Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gdzie ustawić antenę i jaki wzmacnacz???

piwiasz 28 Kwi 2010 09:16 3726 5
  • #1 28 Kwi 2010 09:16
    piwiasz
    Poziom 8  

Gdzie ustawić antenę i jaki wzmacnacz??? Gdzie ustawić antenę i jaki wzmacnacz???
    NA początek prowizoryczna mapka z isnstalacją antenową i moim położeniem.Mam dylemat z ustawieniem anten ponieważ aktualnie odbieram TVP1, TVP2, TVP INFO/WARSZAWA, POLSAT no i to co na dekoderze jest włączone. Satelitarnie odbieram FTA Astra + Hotbird. Chciałbym odbierać naziemnie TVP1, TVP2, POLSAT, TV4, TVN na TVP INFO mi nie zależy, bo na sat jest. Myślę o ustawieniu na Olsztyn w lini prostej jest około 60km
    9 TVP 1 100,000 V
    23 TVP INFO / TVP Olsztyn 5,000 H
    26 TVP 2 400,000 H
    41 TVN 1,000 H
    58 Czwórka 10,000 H
    60 Polsat 100,000 H

Sprawdziłem odbiór z Olsztyna odbieram TVP1, TVP2, POLSAT, bardzo słabo TV4. Mam w obu antenach wzmacniacze SWA-2000/4T. Co mam zrobić, aby odbiór TVN i TV4 był zadowalający. Dodam jeszcze gdy miałem ustawioną antenę na Ciechanów miałem odbiór wczesnym rankiem TVN i TV4 z Raszyna

• #2 28 Kwi 2010 09:39
    Mihas66
    Poziom 22  

Pewnie dostane bana ale trudno... Widzę że masz satelite więc kup sobie TNK tam masz wszystkie te programy w eleganckiej jakości oprócz polsatu ale to akurat łatwo ustawić z naziemnej... Sam miałem podobny problem przekalkulowałem kupno anten zwrotnic i wzmacniaczy na naziemną i dałem sobie spokój bo roboty do cholery a z naziemną różnie bywa...

• Pomocny post
    #3 28 Kwi 2010 10:06
    irekr
    Moderator

Na początek informacja zasadnicza: nadajniki TVN i TV4 w Pieczewie (Olsztyn) to urządzenia małej mocy i do tego anteny są skierowane na północ i w zasadzie sygnał jest odbierany w samym Olsztynie - szczególnie TVN - a anteny są zamocowane na wysokości około 100 metrów - TVP1/2/POLSAT na około 360.
    Największe szanse na odbiór TVN-u masz niestety z Raszyna, ale tego nie zrobisz prosta i tanią anteną, szczególnie "siatkową"....
    Obawiam się jednak ze efekt będzie mizerny, koszty zbyt wysokie i taniej będzie postawić satelitę np na kartę....
    Cyfrówka naziemna się coś spóźnia i może lepiej poczekać by nie wydawać niepotrzebnie zbyt wiele kasy...

• #4 28 Kwi 2010 11:03
    piwiasz
    Poziom 8  

Dzięki za rady. Może lepiej poczekać na cyfrówkę naziemną. Jeszcze jedno czy wymiana wzmacniacza w antenie kierunkowej np.: na SWA-9701 ma chyba nawiększe wzmocnienie na rynku lub ekran HFO LNA-177(na kanałach TV 4 i TVN ma największe wzmocnienie) da jakiś efekt chodzi o odbiór z Raszyna. Obecnie w czasie dobrej propagacji tzn. rano, wieczorem,nocą najczęściej podczas wyżowej pogody na SWA-2000/4T jest odbiór stabilny wszystkich kanałów z Raszyna. a w ciągu dnia lub podczas pochmurnej niżowej pogody obraz ginie :cry:

Edit:
    W lini prostej do Łazów jest około 140km

• #5 28 Kwi 2010 13:17
    irekr
    Moderator

Dokładnie 138 km 660 metrów licząc od drzwi stacji PKP do podstawy masztu w Łazach.
    Jest to odbiór pozahoryzontalny i nie będzie stabilny.

Drobna wskazówka: monitoruj co się dzieje na kanałach 25, 28 i 38. Jeżlei zauważysz tam taki gruboziarnisty śnieg lub inne nieregularne czarne ciapki to znaczy że jednym z pobliskich nadajników uruchomiono DVB.
    Z kalendarza wynika że pierwszy powinien być uruchomiony nadajnik w Rachocinie (Płock/Sierpc). Kanały analogowe obecnie tam używane (29 i 39) muszą być wyłączone 30 listopada 2011 roku i wynika to z uzgodnień międzynarodowych.
    Strasznie na to naciskają tak Niemcy jak i Białoruś (Niemcy już maja DVB na całym terytorium a Białoruś będzie miała wcześniej niż my... no comm).

"Dojenie" wzmocnienia nie ma sensu bez stosowania wytłumienia TVP2 i częściowo POLSATU z Raszyna, a na pewno obowiązkowo sygnałów nadawanych z Rachocina. Na kanałach 29 i 39 leci tam po 1 MW, proste wzmocnienie nawet 40 dB jest możliwe ale wówczas wzmacniacz będzie przesterowany "lokalnymi" sygnałami. Gdybyś dysponował wzmacniaczem rezonansowym oddzielnym na kanał 35 i oddzielnym na kanał 33 to można by powalczyć. Ale to kosztuje i taniej będzie postawić nawet abonamentową satelitę na 18 miesięcy niż bawić się w kosztowne instalacje które dają marny sygnał.
    Najtańsza abonamentowy satelita po 10 zł to w okresie 18 miesięcy da sumę max 150 zł plus koszt dekodera, który można przecie dalej wykorzystywać. Dobra instalacja antenowa nie wyjdzie taniej niż 300 zł a efekt nieporównywalnie gorszy...

• #6 28 Kwi 2010 15:29
    piwiasz
    Poziom 8  

Wielkie Dzięks wszystko rozumiem. z Tym TVN i TV 4 muszę dać spokój (szkoda floty). Z platformą cyfrową dopiero co rozwiązałem umowę dlatego ten pomysł na TVN i TV 4 naziemny. Po rozwiązaniu umowy założyłem zeza na astrę. I tak mam dostęp do 22 polskich TV do tego do 5-ciu niezależnie na dwóch odbiornikach. Po wejściu DVB kupię dekodery i wtedy będzie gitara :D

Temat do zamknięcia

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME