Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenia wyrównawcze. Jak to działa?

qudi 27 Kwi 2010 11:58 7927 6
 • #1 27 Kwi 2010 11:58
  qudi
  Poziom 15  

  Ok rozumiem i mam kolejne dwa pytania. Chodzi mi tym razem o połączenia wyrównawcze. Łącze między sobą wszystkie metalowe rzeczy mogące przewodzić prąd elektryczny(to tak ogólnie oczywiście). I teraz mam np. przebicie z przewodu fazowego na wannę, a obok jest kaloryfer.

  1) Czy jeśli dotknę kaloryfera i wanny to nic się nie stanie ? Przecież stoję na podłodze więc prąd nie popłynie przeze mnie do podłogi ?

  2) Czy jeśli są połączenia wyrównawcze z uziemieniem to samoczynne wyłączenie zasilania zadziała szybciej niż bez ? Jeśli tak to dlaczego???(oczywiście mówię tu o przypadku gdy po prostu gdzieś w domu będzie przebicie)

  3) W przypadku gdy mamy połączenia wyrównawcze bez uziemienia na izolowane na izolowanym podłożu, człowiek może dotknąć jednocześnie dwóch urządzeń i nic się nie stanie ? Ale czy zadziała SWZ ? Jeśli tak to jak i którędy popłynie prąd ?

  Proszę o wyjaśnienie

  Dodano po 23 [minuty]:

  Mam jeszcze problem ze zrozumieniem tego
  "Norma PN-IEC 60364-4-41 wymaga, aby układ IT stosowany w celu kontynuowania zasilania (przy nie stosowaniu urządzeń do samoczynnego wyłączenia zasilania przy pierwszym doziemieniu) był wyposażony w urządzenie kontrolujące stan izolacji (dla wykrycia doziemienia). Zaleca się, aby pierwsze doziemienie było usuwane w możliwie najkrótszym czasie.
  Utrzymywanie się zbyt długo pierwszego doziemienia może doprowadzić do powstania zwarcia podwójnego groźnego dla ludzi i urządzeń."

  Co oznacza pierwsze doziemienie i jego usunięcie ???

  0 6
 • #2 27 Kwi 2010 11:59
  piotr_krak
  Poziom 25  

  Mając przebicie przewodu fazowego na wanne masz na niej pewny potencjał jeżeli masz inny potencjał na kaloryferze i droga czyli impedancja pomiędzy tymi punktami jest odpowiednia to wtedy popłynie prąd wyrównawczy o wartości proporcjonalnej do wartości impedancji.

  Zanim dotkniesz się kaloryfera i wanny powinny zadziałać odpowiednie zabezpieczenia. Dotykając się tych dwóch urządzeń wprowadzasz pomiędzy wanne i kaloryfer dodatkowy obiekt ciało o odpowiedniej impedancji. Zatem i w tym przypadku popłynie prąd. Skąd przekonanie że przez podłogę nie popłynie prąd? Od tego czy zostaniesz porażony decyduje impedancja a dokładniej prąd przepływający przez Ciebie. IZOLATORY mają bardzo dużą impedancję co nie oznacza że mają ją NIESKOŃCZONĄ.

  0
 • #3 27 Kwi 2010 18:03
  MrMazi
  Poziom 16  

  Kolego. Nie możesz zrobić połączeń wyrównawczych i tego nie uziemić. Gdy pojawi Ci się potencjał np. na pralce to przeniesie się na inne urządzenia podłączone do niej. Jeżeli nie będzie nic uziemione, to Ty będziesz najprawdopodobniej przewodnikiem do ziemi. Co daje uziom? Uziom zamyka obwód. Zabezpieczenia tym szybciej wylecą im większy prąd popłynie, a ten z kolei zależy od rezystancji drogi po której płynie. Reasumując. Im mniejsza wartość uziomu, tym większy prąd i szybsze działanie zabezpieczeń.

  0
 • #4 27 Kwi 2010 18:31
  retrofood
  Moderator

  qudi napisał:

  Co oznacza pierwsze doziemienie i jego usunięcie ???


  Proszę nie mnożyć tematów pod innymi tytułami postu.
  A poza tym to są zagadnienia nie na jeden post tylko na pójście do szkoły.
  No chyba, że Kolega jest po szkole, tyle że wtedy akuratnie był na wagarach, to można próbować tłumaczyć.

  0
 • #5 27 Kwi 2010 22:15
  kkas12
  Poziom 42  

  Witam!

  Nie można sprowadzać połączeń wyrównawczych tylko do kwestii

  Cytat:
  Gdy pojawi Ci się potencjał np. na pralce to przeniesie się na inne urządzenia podłączone do niej. Jeżeli nie będzie nic uziemione, to Ty będziesz najprawdopodobniej przewodnikiem do ziemi. Co daje uziom? Uziom zamyka obwód. Zabezpieczenia tym szybciej wylecą im większy prąd popłynie, a ten z kolei zależy od rezystancji drogi po której płynie. Reasumując. Im mniejsza wartość uziomu, tym większy prąd i szybsze działanie zabezpieczeń.

  Napięcie na obudowie pralki czy jakiejkolwiek części przewodzącej dostępnej jak i obcej wcale nie musi pojawić się z powodu uszkodzenia w obrębie instalacji.
  Może również zostać "przywleczone" z zewnątrz np: w trakcie awarii linii napowietrznej gdy przewód PEN zostanie zerwany i zawiśnie na jakimkolwiek przewodzie fazowym za miejscem zerwania. Stan taki może utrzymywać się bardzo długo.
  Również zwarcie L-PEN czy L-PE w przypadku niespełnienia z jakiegokolwiek powodu warunku SWZ doprowadzi do pojawienia się napięcia (przez przewód PEN, punkt podziału czy żyłę ochronną) na wszystkich obudowach odbiorników wykonanych w I klasie ochronności.
  Rolą połączeń wyrównawczych jest niedopuszczenie do pojawienia się w zasięgu rąk niebezpiecznego napięcia pomiędzy częściami obcymi i dostępnymi. I tak należy ich rolę rozpatrywać.
  Natomiast wspomniane wcześniej nieuziemione połączenia wyrównawcze stosujemy tylko w przypadku zasilania kilku odbiorników z jednego transformatora separacyjnego, przy czym nie wolno ich stosować w pomieszczeniach z wanną czy prysznicem. Tam obowiązuje zasada: jeden transformator, jeden odbiornik czy gniazdo.
  Cytat:
  aby układ IT stosowany w celu kontynuowania zasilania (przy nie stosowaniu urządzeń do samoczynnego wyłączenia zasilania przy pierwszym doziemieniu) był wyposażony w urządzenie kontrolujące stan izolacji (dla wykrycia doziemienia). Zaleca się, aby pierwsze doziemienie było usuwane w możliwie najkrótszym czasie.
  Utrzymywanie się zbyt długo pierwszego doziemienia może doprowadzić do powstania zwarcia podwójnego groźnego dla ludzi i urządzeń."

  Co oznacza pierwsze doziemienie i jego usunięcie ???

  Jest to stan zwarcia pomiędzy fazą i przewodem ochronnym. Stan ten wykrywany i sygnalizowany jest przez UKSI. Nie wprowadza on jednak żadnych zagrożeń dla obsługi.
  Natomiast gdy w momencie jego trwania nastąpi drugie zwarcie (inna faza) wtedy mamy już zwarcie dwóch faz.
  Ale ma rację moderator, by
  Cytat:
  ...nie mnożyć tematów pod innymi tytułami postu.

  0
 • #6 28 Kwi 2010 09:22
  1044571
  Użytkownik usunął konto  
 • #7 28 Kwi 2010 09:41
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto