Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asynchroniczny modem kablowy 115kbps fullduplex

Gordios 28 Kwi 2010 11:52 1072 0
 • Do czego to służy?

  Układ, którego schemat przedstawiony został na rysunku, jest asynchronicznym modemem, przystosowanym do współpracy z interfejsem RS232 komputera. Służy do połączenia dwóch komputerów, wyposażonych w złącze COM, przy wykorzystaniu protokołu PPP. Przy jego pomocy, można na przykład połączyć serwer sieciowy z providerem internetowym.

  Dane techniczne

  Prędkość: 115kbps (MAX),
  Zasięg: 2,5km przy zasilaniu 9V i prędkości 115kbps,
  Tryb: Fullduplex (wymagany kabel 4-żyłowy),
  Sposób przesyłu danych: asynchroniczny,
  Protokół: PPP,
  Izolacja galwaniczna: 5kV,
  Napięcie zasilania: 9V,
  Pobór prądu: 300mA (MAX).

  Układ przystosowany został do współpracy ze skrętką (4-żyłową) telefoniczną (180ohm, 80nF/km). Przy zastosowaniu skrętki o lepszych parametrach, zasięg wzrasta.

  Jak to działa?

  Układ realizuje właściwie tylko funkcję wzmacniacza i izolatora. Sygnał z wyjścia komputera (TxD) steruje tranzystorem, który następnie steruje drugim modemem. Na wejściu urządzenia znajduje się transoptor i opornik Rx. Wyjście transoptora połączone jest z wejściem komputera (RxD).

  Montaż i uruchomienie

  Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać po położeniu kabla, jest ustalenie wartości rezystancji rezystora Rx. Wartość tą należy dobrać we własnym zakresie tak, aby:
  Rx=1800ohm - (2RkLk)
  gdzie Rk to rezystancja kabla na kilometr, a Lk to jego długość w kilometrach. W rzeczywistości lepiej jest zmierzyć opór kabla "w terenie", zwierając dwie żyły z jednej strony, a z drugiej mierząc opór miedzy nimi. Następnie, aby otrzymać wartość rezystora Rx, należy od 1800ohm odjąć otrzymaną podczas pomiaru wielkość. Uwaga: od dokładności doboru tego rezystora zależy bezpośrednio prędkość modemu, dlatego należy go dobrać dokładnie, a jeśli zajdzie konieczność, podłączyć kilka rezystorów szeregowo, tak aby ich suma była równa rezystancji Rx.
  Układ jest bardzo prosty, toteż montaż nie wymaga wyjaśnień. Należy pamiętać, aby podłączyć zasilanie układu U1 - pin 14 należy połączyć z linią zasilania, a pin 7 z linią masy. Wspomnieć mogę także, że transoptor U2 można z jednej strony przylutować do druku, a z drugiej "na pajączka" przylutować rezystor Rx i wtyczkę. Dzięki temu zmaleje niebezpieczeństwo przebicia wysokiego napięcia do komputera. Poza tym transoptor powinien być w podstawce, ponieważ może zająć konieczność jego wymiany (dotyczy to przypadku, kiedy linia jest linią napowietrzną), a wylutowywanie go byłoby niewygodne.
  Po wykonaniu modemów, należy połączyć je ze sobą według schematu: T1-R1, T2-R2. Żyły T1 z T2 oraz R1 z R2 powinny stanowić parę skręconych przewodów.
  Po podłączeniu modemów, winny być one od razu gotowe do pracy. Bardzo ważną sprawą jest zasilacz. Musi on mieć wydajnosć prądową równą minimum 300mA. W przeciwnym razie układ może nie działać poprawnie.

  Ewentualne zmiany

  Przy zastosowaniu lepszego niż skrętka telefoniczna kabla, zasięg modemu wzrasta. Wzrośnie on również, kiedy napięcie zasilania będzie większe, ale to już wymaga małej przeróbki układu. Jeśli układ będzie pracować na małych odległościach, można zwiększyć wartość rezystora R4, co spowoduje zmniejszenie zużycia prądu.

  Spis elementów:

  Rezystory:
  R1, R5: 3,3kohm
  R2: 3,9kohm
  R3: 2,2kohm
  R4: 39ohm, 2W
  R6: 470ohm
  Rx: dobierany indywidualnie

  Kondensatory:
  C1: 470uF/16V
  C2: 100nF
  C3: 1uF/16V

  Półprzewodniki:
  D1: 1N4002
  Z1: Zener 8,2V
  GREEN LED
  2 x RED LED
  T1: IRF620

  Układy scalone:
  U1: 40106B
  U2: PC900V + podstawka

  Zasilanie:
  Zasilacz sieciowy 9V o wydajności minimum 300mA

  Złącza:
  DB9 żeńskie do druku
  Złącze 4 pin (np. RJ-47 do druku)

  Asynchroniczny modem kablowy 115kbps fullduplex
  Schemat ideowy (51kB)


  Autor: Rafał Baranowski
  (dane kontaktowe nieznane)

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Gordios
  Poziom 18  
  Offline 
  Gordios napisał 395 postów o ocenie 179, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2010 roku.