Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka akumulatorów do radiotelefonu Alan42,CT-145,C-150

28 Kwi 2010 11:27 3979 4
 • Poziom 33  
  Zadałem sobie pytanie czy istnieje uniwersalne oznaczenie takiego akumulatora. Z tego, co wyczytałem (jedynie oryginalne instrukcje obsługi) chyba nie. Każda firma stosuje swoje oznaczenia i tak np. :

  Standard C-150:
  - CNB151 7.2V / 700mA
  - CNB152 12V / 600mA
  - CNB153 7.2V 100mA

  Alan CT-145:
  RBP072 7.2V / 700mA
  RBP120 12V / 600mA
  DTC145 - desktop charger for RBP072, RBP120
  Ładowarka akumulatorów do radiotelefonu Alan42,CT-145,C-150 Ładowarka akumulatorów do radiotelefonu Alan42,CT-145,C-150 Ładowarka akumulatorów do radiotelefonu Alan42,CT-145,C-150
  Z tego, co wywnioskowałem pierwowzorem tych Alana jest firma Standard. Teraz na rynku ślad po takich bateriach zaginął, a fabryczne radyjka są sprzedawane z pustymi pojemnikami na ogniwa AA. W szczególności CB, chyba wszystkie.
  Ogniwa swoją drogą, bez problemu można kupić porządne ogniwa Ni-CD nawet w kiosku za rogiem, zapakować do pojemnika i zakleić i po sprawie.

  Ładowarka akumulatorów do radiotelefonu Alan42,CT-145,C-150 Ładowarka akumulatorów do radiotelefonu Alan42,CT-145,C-150

  Pytanie do posiadaczy podobnych radiotelefonów, kogoś kto tego używa lub używał gdzie można dostać ładowarki do tego typu sprzętu ? Ewentualnie było super, gdyby ktoś zechciał to rozebrać i dać cynka na jakich sterownikach są wykonywane ? Interesuje mnie tylko oryginalna szybka ładowarka typu desktop, taka jak na w/w obrazkach celem odwzorowania konstrukcji na podstawie noty katalogowej sterownika.

  Potrzebne to jest do obsługi kilkunastu ręcznych urządzeń na UKF, a radia po prostu leżą i rdzewieją z powodu braku porządnego zasilania. Nikomu tutaj nie chce się bawić w podłączanie kabelków. Ma to chodzić w OSP. Tymczasem w zamyśle wykonanie jednego z dwóch sterowników. Pierwszy impulsowy na LM713, drugi to kit AVT2309. Ten drugi pamiętam kiedyś robiłem w szkole, z tym że to było do baterii żelowej, prąd ładowania jest tutaj odwrotnie proporcjonalny do wzrostu napięcia na baterii w funkcji liniowej. Chodziło to znakomicie. Po naładowaniu prąd spada do minimum. Nie znam się zbytnio na ogniwach, więc prosiłbym o kilka wskazówek. Z kolei zależy na szybkim ładowaniu tak jak w przypadku LM713. Chodzi o ładowarkę typu podłącz i zapomnij o jej istnieniu.
  Pozdrawiam
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Zainteresuj się scalakiem U2402B . Jest tani i dostępny. Obsługuje termistor jaki może być w pakiecie accu , bada charakterystykę ładowania NiCd i wie kiedy się wyłączyć.
  W tych ładowarkach oryginalnych z pewnością jest coś mniej finezyjnego ;)
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Witam,
  Posiadałem kiedyś alinco dj560e i wykonałem sobie prostą ładowarkę na układzie u2400b. Podłączało się pakiet i najpierw była funkcja rozładowywania (migająca dioda czerwona) a następnie automatycznie przełączała się na tryb ładowania. Po naładowaniu sygnalizowała dioda zielona. Bardzo fajny scalak. Ładowarka służyła ponad dwa lata bez żadnej awarii. Podstawkę do ładowania pakietu miałem wykonaną z laminatu.
  http://www.piekarz.pl/images/offer/e0a57a554c.pdf

  Załączam notę katalogową kładu.
 • Poziom 33  
  Panowie o to właśnie chodziło. Strzał w dziesiątkę, ten datasheet to coś pięknego. Nie wiem jak ja szukałem, rozebrałem z 50 ładowarek i tak jak napisał ADE wszystkie robione na sztukę do radia. Nie wspomnę o straconym czasie, paliwie wycieczek po sklepach setki postów na forum i masa sklepów. Póki co dobrze sprawdza się opcja zadać na zasilaczu laboratoryjnym ok 12V i stały prąd. Bateria trzyma duuuuużo dłużej niż testowana przeze mnie jedna z tych ostatnio popularnych 4xAA/AAA. Kupiłem najlepsza jaką znalazłem a mimo to nadaje się o ścianę rozbić. Jedyny plus to, że ładuje 20 minut 30000mA, cudów nie ma te ładowarki są na nic i strata kasy. Odpalę dam znać. Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Z tego co pamiętam to moja ładowarka ładowała impulsami z przerwą ok 1s. Była też regulacja prądu PR-ek podłączony do nóżki nr2 (PWM). Myślę że po odpowiednim dobraniu wartości elementów można ładować akumulatorki o różnej pojemności. Fajne w tym wszystkim jest to że scalaj jest tani (3zł) a reszta to typowe elementy które posiada się zazwyczaj w swoich zapasach :D
  Pozdrawiam
  Krzychu