Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagłośnienie pokoju o pow. 12m^2

falcon36 27 Kwi 2010 20:50 2828 17
  • #1 27 Kwi 2010 20:50
    falcon36
    Poziom 10  

Witam.
    Chcę kupić jakieś głośniki do niewielkiego pokoju o powierzchni niecałych 12m^2. Pomieszczenie ma kształt kwadratu.

Z początku chciałem kupić głośniki komputerowe, ale wybór jest dość ograniczony, tym bardziej, że mam biurko narożne, co bardzo utrudnia poprawne rozstawienie głośników.

Ostatecznie zdecydowałem się na stereo, które ustawię na komodzie. W grę wchodzi mini wieża LG FB164, którą mogę kupić za 500zł. Sprzęt jest nowy i posiada 2-letnią gwarancję. Niestety nie znalazłem żadnych opinii na jej temat. Udało mi się za to przeczytać bardzo dużo pozytywnych komentarzy na temat starszych modeli tj. FA162 i FB163, dlatego wydaje mi się, że ta wieża będzie niezłym wyborem.

Budżet jakim dysponuje to 1000zł. Z mini wież brałem pod uwagę jeszcze Onkyo CS-325 i CS-525 oraz Sony CMT-HX70BTR.

0 17
  • #2 27 Kwi 2010 20:54
    gargus02
    Poziom 15  

ja bym jednak wziął jakieś głośniki 5.1 logitecha albo creativa lub 7.1 lepszych nie trzeba

0
  • #3 27 Kwi 2010 21:09
    dark-
    Poziom 20  

gargus02 widac, że nie zależy Ci na jakości dźwięku.. Do 1000zł można już kupic ciekawe monitory i dobry wzmacniacz po co mini wieża? :P Ale jeżeli zależy Ci na mini wieży to może dozbieraj 200zł i kup Yamahę Pianocraft? Bardzo dobry sprzęt o niebo lepszy od jakichś LG ;)

0
  • #4 27 Kwi 2010 21:55
    falcon36
    Poziom 10  

@gargus02
    Systemy 5.1 czy o zgrozo 7.1 to moim zdaniem nienajlepszy pomysł jeśli chce się też słuchać muzyki. Z resztą na chłopski rozum- jaką jakość będą prezentowały 2 głośniki za 500zł, a jaką 6 albo 8 głośników za tą samą kwotę?

@dark-
    Zależy mi na mini wieży z uwagi na pilot, odtwarzacz CD, budzik i inne przydatne duperele. Do tego ten model odtwarza płyty DVD i mógłbym go używać do oglądania filmów zamiast buczącego komputera.

PianoCraft (E810) gra jak dla mnie zbyt sterylnie i jest mało muzykalny. Tony wysokie są zbyt nachalne, a bas za twardy. Tego najtańszego modelu nie słuchałem, ale pewnie nie ma rewelacji.

Co do wzmaka + monitory to myślałem o połączeniu Yamaha A-550 + Tannoy M2, ale to wydatek ok. 800zł. Poza tym nie mam możliwości odsłuchu tych Tannoy'ów, a nie wiem jak u nich z basem.

Może jeszcze dodam, że słucham głównie rapu, jazzu i muzyki elektronicznej (The Prodigy).

0
  • #5 28 Kwi 2010 15:16
    dark-
    Poziom 20  

falcon36 wiesz miałem Ci polecic właśnie Yamahę A-500 i Tannoy M2.. Yamaha to naprawdę dobry wzmak ale co do basu w Tannoyach to niestety nie powiem Ci bo ich nie słyszałem.. Z opinii użytkowników tych kolumn idzie wywnioskowac, że potrafią nieźle "zapukac" ;P

0
  • #6 28 Kwi 2010 18:03
    falcon36
    Poziom 10  

Te monitory cieszą się dobrą opinią, ale obawiam się kupowania ich w ciemno. Gdybym tylko miał możliwość posłuchania jak grają i ocenienia ich faktycznego stanu to pewnie bym się na nie zdecydował. Ponadto zaoszczędziłbym sporo na przesyłce.

Jeśli chodzi o monitory to brałem jeszcze pod uwagę Wharfedale Diamond 9.1, ewentualnie droższe 9.2 z uwagi na 6,5" midwoofer, Dali Concept 1 oraz JBL Nothridge E20. Wszystkie te głośniki mógłbym kupić nowe, ale kosztowały by mnie więcej niż Tannoye M2.

Jutro popołudniu wybieram się do RTV Euro AGD i przetestuje mini wieże LG FA162 oraz FB163. Niestety FB164 jest trudno dostępna, ale teoretycznie powinna grać lepiej od swoich poprzedników, bo ma większe głośniki, a sama konstrukcja jest nowsza, ale to tylko moje przypuszczenia.

0
  • #7 28 Kwi 2010 20:08
    dark-
    Poziom 20  

Wharfedale słyszałem ale tylko podłogówki i powiem, że grały całkiem całkiem ;)

0
  • #8 29 Kwi 2010 23:56
    falcon36
    Poziom 10  

Udało mi się dziś posłuchać kilku mini wież. Na pierwszy ogień poszła LG FB163, która wypadła przeciętnie. Dźwięk był czysty (jak na tą półkę cenową), ale brakowało jej muzykalności i charakteru. Trzeba jednak wziąć pod uwagę jej niską cenę (600zł) i kolumny małych rozmiarów. Sporą zaletą tej mini wieży jest ogrom funkcji.

Potem słuchałem Sony CMT-HX70BTR. Wieża okazała się być o wiele mniejsza niż ją sobie wyobrażałem. Jej zaletą był przedni BR i ciepłe brzmienie, jednak odrzuciłem ją z uwagi na kiepski stosunek ceny (999zł) do jakości.

Potem przesłuchałem jeszcze dwa Philipsy, które według mnie grały kiepsko.
    Niestety nie udało mi się przetestować nagradzanej LG FA162 oraz najnowszej LG FB163.

Skorzystałem za to z okazji i posłuchałem Denona D-M37 oraz Yamahy PianoCraft E-730. Porównanie oby zestawów wypadło na plus dla Denona. Szczerze mówiąc zagrał on najpełniej, najczyściej i zdecydowanie najmuzykalniej ze wszystkich w/w mini wież. Zaskoczył mnie wyraźną średnicą i świetnymi, bardzo dobrze kontrolowanym niskimi tonami. Aż trudno uwierzyć, że tak małe kolumny generują taki bas. Nie jest go może za dużo, ale jest on zwarty i sprężysty. Gdyby tylko cena była trochę niższa.

Poza tym cały czas ciekawią mnie Tannoye M2. Gdybym tylko miał możliwość ich odsłuchu...
    Ma ktoś może jakieś porównanie tych Tannoy'ów z Denonem D-M37? Głównie chodzi mi o bas.

0
  • #9 30 Kwi 2010 10:53
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 03 Maj 2010 22:14
    falcon36
    Poziom 10  

Dziękuję za uwagi.
    Udało mi się odsłuchać jeszcze kilka mini wież z przedziału 500-1500zł. Uważam, że najlepiej grał Denon D-M37, ale cena nie zachęca mnie do kupna.
    W weekend będę miał okazję posłuchać LG FA162 oraz FB164, ale rewelacji pewnie nie będzie.

Teraz poważnie zastanawiam się nad zestawem wzmacniacz + kolumny podstawkowe. Za tą opcją przemawia lepsza jakość dźwięku za tą samą cenę i możliwość przyszłej rozbudowy/wymiany poszczególnych komponentów.

Myślę nad kupnem wzmacniacza Yamaha AX-550. Będzie to dobry wybór?
    Do tego pewnie Tannoye M2. Podobają mi się też B&W 601 i Focal Chorus 706, ale nie wiem czy warto do nich tyle dopłacać.

0
  • #11 04 Maj 2010 14:03
    dark-
    Poziom 20  

AX-550 to dobry wzmacniacz ;) B&W to całkiem niezłe kolumienki niestety nie wiem na co stać te Focale bo ich nie słyszałem..

0
  • #12 04 Maj 2010 16:37
    exik
    Poziom 25  

Te B&W w tym przypadku należą jednak do budżetowej serii. W tych pieniądzach zagrają lepiej te Tannoye m2. Do tego mogę ci polecić NAD'a C310 ew. C320 jak dorzucisz stówkę.
    Będziesz miał bardzo przyzwoity zestaw.
    Aukcja (numer 1025371818) oraz (numer 1021234497). Tańsza wersja ze wzmacniaczem (numer 1026363993)

0
  • #13 04 Maj 2010 16:39
    falcon36
    Poziom 10  

W takim razie kupię tą Yamahę. Pozostało mi jeszcze odsłuchanie Tannoy'ów lub ewentualnie kupienie ich "w ciemno".

Teraz pozostaje kwestia źródła. Nie ukrywam, że najwygodniej byłoby muzykę puszczać z komputera. Większość muzyki mam na kompie w formacie FLAC lub wav, a reszta to oryginalne płyty. Niestety problemem jest słaba karta dźwiękowa (zintegrowany układ Realtek ALC660) oraz odległość komputera od miejsca, w którym będzie stał wzmacniacz (potrzebowałbym kabla o długości ~5,5m).

W tym wypadku wyjściem z sytuacji byłoby kupno Xonara DX oraz w miarę dobrego kabla.

Zauważyłem też, że wiele osób korzysta z DAC'ów i puszcza sygnał przez wyjście S/PDIF na DAC'a. Następnie sygnał idzie do wzmacniacza. Rozumiem, że DAC odbiera sygnał cyfrowy z kompa i zamienia go na analogowy?

0
  • #14 04 Maj 2010 16:41
    exik
    Poziom 25  

Zestaw który podałem będzie lepszym rozwiązaniem niż Yamaha.

0
  • #15 04 Maj 2010 16:49
    falcon36
    Poziom 10  

Możliwe, że lepszy, ale też droższy. Yamahę AX-550 mogę mieć za 250zł, a ten tańszy NAD jest o 150zł droższy. Poza tym Yamaha bardziej podoba mi się wizualnie. :wink:

0
  • #16 04 Maj 2010 16:53
    exik
    Poziom 25  

Jeśli to jest priorytetem to ok, usuwam się w cień.

0
  • #17 04 Maj 2010 17:09
    falcon36
    Poziom 10  

Nie wiem czy mnie dobrze zrozumiałeś. Priorytetem nie jest wygląd. Zestaw ma grać, a nie wyglądać. O designie wspomniałem tak przy okazji.

Po prostu nie chcę wydać za dużo, tym bardziej, że będzie to moje pierwsze stereo z prawdziwego zdarzenia.

0
  • #18 08 Maj 2010 18:13
    falcon36
    Poziom 10  

Kupno Yamahy nie wypaliło, więc cały czas mam dylemat co do wyboru wzmacniacza. Aktualnie rozglądam się po komisach i lombardach za modelami AX-5XX i w/w Nad'ami.

Zainteresowały mnie monitory Eltax Liberty 3+. Średnica zastosowanych w nich przetworników jest taka sama jak w przypadku Tannoy'ów M2, jednak same kolumny są większe. Wydają się być ciekawą alternatywą dla M2.
    Gdzieś przeczytałem, że starsza wersja tj. z czarnymi membranami jest zauważalnie lepsza od tej ze srebrnym wykończeniem. Może to ktoś potwierdzić, bo póki co udało mi się znaleźć tylko wersję srebrną.

Czy do w/w Eltaxów nadawał by się wzmacniacz Yamahy z serii AX-5XX?

0
  Szukaj w 5mln produktów