Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LLU - pytanie o zasady przyłączenia - Netia 20 Mb LLU

sztorm 27 Kwi 2010 23:37 19293 74
  • #1 27 Kwi 2010 23:37
    sztorm
    Poziom 13  

Witam...
    Ostatnio przeglądając www netii znalazłem ofertę superszybki internet llu www 20 mega czyli teoretyczne wartości do 20 down i 1 mega up. Strona netii wskazuje, że są możliwości techniczne do realizacji powyższej usługi. Problem polega na tym, że nie posiadam aktywnej linii tp i nie wiem na ile te dane są potwierdzone. Dzwonie na infolinię, gdzie miła pani potwierdza dostępności usługi i możliwość jej realizacji. Obiecują w ciemno nie znając parametrów linii, której nie mam ? I tu pojawia się moje pytanie. Czy wie ktoś może na jakiej zasadzie firma netia miałaby podpiąć mnie do sieci ? Teoretycznie dostęp do llu w wersji pełnej, tyle, że jako że nie mam aktywnej linii to co od centrali pociągną mi swoje druty ?? Jakoś mi się nie wydaję.

Z góry dziękuje za wszelką pomoc w rozwianiu moich wątpliwości.

Pozdrawiam...

0 29
  • #2 28 Kwi 2010 10:29
    agorny
    Poziom 24  

Nie masz skrzynki TP w bloku/ domu? Jeśli nie masz linii nawet nie aktywnej to nie ma LLU.

0
  • #3 28 Kwi 2010 11:50
    sztorm
    Poziom 13  

Witam..
    fakt w bloku inni ludzie maja telefony więc pewnie i gdzieś jakaś skrzynka przyłączeniowa jest. Bardziej chodziło mi o to jak netia określa dostępność danej usługi (tu 20/1) bez znajomości parametrów łącza. Gdybym miał aktywna linie, sprawdziłbym parametry i dowiedział się mniej więcej jaka usługa może być świadczona. A tak to strzelanie w ciemno...

0
  • Pomocny post
    #4 28 Kwi 2010 14:01
    fisheye_
    Poziom 13  

Witam
    Tam gdzie dzwoniłeś, pracowały pewnie blondynki ze sprzedażówki, więc im faktycznie nie można wierzyć ;).
    Co do dostępności - jeśli jest skrzynka kablowa w bloku, możesz mieć LLU, wtedy budują ci tzw przyłącze (już technicy z firmy podwykonawczej pracującej dla Netii a nie TP), następnie masz wpinke w ich centrale i konfiguracja. Jeśli podczas instalacji nic nie spieprzą, to parametry można oszacować na podstawie odległości od centrali, którą na infolinii mogą sprawdzić, ale tylko technicznej (i to jesli trafisz na ogarniętego konsultanta ;). Jeśli mieszkasz poniżej 1km to jest realna szansa że to ci śmignie (najwyżej troche utnie, ale z tym niestety trzeba się liczyć). Jeśli chcesz, podaj adres bloku to w możliwej wolnej chwili sprawdzę tą odległość.

0
  • #5 28 Kwi 2010 14:21
    sztorm
    Poziom 13  

No teoretycznie do szafy wyglądającej na centrale mam ok 400 m, nie wiem jednak czy to nie jest przypadkiem jakaś nędzna rozdzielnia, czy rzeczywiście są tam poinstalowane dslamy. W sumie może być i coś bliżej w studzienkach w ziemi. Trudno na oko określić. Widzę że masz jakieś wejście w informacje o strukturze sieci. Nie wnikam. Podaje Ci namiary na PW. Za sprawdzenie będę wdzięczny i zobowiązany.

Pozdrawiam...

0
  • #6 28 Kwi 2010 23:40
    sztorm
    Poziom 13  

fisheye_ dzięki za pomoc i info na pw. Odpowiem jednak tutaj, może te informację się kiedyś przydadzą w przyszłości. Co do oczekiwania na przyłączenie to jestem świadomy tego, że na pewno trochę to potrwa. Puki co mam net z lokalnej kablówki, tyle tylko że w cenie 2,5 mb z tej kablówki mam do 20 mb z netii, nawet jak wyjdzie z tego te 10 to i tak mi się opłaci, jako że nie mam innej alternatywy. Stąd decyzja zamawiam.

A wiec fakty:
    Usługa Netia superszybki internet llu 20 mb, brak aktywnej linii tp, odległość od centrali ok 600 m. Status strony wskazuje dostępność usługi, po złożeniu zamówienia operator infolinii potwierdza (w ciemno nie znając parametrów "ostatniej mili") możliwość realizacji w/w usługi. Jutro ma być kurier z umową. Dam znać jak postępy i jeśli realizacja dojdzie do skutku jak z jakością usługi.

Pozdrawiam...

0
  • #7 29 Kwi 2010 19:45
    pizmak5
    Poziom 14  

W przypadku uslugi ADSL jak i LLu w Netii nie musisz miec aktywnej linii telefonicznej a predkosc jaka mozesz miec maksymalnie czesto mozna zobaczyc w programie:
    https://www.netiaonline.pl/skantarek/standard/checkForm.do

Informacje dodatkowe:
    -Jesli masz w scianie gniazdko telefoniczne TP to nie bedzie konieczne montowanie nowego, bo usluga LLU opiera sie o lacza TP, jednak centralki sa niejako "uwolnione" od monopolisty i stad nizsza cena przy wyzszej predkosci.
    -W przypadku gdy masz w scianie gniazdko i nie masz zadnej uslugi na linii to przylaczenie do sieci netii odbedzie sie praktycznie od razu gdy umowa zostanie w netii zweryfikowana i wprowadzona do systemu

0
  • #8 30 Kwi 2010 10:19
    sztorm
    Poziom 13  

Witam...

Nie mam aktywnej linii, nie mam gniazdka w domu. Może precyzyjniej, kiedyś mialem telefon stacjonarny w tp ale odkąd mam telefon komórkowy zrezygnowałem ze stacjonarnego. To było ileś tam lat temu. W między czasie tpsa modernizowała linie i instalacje w bloku, robiąc nowe przyłącza do mieszkań. Z uwagi na brak usługi takowego przyłącza do mojego mieszkania nie wykonali. Tyle

Apropo netii. Jak wspominałem usługa zamówiona, był kurier z umową, podpisałem i poszła do netii. Teraz czekam co będzie.

Pozdrawiam...

0
  • #9 13 Maj 2010 08:36
    sztorm
    Poziom 13  

Obiecałem relacjonować jak postępy. Jeśli ktoś chce wiedzieć ile trwa realizacja takiej usługi proszę patrzeć na daty zamieszczenia postów.

Wczoraj, tj. 12.05 był monter z TPsa (nie wynajętej firmy zewnętrznej) coś posprawdzał i poszedł. Brak jakiejkolwiek informacji ze strony Netii na jakim etapie jest realizacja zamówienia. Nadal czekam...

Pozdrawiam

EDYCJA:
    19.05.2010 r. technik z TPsa odwiedził mnie w domu i wykonał przyłącze kablowe oraz zainstalował gniazdko telefoniczne. Urządzenia brak, danych o etapie realizacji zamówienia brak. Nadal czekam...

0
  • #10 07 Cze 2010 16:31
    sztorm
    Poziom 13  

sztorm napisał:
    Obiecałem relacjonować jak postępy. Jeśli ktoś chce wiedzieć ile trwa realizacja takiej usługi proszę patrzeć na daty zamieszczenia postów.

Wczoraj, tj. 12.05 był monter z TPsa (nie wynajętej firmy zewnętrznej) coś posprawdzał i poszedł. Brak jakiejkolwiek informacji ze strony Netii na jakim etapie jest realizacja zamówienia. Nadal czekam...

Pozdrawiam

EDYCJA:
    19.05.2010 r. technik z TPsa odwiedził mnie w domu i wykonał przyłącze kablowe oraz zainstalował gniazdko telefoniczne. Urządzenia brak, danych o etapie realizacji zamówienia brak. Nadal czekam...

EDYCJA:
    07.06.2010 r - kurier przywiózł modem, info od netii że usługa aktywowana będzie 09.06.2010 r. po podłączeniu modemu i aktywacji net działa i właśnie z niego klikam.

Parametry synchronizacji modemu są stabilne i utrzymują się na poziomie:
    SNR Margin (dB): 6.3 7.5
    Attenuation (dB): 14.5 6.5
    Output Power (dBm): 13.0 12.2
    Attainable Rate (Kbps): 21992 1205
    Rate (Kbps): 21641 1213

Modem asmax AR1004g teoretycznie synchronizuje się z lokalnym dslam z maksymalna prędkością, jednak najlepszy wynik jaki udało mi się uzyskać w speedtest.net to 15,5 mb - http://www.speedtest.net/result/839411216.png na innych serwerach odpowiednio w dół do 12 i 8 mb.
    Czym może być spowodowany taki wynik (bo wydaje mi się że parametry ostatniej mili są jak na tę odległość bardzo dobre) ?
    Może przycinają na loginie jeszcze, albo brakuje pełnej aktywacji (teoretyczna aktywacja usługi 09.06.2010 czyli za 2 dni a tu już śmiga) Czy raczej netia w mojej okolicy ma słabą sieć szkieletową ?

//Przypadkiem wysłało się jako nowy post - proszę admina o scalenie w wątków w jeden post//

0
  • #11 07 Cze 2010 20:52
    fisheye_
    Poziom 13  

Jeśli prędkość jest zależna od pory dnia (gorsza w godzinach wieczornych) i mieszkasz na południu Polski - stawiam na sieć szkieletową. Tak czy siak, wg. mnie pozostaje cieszyć się z tego co jest, bo jeśli chodzi o łącze, parametry są b. dobre :). Terminy też standardowe, od podpisania umowy do aktywnej usługi w mniej niż 1,5 mca nie mając gniazdka w lokalu - ok.

0
  • #12 07 Cze 2010 21:06
    sztorm
    Poziom 13  

No właśnie jak narazie prędkość jest stała. Parametry też stabilne jedynie margin wieczorem właśnie pływa o 1.2 dB w górę na downstremie z 6.3 do 7.5. Mieszkam na północy więc to też nie to. Potestuję ze 2 dni do 9.06 czyli to czasu planowanej aktywacji łącza i jak się nie zmieni to coś z nimi powalczę.

Pozdrawiam...

0
  • #13 08 Cze 2010 00:22
    lazarusek
    Poziom 9  

W chwili obecnej Neostrada 2MB.
    Up Stream 320 (Kbps.)
    Down Stream 2496 (Kbps.)

Operation Data Upstream Downstream
    Noise Margin 26 dB 7 dB
    Attenuation 32 dB 29 dB

Według narzędzia Netii:
    LLU: Usługa dostępna - LLU1 Maksymalna prędkość ściągania (Mbit/s): 8,5

Pytanie tylko dzięki usłudze LLU (inne urządzenia DSLAM w szafie TP) internet moze ruszyć z prędkościa 4 Mbit ? czy jest to nie realne. Z tego co pamietam BSA okazalo sie porażką 2 lata temu.

0
  • #14 08 Cze 2010 07:51
    pizmak5
    Poziom 14  

U Ciebie na LLU dla klienta indywidualnego dostepne sa 4mb i 8mb, jesli skantarek pokazuje CI 8,5mb to tyle spokojnie mozesz miec.

0
  • #15 08 Cze 2010 11:57
    lazarusek
    Poziom 9  

Tak teoretycznie pewnie masz racje, 2 lata temu próbowałem 6Mbit Netii w ramach BSA. I niestety było niestabilne (zrywało połączenie dość często) stad moje pytanie czy LLU czyli inne urządzenia pozwoli mi na chociażby 4Mbit-y. Cyz nie ma to znaczenia i nadal będzie nie stabilnie.

0
  • #16 08 Cze 2010 15:03
    pizmak5
    Poziom 14  

Przy BSA w Netii problem jest taki, ze zawsze jest to strzal w ciemno przy wyborze predkosci bo tylko tepsa wie jaka predkosc mozna zaproponowac ;)
    Przy LLU sprawa jest o tyle latwiejsza ze predkosc moze zweryfikowac kazdy pracownik Netii. Skantarek tez jest w wiekszosci przypadkow dosc trafnie okresla mozliwosci. Jesli wyskakuje Ci 8 na LLU to taka predkosc stabilnie mozesz miec.

0
  • #17 10 Cze 2010 22:50
    CzłowiekX
    Poziom 17  

pizmak5 napisał:
    Przy BSA w Netii problem jest taki, ze zawsze jest to strzal w ciemno przy wyborze predkosci

BSA Netia = TP , o checkach dawanych klientom BSA nie słyszałeś?

pizmak5 napisał:

Przy LLU sprawa jest o tyle latwiejsza ze predkosc moze zweryfikowac kazdy pracownik Netii.

Jeżeli LLU może Netia zweryfikować to tym samym i BSA. Pętla abonencka i DSLAM w przypadku LLU i BSA jest dzierżawiony od TP. Netia nie ma swoich DSLAMów ani pętli abonenckich , cała sieć dostępowa jedzie na infrastrukturze TP.

pizmak5 napisał:

Skantarek tez jest w wiekszosci przypadkow dosc trafnie okresla mozliwosci. Jesli wyskakuje Ci 8 na LLU to taka predkosc stabilnie mozesz miec.

Tylko że kolega powiedział, że miał 6Mb/s i mu nie chodziło to jak ma mu chodzić 8 jak nawet 6 nie działa?

0
  • #18 11 Cze 2010 00:25
    sztorm
    Poziom 13  

Powiem tak... jak narazie z własnego doświadczenia to na netię trzeba uważać. Bo powiedzą wszystko żeby tylko wcisnąć umowę. Ja właśnie rozpoczynam z nimi swoją krucjatę. Sprawę zamówienia usługi i czas realizacji opisałem powyżej. Natomiast obecne fakty są takie za netia strasznie przycina na klientach pasmo. W moim przypadku wygląda to tak ze modem stabilnie i bez rwania synchronizuje się z lokalnym dslam z maksymalna przepustowością:
    Attainable Rate (Kbps): 22852 1177
    Rate (Kbps): 21980 1197
    natomiast rzeczywiste maksymalne prędkości jakie udaje mi się uzyskać wynoszą odpowiednio od 6 do 15,5 mb w zależności od rodzaju źródła z którego czerpie dane (przy czym wiem ze to nie wina ograniczenia uploadu źródła bo na neo 20 udaje się uzyskać praktycznie maksymalną możliwą prędkość). Z tego wnioskuję że maja strasznie słabą sieć szkieletową lub jakieś inne problemy sieciowe np. może z wymiana ruchu, a pomimo tego oferują usługę której nie mogą zrealizować. Postanowiłem nie dać się robić w bambuko i powalczyć z nimi. Także kolego na twoim miejscu nie ufałbym w ciemno w to co ci przedstawiają pracownicy infonetii czy pokazuje program, bo może i owszem będziesz miał te 8,5 mb ale przy połączeniu z lokalnym dslam a to co innego niż 8,5 mb wyjścia na
    "świat"...

Pozdrawiam...

0
  • #19 11 Cze 2010 08:17
    pizmak5
    Poziom 14  

CzłowiekX i po raz kolejny bedziesz sie upieral ze wiesz lepiej?
    Przypominam, ze ja pracuje w firmie o ktorej prowadzimy tu dyskusje, tak wiec sory batory ale akurat tak sie sklada ze informacje mam z pierwszej reki a nie tak jak Ty z google.

Kolega wspomnial, ze mial 6mb na BSA a BSA nie rowna sie LLU.
    Przyklad?
    Klient na BSA moze miec max 1mb, a na LLU spokojnie jedzie 16mb.
    Oczywiscie TY wiesz lepiej niz cala NETIA razem wzieta.

0
  • #20 11 Cze 2010 12:09
    CzłowiekX
    Poziom 17  

pizmak5 napisał:

Przypominam, ze ja pracuje w firmie o ktorej prowadzimy tu dyskusje, tak wiec sory batory ale akurat tak sie sklada ze informacje mam z pierwszej reki a nie tak jak Ty z google.

Nie kłam, że pracujesz w tej firmie. Jakbyś pracował to byś wiedział , że BSA i LLU to wszystko to jest sprzęt TP.

pizmak5 napisał:

Kolega wspomnial, ze mial 6mb na BSA a BSA nie rowna sie LLU.

LLU różni się tym od BSA ,że sieć szkieletowa jest od Netii. Netia wyposaża sale kolokacyjne TP w swój sprzęt i podłącza do swojej sieci szkieletowej. Węzły główne są od Netii natomiast DSLAM i pętla abonencka jest dzierżawione od TP. Zatem BSA to to samo co LLU jeśli chodzi o infrastrukture dostępową.
    pizmak5 napisał:

Przyklad?
    Klient na BSA moze miec max 1mb, a na LLU spokojnie jedzie 16mb.
    Oczywiscie TY wiesz lepiej niz cala NETIA razem wzieta.

LLU jedzie na sprzęcie od TP(DSLAM ->kabel miedziany->modem) jak ty chcesz mieć lepszą szybkość?

0
  • #21 11 Cze 2010 12:40
    pizmak5
    Poziom 14  

wyslij mi na PW swoj adres email a odpowiem Ci ze swojego sluzbowego maila, po samej domenie poznasz czy pracuje w Netii czy nie pracuje i mysle, ze to wystarczy by uciac rozmowe bo jak narazie pleciesz bzdury.

0
  • #22 11 Cze 2010 12:56
    CzłowiekX
    Poziom 17  

pizmak5 napisał:
    wyslij mi na PW swoj adres email a odpowiem Ci ze swojego sluzbowego maila

Nie wyśle bo wiem , że kłamiesz.

0
  • #23 11 Cze 2010 13:15
    pizmak5
    Poziom 14  

Wyslalem koledze powyzej swoj sluzbowy adresik mailowy poprzez PW, ale zapewne i to nic nie zmieni ;)

0
  • #24 11 Cze 2010 15:59
    fisheye_
    Poziom 13  

CzłowiekX, w kolejnym temacie udzielasz się nie mając bladego pojęcia o usługach świadczonych przez ww. operatora. Ostatnie twoje "ja wiem lepiej a cała reszta forum sie nie zna" było w temacie o zaniżonym transferze, gdzie kłóciłeś się że twoje 2mbit od dialogu to przepustowość gwarantowana.

A co do powyższego: LLU - Local loop unbundling - uwolnienie pętli abonenckiej z centrali dotychczasowego operatora. W tej technologii przewody miedziane, kable magistralne, szafki kablowe etc. należą do TP, ale DSLAM należy do Netii, i przyjmij to proszę do wiadomości. Oczywiście wszystko za DSLAM czyli sieć szkieletowa, routery/switche również należą do netii. W BSA centrala, pętla abonencka i połączenie z punktem styku należy do TP, ale i tak przez punkty styku trafia do sieci netii. Amen.

pizmak5, dtwk czy jakiś nietechniczny oddział? ;>

-1
  • #25 11 Cze 2010 16:33
    CzłowiekX
    Poziom 17  

fisheye_
    Internet to mam w Orange a nie w Dialogu.
    I mam gwarantowane 2mega.
    Zrozumiałeś czy mam powtórzyć?

fisheye_ napisał:

A co do powyższego: LLU - Local loop unbundling - uwolnienie pętli abonenckiej z centrali dotychczasowego operatora. W tej technologii przewody miedziane, kable magistralne, szafki kablowe etc. należą do TP, ale DSLAM należy do Netii, i przyjmij to proszę do wiadomości. Oczywiście wszystko za DSLAM czyli sieć szkieletowa, routery/switche również należą do netii. W BSA centrala, pętla abonencka i połączenie z punktem styku należy do TP, ale i tak przez punkty styku trafia do sieci netii. Amen.

DSLAM jest od TP a nie od Netii.

0
  • #26 11 Cze 2010 17:29
    pizmak5
    Poziom 14  

CzlowiekX juz nie bede odpowiadal na to ostatnie PW i umowmy sie, ze obaj nie bedziemy odnosic sie nawzajem do swoich postow. Ty pisz to co uwazasz za sluszne i zgodnie ze swoja wiedza i ja bede robil dokladnie to samo. Ja nie bede komentowac Twoich wypowiedzi i o to samo prosze Ciebie. Mysle, ze to wszystkim oszczedzi czasu i nerwow.

fisheye_ - Nietechniczny oddzial, konkretnie Dzial Sprzedazy SOHO a mowiac prosciej i zrozumialej dla wszystkich jestem doradca klienta biznesowego.

0
  • #27 11 Cze 2010 17:38
    fisheye_
    Poziom 13  

Czyli uważasz, że już 2 pracowników firmy o którą spór trwa tkwi w błędzie, i wszystko co mówili na szkoleniach etc. jest bzdurą? Póki co we wszystkich tematach twojego zdania nie podziela nikt, a argumentem potwierdzającym twoje tezy jest "bo tak". Przestań się kompromitować proszę. Zresztą niech wypowie się ktokolwiek inny, na chwile obecną nie mam czasu szukać ci materiałów dowodzących temu co pisze, jeśli chcesz się przekonać, zadzwoń na techniczną infolinię netii.

0
  • #28 11 Cze 2010 19:02
    CzłowiekX
    Poziom 17  

fisheye_ napisał:
    wszystko co mówili na szkoleniach etc. jest bzdurą?

Mówili wam ,że LLU nie ma DSLAM'ów od TP? lol

fisheye_ napisał:

Póki co we wszystkich tematach twojego zdania nie podziela nikt, a argumentem potwierdzającym twoje tezy jest "bo tak". Przestań się kompromitować proszę.

Może nie podziela nikt mnie bo jest tak samo zorientowany w temacie jak ty.
    I to nie są moje tezy jakbyś nie wiedział tylko googli.

0
  • #29 12 Cze 2010 13:16
    fisheye_
    Poziom 13  

http://blog.netia.pl/netia/entry/307_w%C4%99z%C5%82%C3%B3w_llu_w_153

Cytat:
    Dla tych, który nie wiedzą co to jest LLU (Local Loop Unbundling), w największym skrócie jest to dostęp do lokalnej pętli abonenckiej, na której inny operator może świadczyć swoje usługi (np. telefon i internet). W praktyce wygląda to tak, że (kosztem kilkuset tysięcy złotych na lokalizację) pojawiamy się w danej centrali TP, instalujemy tam własny sprzęt i dzierżawimy od TP poszczególne linie telefoniczne, biegnące do klientów.

Cytat:
    Wrzuciłem też parę poglądowych zdjęć jednego z naszych węzłów LLU, na których można zobaczyć jak wyglądają krosownice, w których zbiegają się "uwolnione" kabelki, czy DSLAM-y (wszędzie stosujemy ADSL2+).

http://www.robertos.me.uk/html/what_is_llu_.html
    http://www.ictregulationtoolkit.org/en/Section.3454.html

Przeczytaj artykuły, pooglądaj sobie na zdjęciach jak DSLAM wygląda, i teraz znajdź mi materiały potwierdzające twoją śmieszną tezę. Wszystko potwierdza, że przy LLU nowy operator instaluje własny sprzęt, do którego podłączana jest pętla abonencka.

Przykro mi, że mamy w Polsce takich "Informatyków". Potem dzwoni taki na infolinię i pyta się jak się dostać na router albo jak aktywować usługę. Ciekawe też, że jesteś jedyną osobą na tym forum która tak dobrze zna się na telekomunikacji.

0
  • #30 12 Cze 2010 13:58
    ODYN_86
    Poziom 17  

Jak by nie było wiadomo powszechnie, że łącza są te same co idą do abonenta i nie ma znaczenia urządzenie udostępniające sygnał jak i tak na kablu skutecznie się wytnie. Jak nie możesz mieć 6M to u innego operatora tym bardziej nie dostaniesz więcej bo nikt Ci nie połozy światłowodu. Co do ceny ze jest taniej to wina braku regulacji prawnych. Jak Tp daje cenę hurtową za wynajem łącz i cenę za usługę to alternatywny zbija tą cenę na niżej. Tp to moloch wiec niech stracą i zezwala na to UKE.

Czy możesz mieć to 20M informacja czy na centrali jest urządzenie co umożliwia włączenie kart abonenckich dających 20M oraz najbliższy punkt pomiarowy długości linii do budynku. Sprawdzenie czy linia rzeczywiście nadaje się na owe 20M uzyskasz po puszczeniu w nim sygnału i zmierzeniu wartości mocy, sygnał/szum, oraz tłumienność. Wówczas dostaniesz od technika info, że np przykro nam ale jednak nie będziesz mieć 20M bo linia jest za słaba. Światłowodu nie dostaniesz więc zaproponują migrację niżej.

0