Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zrób sobie kontroler gry (joystick)

Gordios 28 Apr 2010 11:06 2607 0
Altium Designer Computer Controls
  • Każdy posiadacz karty dźwiękowej ma pewnie osobne wejście na joystick lub inny kontroler gry. Niektórzy już posiadają kupiony kontroler inni nie chcą kupować, ponieważ uważają że z klawiatury gra się najlepiej. Są jeszcze tacy, którzy chcieliby mieć joystick, jednakże ceny ich odstraszają. Ta część mojej strony jest specjalnie dla wszystkich.

Zostanie omówiony przypadek jak w bardzo prosty sposób zrobić sobie joystick lub inny kontroler wykorzystując nasze wejście w karcie dźwiękowej.

Oczywiście żeby zrobić poniższy schemat musiałem rozebrać swój joystick. Początkowo był wielki strach, ponieważ myślałem, że znajdują się tam miliardy układów scalonych i że sterowanie odbywa się tak jak w myszy. Więc odkręciłem te kilka śrubek i tu moje wielkie zaskoczenie. Nie znalazłem nic oprócz jednej płytki drukowanej z kilkoma elementami. Jednakże po bliższym przyjrzeniu się obwodowi stwierdziłem, że te elementy są zbędne i stanowią one tylko dodatkową opcję autofire, którą się rzadko używa. W końcu obwód właściwy joysticka zawęziłem do kilku elementów tzn. czterech przycisków i dwóch potencjometrów. Spróbowałem zamiast potencjometru suwakowego tam zainstalowanego wstawić jakiś inny obrotowy. Włączyłem jakieś wyścigi i zacząłem grać moim wynalazkiem. Dosyć trudno się grało, ponieważ brakowało większej gałki, aby utworzyć mini kierownicę. Jednak się grało!!! W końcu zrozumiałem, że wszystkie zadania wykonuje za joystick sam komputer, a my mamy za zadanie doprowadzenie tylko zmiennej rezystancji i podłączeniu czterech zwykłych przycisków.

Schemat ideowy (10kB) - podłączenie jednego Joysticka

Jeden potencjometr dokonuje ruchu góra-dół, a drugi prawo-lewo.

Wszystko można odczytać z tego schematu. Należy pamiętać, że najlepiej jest to robić przy wyłączonym komputerze i należy potencjometry dokładnie ustawić w położeniu środkowym w momencie włączania komputera. Później wchodzimy do panelu sterowania wybieramy kontrolery gry. Wciskamy przycisk dodaj i wybieramy 2 osiowy joystick z czterema przyciskami. Następnie powinno wyświetlić OK. Jeżeli wyświetli nie połączony to wyłącz komputer i jeszcze raz wszystko posprawdzaj, pamiętając o tym, że decydujący wpływ na test joysticka ma rezystancja potencjometrów.

Na schemacie również zastosowałem kolorystykę kabli jaka powinny występować w każdym Joysticku. To jest tylko część elektryczna. Wiadomo, że za pomocą dwóch wiszących gdzieś potencjometrów grać się nie da. W każdym razie zdaje się na wasze wynalazki. Można np. zrobić kierownicę, pedały gazu i hamulca. Również można wykorzystać po niewielkiej przeróbce pedał od maszyny do szycia.

Zastosowań jest miliony, a na pewno każde wasze rozwiązanie będzie lepsze od klawiszy standardowej klawiatury.

nadesłał: Chris, chrisoft(malpa)bbs.chip.pl

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Gordios
    Level 18  
    Gordios wrote 395 posts with rating 234, helped 0 times. Been with us since 2010 year.
  • Altium Designer Computer Controls