Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy rozdzielnia jest poprawnie wykonana?

gobson1 27 Apr 2010 20:53 6166 9
Ochrona Domu
    gobson1
    Level 9  
    Witam mam pytanie czy tak może być wykonana rozdzielnia w domku jednorodzinnym oczywiście ideowo? Proszę o ocenę ewentualne poprawki! Pozdrawiam
  • Ochrona Domu
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Kolego, skrzynka jest wykonana poprawnie, jak się jabłka w niej mieszczą. Zmień tytuł tematu bo pójdzie do kosza.
    yugo25
    Level 11  
    gobson1 wrote:
    Witam mam pytanie czy tak może być wykonana skrzynka oczywiście ideowo? Proszę o ocenę ewentualne poprawki! Pozdrawiam

Schemat jest zamotany i niekompletny. Polecam gruszki, sa mniej kwaśne od jabłek.
  • Ochrona Domu
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Oj troszkę pogmatwany obrazek. Przede wszystkim jest pewna kolejność montażu aparatów w członie zasilania rozdzielni.
    1. Rozłącznik FR
    2. Ogranicznik przepięć
    3. Blok rozdzielczy , rozgałęzienie ( od niego odprowadzasz kable fazowe na poszczególne aparaty)
    4. Lampki kontrolne faz (podpięte pod rozgałęzienie pod fazy )

Jeśli chodzi o podłączenie ogranicznika przepięć to najlepiej metodą V od rozłącznika wprowadzasz kabel do zacisku ochronnika i z niego wyprowadzasz kabel do rozgałęzienia.
    Jak chronisz układ aparatem RCD to musisz stosować oddzielne szyny N na każdy obwód

Zmienił bym podłączenie ogranicznika przepięć na metodę opisaną wyżej. Od kreseczek mam oczopląs ale chyba jest w miarę ok ale jak taki jest rozdział w rozdzielni to troszkę niechlujnie.
    Jeśli chodzi o zabezpieczenie nad prądowe (B16 ) oświetlenia to za duże kabel 1.5mm2 to max B10 poczytaj sobie na temat zabezpieczeń instalacji jest na forum niebieski tytuł na samej górze :!:

Jak stosujesz RCD do ochrony to jedno na łazienkę gniazda i możesz jak się zmieścisz w mocy to oświetlenie podpiąć pod nią.
    gobson1
    Level 9  
    ZDISIEK1979

Dziękuję za odpowiedź!

Zmieniłem trochę rysunek!

Tak jak mówiłeś co do kolejności to muszę zastosować większą rozdzielnię myślałem że się w tej pomieszczę! :D
    Zmieniłem rodzaje zabezpieczeń.
    Dodam jeszcze jedno RCD na gniazda łazienek i oświetlenie będzie 12V więc chyba jedna 20A wystarczy?

Mam jeszcze pytanie co do ilości obwodów czy jest wystarczająca?

Pozdrawiam
    remik_l
    Level 29  
    Tak na szybko to znalazłem dwa poważne błędy.

1. Przerywany przewód PEN - tak nie wolno robić !
    2. Ochronnik czteropolowy - w przypadku podziału PEN na N i PE w rozdzielnicy należy zastosować ochronnik trójpolowy.

Zmień wyłącznik tablicowy - ? na FRa bo w takim układzie na pewno selektywności nie osiągniesz.
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Jeśli chodzi o ilość zabezpieczeń to już zależy jak jest okablowany dom.
    Ile jest kabli doprowadzonych do rozdzielni i od czego są.Teraz jak chcesz to zabezpieczyć kiedyś stosowano jedną główną RCD i działało ok tyle że jak wystąpił prąd różnicowy to wyłączało cały dom dziś stosuje się ich więcej tak by stworzyć namiastkę selektywności by jak najmniej było przerw w zasilaniu.
    gobson1
    Level 9  
    Remik masz racje co do przerwania przewodu PEN Dzięki

Co do ochronnika to wytłumacz dlaczego 3 polowy?
    I jak go podłączyć?

Z góry dziekuję!
    remik_l
    Level 29  
    Skan z opracowania Andrzeja Sowy "Ochrona przed przepięciami w instalacji elektrycznej w obiektach budowlanych"

Twój układ sieci to TN-C-S.
    Zauważ, że jeśli podział nastąpił w danej rozdzielnicy to dopiero w następnej stosuje się czteropolowy ochronnik.
    adamwroc
    Level 10  
    Jeszcze jedno jezeli chodzi o zabezpieczenie alarmu to nie radziłbym zaśilać zabezpieczenia za rcd .Zdarza się często ze rcd spada a nie ma nas w domu wtedy centrala ciągnie z akumulatora a on się wyczerpuje i wtedy klops chyba ze masz powiadomienie gsm ale wracać z urlopu zeby włączyc rcd to pech