prawie tak drogi jak prąd. Dlatego nie polecam.