Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

14latki i samochód - Szalony pomysł!

arti13 28 Kwi 2010 09:20 5193 79
    Hucul
    Poziom 39  
    Krzysiek16 napisał:
    ...Po prostu jest za dużo samochodów. I nikt nie czeka 5 sekund żeby ruszyć, a przeciwnie, wszyscy zrywają się jak wariaci. I choćby to zielone świeciło się pół godziny, to wszyscy nie przejadą, bo samochodów jest za dużo.

Pojeździłem trochę po niemieckich zakorkowanych miastach , teraz jeżdżę po Bydgoszczy i nie tylko , widzę jaka jest polityka i kultura jazdy polskich kierowców . Ci ponadtrzydziestolatkowie jeżdżą jak na psychotropach - nie wpuszczają innych aut przed siebie , ruszają spod świateł jak żółwie , potrafią zakleszczyć skrzyżowanie na trzy zmiany świateł wciskając się na środek mimo braku możliwości zjechania ze skrzyżowania . Jest też pewien procent ludzi jeżdżących szybko , agresywnie , a mieszanka takich "pędziwiatrów" z "żółwiami" jest chyba najbardziej niebezpieczna .
    Na niemieckich drogach aut jest dużo więcej , jednak płynność jazdy jest lepsza . Najspokojniej prowadzącymi kierowcami są młodzi ludzie , bo za złamanie przepisów są najbardziej srogo karani .
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    cirrostrato
    Poziom 36  
    miernik998 napisał:
    Witam!!!
    Nie jeden taki 14 latek prowadzi lepiej od takiego 30 latka. Ma lepszy reflex, i jak mówicie nie ma wyobraźni. A WŁAŚNIE ŻE NIE Dzieciak ma większą wyobraźnie, od jakiegokolwiek dorosłego!!! Jeżeli uważacie, że 14 latek nie umie, lub ma zbyt małą wyobraźnię to jesteście chorzy!!! Ja uważam, że takie coś powinno być wprowadzone.
    Od wiosny na 42 wypadki na motocyklach zginęło 12-ty młodych motocyklistów (chyba na dziś statystyka jest wyższa i rośnie..), bilbordowa akcja motocyklistów jakaś niemrawa była i nie wypaliła zresztą sami nie wiedzieli czego chcą. A ja mam pomysł do realizacji tanio i skutecznie, z oddziału mojej żony do STOCER-u są odsyłane roślinki, pokazać w najlepszym czasie w TV jak taki młody leży z porażeniem czterokończynowym i dopiero wtedy zaczyna kumać, że przez jeden głupi wyskok będzie tak leżał do końca (niezbyt długiego ale to inna bajka) życia. Nie przesadzaj miernik998 z tą wyobraźnią młodych, dodatkowo jak by miał legalnie wozidełko samochodopodobne z dachem nad głową to szajba mu odbije natychmiast, motocykl zabije najczęściej właściciela a paręset rozpędzonych (blokady się przecież natychmiast zdejmie..) kilogramów zabije więcej osób. Zdecydowanie jestem przeciw.
    miernik998
    Poziom 20  
    Co prawda mam 14 lat, ale nie mam samochodu. Jechałem quadem YAMAHA Raptor 700cc przez całą warszawę od Ursusa, na Rembertowo, i jakoś nie było problemu. Jechałem co prawda za ojcem, ale i tak jechałem lepiej od tam tych ludzi. Stawali w odstępach po 5 m i przez to był korek. Korki to EWIDENTNIE wina ludzi!!!
    cirrostrato
    Poziom 36  
    miernik998 napisał:
    Co prawda mam 14 lat, ale nie mam samochodu. Jechałem quadem YAMAHA Raptor 700cc przez całą warszawę od Ursusa, na Rembertowo, i jakoś nie było problemu.
    Jesteś młody więc (zgoda rodziców potrzebna) podpisz papier , że jakby co to zgadzasz się być dawcą, moja żona bywa w zespole do oceny ,,czy się nadaje'' więc masz szansę (jakby co podkreślam) dać nowe życie paru ludziom...Ojca masz luzaka, jesteś jedynakiem?
    matiaudio
    Poziom 36  
    Najpierw wprowadzają punkty, potem nawet jakieś zielone listki wymyślili bo dużo wypadków powodują młodociani kierwocy a tu chcą gimnazjalistom zezwolić na jakieś prawo jazdy. Jak miałem 14lat to jeździłem motorynką a nie autem. Oby ta ustawa nie przeszała bo nie chcę by na drodze jeździli czternastoletnie dzieci. Skąd takie 14letnie dziecko ma umieć jeździć? Ledwo komunie skończy a już auto. Paranoja.
    Szajssung
    Poziom 9  
    No dobra załóżmy że ustawa przejdzie i co dalej??
    Skoro będzie użytkownikiem ruchu to co z kontrolą, czy policja będzie go mogła zatrzymać bez obecności psychologa, a badanie trzeźwości (nie oszukujmy się w tym wieku już się pije równo) czy policja będzie je mogła wykonać bez zgody rodziców ?
    matiaudio
    Poziom 36  
    Gorzej jak takie jedno czy drugie dziecko kogoś potrąci np pod wpływem alkoholu, jak odpowie za to? Zakład karny? Poprawczak? Skąd takie dziecko będzie miało pieniądze na mandat itp? Przecież 14latek sam sobie koła nie wymieni nawet.
    stroggo81717
    Poziom 31  
    Już dawno ta ustawa przeszła. Tak chociaż sugerują w necie.
    arti13
    Poziom 32  
    Cytat:
    miernik998 napisał:
    Witam!!!
    Nie jeden taki 14 latek prowadzi lepiej od takiego 30 latka. Ma lepszy reflex, i jak mówicie nie ma wyobraźni. A WŁAŚNIE ŻE NIE Dzieciak ma większą wyobraźnie, od jakiegokolwiek dorosłego!!! Jeżeli uważacie, że 14 latek nie umie, lub ma zbyt małą wyobraźnię to jesteście chorzy!!! Ja uważam, że takie coś powinno być wprowadzone. Miesięcznie taki nastolatek autobusem więcej kasy przejeździ, niż samochodem. Ktoś mówił (nie będę pokazywał palcem) że więcej będzie samochodów, i będą większe korki. A GUZIK Przecież te korki są przez osoby które w 5 sekundzie świecenia zielonego światła zielonego dopiero rusza. U nas ludzie po prostu nie umieją jeździć!!!

Oczywiście, już to widzę. Gimnazjalista z wyobraźnią, który nie spanikuje w krytycznych sytuacjach. Dobre sobie. :D

Dokładnie o to mi chodziło.. O dobrą decyzję w krytycznych momentach gdzie liczą się ułamki sekund..
    Przykład z życia...
    Kumpla Tato jechał Vanem, ostry zakręt z obydwu stron barierki, na zakręcie widzi że jadą z naprzeciwka dwa Tiry, jeden obok drugiego... I teraz pytanie.. Co zrobi 14latek..? Ten Pan, jeździ koło 40lat, miał firmę przewozową, zrobił setki tysięcy kilometrów i po prostu zjechał na bok ocierając się o barierke.. Miał na namysł dosłownie kilka sekund... Ponawiam pytanie, co zrobiłby nastolatek, z wyobraźnią rozwiniętą wyłącznie w grach..?
    cirrostrato
    Poziom 36  
    Zes...ał by się ze strachu, że porysuje karoserię...
    chris-s
    Poziom 15  
    Hmm. Ja mam 15 lat i uważam się za dość odpowiedzialnego. Raczej nikogo na pasach bym nie rozjechał. Ale z 2 str. to szkoda by mi było kasy bo za 3 lata będę mógł zdawać na prawko do kierowania normalnym autem.
    matiaudio
    Poziom 36  
    Wiem co wyrabiają takie 13-16 latki na skuterach, popisują się przed ,,trzynastkami'' więc co by było gdyby dać im samochody :D

Po drugie po co takim młodocianym samochody? Gdzie będą jeździć? Na lody?
    Durogesic1972
    Poziom 2  
    ten pomysł za idiotyczny
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    _bono_
    Poziom 14  
    Małpa się sama potnie, a ten jeszcze kogos zabije...
    Urgon
    Poziom 36  
    AVE...

Małpy są dużo inteligentniejsze. Krzywdy sobie nie zrobią...

Na świecie jest przy prawie jazdy dla nieletniego coś takiego, jak Leaner's permit. Jest to rodzaj tymczasowego prawa jazdy. Posiadacz może prowadzić samochód pod nadzorem rodzica lub prawnego opiekuna. Są różne ograniczenia wiekowe w różnych krajach, w niektórych stanach USA można mieć je już w wieku 14 lat. Ale zawsze pod nadzorem drugiej osoby...

Moim zdaniem pomysł nie wypali - za drogie toto będzie...
    Romulus7874
    Poziom 27  
    Cytat:
    Moim zdaniem pomysł nie wypali - za drogie toto będzie...

I gdyby na tym się skończyło było by najlepiej. A francuzy niech u siebie sprzedają "te" pojazdy.

Cytat:
    Importer microcarów, firma H&W ma jednak odważne plany. Jak powiedział "Rz" dyrektor generalny H&W, Andrzej Klamczyński, w kolejnych miesiącach oferta zostanie poszerzona o czteroosobową wersję m.go family

No tak,już jedenastolatki rodziły z powodzeniem...
    arek930215
    Poziom 11  
    Uważam ten pomysł za chory... Mam teraz 17 lat no i mam pojęcie co wyprawiają 14-nasto latkowie...
    Ktoś tam wspomniał, że tacy nie mają wyobraźni... Nie jest to mówione... To zależy od podejścia do życia danej osoby... Niektórzy 14-nasto latkowie są bardziej odpowiedzialni od własnych rodziców...!
    Obecnie posiadam prawo jazdy kat. A1 i widzę co dzieje się na drogach...
    Nie chciałbym, żeby na tych wszystkich pijanych kierowców, narkomanów etc. doszli jeszcze 14-nasto latkowie...

matiaudio napisał:
    Przecież 14latek sam sobie koła nie wymieni nawet.

Z tym akurat się nie zgodzę... Jeśli ktoś chce to potrafi..!
    paprykx
    Poziom 10  
    A co z pojazdami typu SAM można to zarejestrować i jeździć na to prawo jazdy od 14 lat ?
    cirrostrato
    Poziom 36  
    paprykx napisał:
    A co z pojazdami typu SAM można to zarejestrować i jeździć na to prawo jazdy od 14 lat ?
    A ile kosztuje, według ciebie, zmontowanie takiego SAM-a i homologacja, aby nie rozwaliło się to na pierwszym zakręcie? Wy, młodzi, za prosto/tanio ten świat widzicie....
    Underclocker
    Poziom 10  
    Głupi pomysł, cieplej się zrobiło to już zapierdzielają dawcy na tych swoich skuterkach a z wyobraźnią u nich jest kiepściutko. Taki skuter na pewno nie waży tyle co samochód i być może lepiej hamuje, ale znam przypadki ludzi, którzy pozabijali się na "komarkach". Popisy przed rówieśnikami to podstawa, oczywiście nie wszyscy tacy są, ale aby być cool to trza iść za głosem tłumu. Spójrzcie na wszelkiej maści "kozaków" w hondach, bmw czy tam vw i nie tylko, mają po 18 lat i więcej a myślą prawie tym samym schematem co 14-latki.
    Wojtek.zse
    Poziom 31  
    miernik998 napisał:
    Witam!!!
    Nie jeden taki 14 latek prowadzi lepiej od takiego 30 latka. Ma lepszy reflex,

Tak w szczególności wyuczony na grach komputerowych :) Ale jak ktoś już tu wcześniej pisał gre można uruchomić ponownie, a w życiu tak łatwo nie będzie .

miernik998 napisał:
    Co prawda mam 14 lat, ale nie mam samochodu. Jechałem quadem YAMAHA Raptor 700cc przez całą warszawę od Ursusa, na Rembertowo, i jakoś nie było problemu. Jechałem co prawda za ojcem, ale i tak jechałem lepiej od tam tych ludzi. Stawali w odstępach po 5 m i przez to był korek. Korki to EWIDENTNIE wina ludzi!!!

Jak widzę wypowiedzi tego typu to nie dziwie się, że świat dąży do samozniszczenia.
    Co z tego, że jechałeś ? Chwalisz się czy co ?

Żaden 14 latek nie będzie prowadził lepiej od dorosłego bo myślenie takiej osoby jest jeszcze dalekie do tego aby mógł to robić. Mózg nie jest w pełni rozwinięty i nie posiada umiejętności szybkiego reagowania w sytuacjach krytycznych.

Z resztą prawo jazdy to nie to samo co prawo do jazdy. I aby wsiadać za kierownice samochodu czy motocykla to powinni wprowadzić jeszcze testy psychologiczne bo to, że ktoś skończył 18 lat, zrobił prawo jazdy, które dziś nie problem zdać - wystarczy wyuczyć się na pamięć schematów, nie oznacza wcale, że nadaje się na kierowce.
    Leopard2
    Poziom 18  
    Cytat:
    Spójrzcie na wszelkiej maści "kozaków" w hondach, bmw czy tam vw i nie tylko, mają po 18 lat i więcej a myślą prawie tym samym schematem co 14-latki.

Ja bym tego myśleniem nie nazwał.
    Duduś74
    Moderator - Na Wesoło HydePark
    Wojtek.zse napisał:

Żaden 14 latek nie będzie prowadził lepiej od dorosłego bo myślenie takiej osoby jest jeszcze dalekie do tego aby mógł to robić. Mózg nie jest w pełni rozwinięty i nie posiada umiejętności szybkiego reagowania w sytuacjach krytycznych.

Dlatego egzaminatorzy powinni mieć "swojego" człowieka z samochodem, który utrudniał by zdanie egzaminu z jazdy poprzez powodowanie różnych stresujących i wymagających szybkiego refleksu sytuacji na drodze.
    arek930215
    Poziom 11  
    Wojtek.zse napisał:
    Z resztą prawo jazdy to nie to samo co prawo do jazdy. I aby wsiadać za kierownice samochodu czy motocykla to powinni wprowadzić jeszcze testy psychologiczne bo to, że ktoś skończył 18 lat, zrobił prawo jazdy, które dziś nie problem zdać - wystarczy wyuczyć się na pamięć schematów, nie oznacza wcale, że nadaje się na kierowce.

No i tak powinno być... Zwłaszcza na motocykle.... Bo niektórzy na prawdę nie powinni jeździć... Jak widzę te filmiki na YT gdzie jadą przez miasto pomiędzy samochodami po 200 km/h jak nie więcej to żal mi tych ludzi... Co oni myślą, że jak jadą przez miasto tak szybko, że oni są fajni...? Wg mnie umieszczanie takich filmików powinno być karane... Bo to w końcu tak jakby dowód, że ktoś zrobił takie wykroczenie...

Pozdrawiam...
    Hucul
    Poziom 39  
    arek930215 napisał:
    ...No i tak powinno być... Zwłaszcza na motocykle.... Bo niektórzy na prawdę nie powinni jeździć... Jak widzę te filmiki na YT gdzie jadą przez miasto pomiędzy samochodami po 200 km/h jak nie więcej to żal mi tych ludzi...

Może warto byłoby sprawdzić obiektywne statystyki wypadków z udziałem jednośladów , wtedy okazałoby się że "zabójcami" nie są nastolatkowie i dwudziestoparolatkowie na jednośladach tylko obdarzeni wyobraźnią i doświadczeniem kierowcy w średnim wieku ...
    Jestem jak najbardziej za karaniem idiotów na drodze ale nie ulegajmy propagandzie , że całe zło na naszych drogach to młodzi kierowcy .
    karwo
    Poziom 23  
    arek930215 napisał:

Jak widzę te filmiki na YT gdzie jadą przez miasto pomiędzy samochodami po 200 km/h jak nie więcej to żal mi tych ludzi... Co oni myślą, że jak jadą przez miasto tak szybko, że oni są fajni...? Wg mnie umieszczanie takich filmików powinno być karane... Bo to w końcu tak jakby dowód, że ktoś zrobił takie wykroczenie...

Umieszcznie takich filmów nie powinno być karane. Karani powinni być 'bohaterowie' tych filmów!
    Dlaczego nie nagrywają jak pędzący 200km/h motocyklista powoduje wypadek?

A wracając do tematu 14-latków i uprawnień do prowadzenia pojazdów to OK jak chcą jeździć niech jeżdżą. Więcej wyrozumiałości. Ale po pierwsze jakieś psychotesty może wywiad środowiskowy itp. Po drugie zmiana przepisów co do karania takich kierowców (skoro ma prawo jazdy to znaczy że uważa się za dorosłego więc niech odpowiada jak pełnoletni - jest to jego świadomy wybór).

Inna sprawa to że osoby pełnoletnie dają zły przykład nastolatkom. Znam 20-latków co zaraz po odebraniu prawka kupili sobie "bryczki". Ścigają się, montują Car Audio o niebotycznych mocach, płacą mandaty za parkowanie (obciachem wg nich jest zaparkować 50m dalej i przejść się bo przecież nie po to kupili wypasioną bryczkę żeby chodzić pieszo). Topią wszystkie zarobione pieniądze w ulepszanie fury która zapewne wyląduje w rowie lub na drzewie.
    Urgon
    Poziom 36  
    AVE...

A ja powiem tak: niech prowadzą samochody, najlepiej te o normalnych parametrach. Ale pod nadzorem osoby dorosłej posiadającej prawo jazdy. Tylko i wyłącznie. Sam to taki nastolatek może prowadzić samochód po bezdrożach i na torze, gdzie nikomu raczej krzywdy nie zrobi. A jak pod nadzorem zrobi wypadek, to odebrać prawko i jemu, i opiekunowi, który miał go pilnować, a i jeszcze dowalić taki mandat, by musieli samochód sprzedać...

Umiem prowadzić samochód, tatuś mnie nauczył, jak miałem 15-16 lat. Sam też prowadziłem elektrycznego Lublina przerobionego na pojazd transportowy. Ale nigdy bym na drogę publiczną samochodem nie wyjechał - chyba że szlag trafi cały świat, a ja będę musiał ruszyć w drogę. Po prostu ze względu na wzrok nikt o zdrowych zmysłach prawa jazdy mi nie da. A jakbym nawet je dostał(1000-3000zł), to i tak za kółko bym nie siadł...
    arek930215
    Poziom 11  
    karwo napisał:
    arek930215 napisał:

Jak widzę te filmiki na YT gdzie jadą przez miasto pomiędzy samochodami po 200 km/h jak nie więcej to żal mi tych ludzi... Co oni myślą, że jak jadą przez miasto tak szybko, że oni są fajni...? Wg mnie umieszczanie takich filmików powinno być karane... Bo to w końcu tak jakby dowód, że ktoś zrobił takie wykroczenie...

Umieszcznie takich filmów nie powinno być karane. Karani powinni być 'bohaterowie' tych filmów!

Heh o to właśnie mi chodziło, źle się wysłowiłem... ;)