Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metalwork
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie elektrozaworem przy bojlerze

danielh 28 Kwi 2010 12:32 4280 8
  • #1 28 Kwi 2010 12:32
    danielh
    Poziom 9  

Witam chciałbym wykonać najprostszą metodą jaką się da sterowanie elektrozaworem do bojlera wg. poniższego opisu:
    oznaczenie:
    GB - grzałka bojlera
    PO - pompa obiegowa pieca CO
    EZ - elektro zawór
    1 - zawór otwarty, pompa chodzi, grzałka grzeje
    0 - zawór zamknięty, pompa nie działa, grzałka zimna

PO - 0, GB - 0, EZ - 0
    PO - 0, GB - 1, EZ - 0
    PO - 1, GB - 0, EZ - 1
    PO - 1, GB - 1, EZ - 0

tzn. Zawór ma być normalnie zamknięty a otwarty jedynie gdy pompa działa a grzałka bojler nie, a jeżeli włączę bojler to elektrozawór ma się automatycznie zamknąć !!

0 8
  • Metalwork
  • #2 28 Kwi 2010 14:21
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Sterowanie elektrozaworem przy bojlerze
    Za pomocą przekaźnika (i jednej pary styków NC) można wygenerować takie zależnożci jak napisałeś. Oczywiście cewka parzekaźnika musi być na napięcie pracy bojlera. Pozdrawiam

1
  • Metalwork
  • #3 28 Kwi 2010 18:20
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

Pytanie tylko, po co komplikować sobie życie. Taką automatykę można zrobić za parę złotych i to bez udziału napięcia elektrycznego.

0
  • #4 29 Kwi 2010 13:51
    danielh
    Poziom 9  

sq9jjh napisał:
    Pytanie tylko, po co komplikować sobie życie. Taką automatykę można zrobić za parę złotych i to bez udziału napięcia elektrycznego.

Jeśli mogę prosić o schemat to poproszę,
    A napięcie Grzałki, pompy CO i elektrozaworu to 230V.

0
  • #5 29 Kwi 2010 18:40
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

danielh napisał:
    Jeśli mogę prosić o schemat to poproszę,...

Wystarczy kupić w sklepie hydraulicznym odpowiedni zawór zwrotny, on załatwi całą sprawę.

0
  • #6 30 Kwi 2010 11:28
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Kolego...Twoja wypowiedź jest raczej nie na temat...zawór zwrotny byłby dobrym rozwiązaniem przy np. dwóch obiegach, ale do włączenia lub wyłączenia bojlera (grzałki)...nijak się ma?!

0
  • #7 30 Kwi 2010 23:05
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

pafciowaw napisał:
    Kolego...Twoja wypowiedź jest raczej nie na temat...zawór zwrotny byłby dobrym rozwiązaniem przy np. dwóch obiegach, ale do włączenia lub wyłączenia bojlera (grzałki)...nijak się ma?!

Dobrze Kolego "pafciowaw", skoro nie na temat, to w takim razie poproszę Kolegę "danielh" o schemat hydrauliczny swojego obiegu i wyjaśnienie, czemu ma służyć przedmiotowy elektrozawór. A może Ty wiesz? Kolego "pafciowaw". Chętnie się dowiem o co chodzi.

0
  • #8 02 Maj 2010 08:50
    kufcio
    Poziom 20  

Podłącze sie do tematu... moze któryś z kolegów zaproponuje rozwiązanie chętnie mechaniczne bez elektryki do zamykania cieplej wody uzytkowej kiedy temperatura w bojlerze spadnie ponizej nastawionej.

W tej chwili latam do piwnicy zakrecac zawor kiedy woda w bojlerze jest zimna po to zeby odkręcając ciepłą w kraanie popłyneła przez przepływowy wpiety w układ a przez który nie przepływa woda kiedy jest otwarty zawór przy bojlerze.

Niby proste ale... są zawory do podłogówki ale one zamykają kiedy temp. przekroczy zadana...

0
  • #9 24 Lut 2014 21:23
    danielh
    Poziom 9  

sq9jjh napisał:
    pafciowaw napisał:

Dobrze Kolego "pafciowaw", skoro nie na temat, to w takim razie poproszę Kolegę "danielh" o schemat hydrauliczny swojego obiegu i wyjaśnienie, czemu ma służyć przedmiotowy elektrozawór. A może Ty wiesz? Kolego "pafciowaw". Chętnie się dowiem o co chodzi.

Witam trochę odgrzewam kotleta ale może komuś się przyda.
    Elektrozawór miałby za zadanie takie, że jeśli włączam pompę CO to się otwiera zawór i nagrzewam bojler ciepłem z CO a jeśli wyłączę pompę to pozostaje zamknięty(NZ), do tej pory schodziłem do piwnicy, zamykałem zawór ręcznie, żeby nie grzać układu CO, i włączałem grzałkę.

0