Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka akumulatorów do radiotelefonu Alan42,CT-145,C-150

SP8JZ 28 Kwi 2010 11:27 3748 4
  • #1 28 Kwi 2010 11:27
    SP8JZ
    Poziom 33  

Zadałem sobie pytanie czy istnieje uniwersalne oznaczenie takiego akumulatora. Z tego, co wyczytałem (jedynie oryginalne instrukcje obsługi) chyba nie. Każda firma stosuje swoje oznaczenia i tak np. :

Standard C-150:
    - CNB151 7.2V / 700mA
    - CNB152 12V / 600mA
    - CNB153 7.2V 100mA

Alan CT-145:
    RBP072 7.2V / 700mA
    RBP120 12V / 600mA
    DTC145 - desktop charger for RBP072, RBP120
    Ładowarka akumulatorów do radiotelefonu Alan42,CT-145,C-150 Ładowarka akumulatorów do radiotelefonu Alan42,CT-145,C-150 Ładowarka akumulatorów do radiotelefonu Alan42,CT-145,C-150
    Z tego, co wywnioskowałem pierwowzorem tych Alana jest firma Standard. Teraz na rynku ślad po takich bateriach zaginął, a fabryczne radyjka są sprzedawane z pustymi pojemnikami na ogniwa AA. W szczególności CB, chyba wszystkie.
    Ogniwa swoją drogą, bez problemu można kupić porządne ogniwa Ni-CD nawet w kiosku za rogiem, zapakować do pojemnika i zakleić i po sprawie.

Ładowarka akumulatorów do radiotelefonu Alan42,CT-145,C-150 Ładowarka akumulatorów do radiotelefonu Alan42,CT-145,C-150

Pytanie do posiadaczy podobnych radiotelefonów, kogoś kto tego używa lub używał gdzie można dostać ładowarki do tego typu sprzętu ? Ewentualnie było super, gdyby ktoś zechciał to rozebrać i dać cynka na jakich sterownikach są wykonywane ? Interesuje mnie tylko oryginalna szybka ładowarka typu desktop, taka jak na w/w obrazkach celem odwzorowania konstrukcji na podstawie noty katalogowej sterownika.

Potrzebne to jest do obsługi kilkunastu ręcznych urządzeń na UKF, a radia po prostu leżą i rdzewieją z powodu braku porządnego zasilania. Nikomu tutaj nie chce się bawić w podłączanie kabelków. Ma to chodzić w OSP. Tymczasem w zamyśle wykonanie jednego z dwóch sterowników. Pierwszy impulsowy na LM713, drugi to kit AVT2309. Ten drugi pamiętam kiedyś robiłem w szkole, z tym że to było do baterii żelowej, prąd ładowania jest tutaj odwrotnie proporcjonalny do wzrostu napięcia na baterii w funkcji liniowej. Chodziło to znakomicie. Po naładowaniu prąd spada do minimum. Nie znam się zbytnio na ogniwach, więc prosiłbym o kilka wskazówek. Z kolei zależy na szybkim ładowaniu tak jak w przypadku LM713. Chodzi o ładowarkę typu podłącz i zapomnij o jej istnieniu.
    Pozdrawiam

0 4
  • Pomocny post
    #2 28 Kwi 2010 15:11
    sq6ade
    Poziom 40  

Zainteresuj się scalakiem U2402B . Jest tani i dostępny. Obsługuje termistor jaki może być w pakiecie accu , bada charakterystykę ładowania NiCd i wie kiedy się wyłączyć.
    W tych ładowarkach oryginalnych z pewnością jest coś mniej finezyjnego ;)

0
  • Pomocny post
    #3 28 Kwi 2010 18:47
    krzychu.84
    Poziom 16  

Witam,
    Posiadałem kiedyś alinco dj560e i wykonałem sobie prostą ładowarkę na układzie u2400b. Podłączało się pakiet i najpierw była funkcja rozładowywania (migająca dioda czerwona) a następnie automatycznie przełączała się na tryb ładowania. Po naładowaniu sygnalizowała dioda zielona. Bardzo fajny scalak. Ładowarka służyła ponad dwa lata bez żadnej awarii. Podstawkę do ładowania pakietu miałem wykonaną z laminatu.
    http://www.piekarz.pl/images/offer/e0a57a554c.pdf

Załączam notę katalogową kładu.

0
  • #4 29 Kwi 2010 00:58
    SP8JZ
    Poziom 33  

Panowie o to właśnie chodziło. Strzał w dziesiątkę, ten datasheet to coś pięknego. Nie wiem jak ja szukałem, rozebrałem z 50 ładowarek i tak jak napisał ADE wszystkie robione na sztukę do radia. Nie wspomnę o straconym czasie, paliwie wycieczek po sklepach setki postów na forum i masa sklepów. Póki co dobrze sprawdza się opcja zadać na zasilaczu laboratoryjnym ok 12V i stały prąd. Bateria trzyma duuuuużo dłużej niż testowana przeze mnie jedna z tych ostatnio popularnych 4xAA/AAA. Kupiłem najlepsza jaką znalazłem a mimo to nadaje się o ścianę rozbić. Jedyny plus to, że ładuje 20 minut 30000mA, cudów nie ma te ładowarki są na nic i strata kasy. Odpalę dam znać. Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #5 29 Kwi 2010 07:18
    krzychu.84
    Poziom 16  

Z tego co pamiętam to moja ładowarka ładowała impulsami z przerwą ok 1s. Była też regulacja prądu PR-ek podłączony do nóżki nr2 (PWM). Myślę że po odpowiednim dobraniu wartości elementów można ładować akumulatorki o różnej pojemności. Fajne w tym wszystkim jest to że scalaj jest tani (3zł) a reszta to typowe elementy które posiada się zazwyczaj w swoich zapasach :D
    Pozdrawiam
    Krzychu

0
  Szukaj w 5mln produktów