Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Efekty dyskotekowe dla Winamp

Gordios 28 Kwi 2010 12:54 2335 0
 • Efekty dyskotekowe dla Winamp

  Analogowe kolorofony migające w takt muzyki odeszły w zapomnienie. Teraz wykorzystując najbardziej popularny odtwarzacz mp3 Winamp oraz specjalny plugin możemy sterować niezależnie 32 kanałami świateł w rytm muzyki dysponując pełnymi ustawieniami pasma oraz czułości każdego kanału z osobna!

  Software

  Wystarczy zainstalować DISCOLITEZ oraz odpowiednio go skonfigurować, klikając prawym przyciskiem myszy na wybrany kwadracik reprezentujący jeden kanał naszego kolorofonu. Wybieramy numer portu LPT oraz numer linii na której będą pojawiać się zera i jedynki logiczne w takt muzyki. Możliwe jest załadowanie wcześniej skonfigurowanych przez użytkowników efektów świetlnych klikając na OPT i wybierając jeden z dostępnych na stronie:

  Get Rigs

  Konfiguracja softwarowa jest bardzo prosta i po głębszym przyjrzeniu się programowi nie nastarcza wielu trudności.

  Hardware

  Port drukarkowy LPT jest zaopatrzony w 8 linii D0-D7 umożliwia to sterowanie bezpośrednie i niezależne 8 diodami LED lub po zastosowaniu układu wykonawczego - 8 żarówkami w rytm muzyki.

  8-bit LEDy

  Najprostszym rozwiązaniem, aczkolwiek przynoszącym bardzo małą skuteczność jest podłączenie za diod LED za pośrednictwem rezystorów ograniczających do portu LPT wykorzystując wewnętrzny zasilacz komputera. Należy zwrócić uwagę, aby diody LED nie pobierały znacznego prądu, dlatego wykluczone jest stosowanie diod powyżej 5mm lub super jasnych, soczewkowych. Zbyt duże obciążenie linii portu LPT może spowodować jego bezpowrotne uszkodzenie!

  Efekty dyskotekowe dla Winamp

  8-bit triaki

  Jest to najbardziej polecane rozwiązanie. Umożliwia ono sterowanie 8 żarówkami o mocy zależnej od zastosowanego triaka - w układzie modelowym zastosowano BTA12 o obciążalności 12A co dało możliwość podłączenia 2640W żarówek na kanał, czyli całkowita moc sterowanych żarówek może osiągnąć 21kW i jest to wystarczające do oświetlenia średniej i dużej sali. Rolę optolizatora od obwodu niskonapięciowego spełnia optotriak MOC3041 firmy Motorola. Wszelkie elementy zostały zaprojektowane do współpracy z siecią 220V prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, w szczególności chodzi o możliwość porażenia, nie wspominając o łatwym uszkodzeniu portu komputera.

  Efekty dyskotekowe dla Winamp

  Cena MOC3041, MOC3042 waha się w granicach 5zł podobnie jak triaka np. BT136, BT137, BT138 lub BTA16.
  W układzie praktycznym okazało się zbędne zastosowanie elementów RC 39R i 0,01uF, jednak proponujemy po wykonaniu testów ich zamontowanie. Elementy dla każdego kanału są identyczne. Elektronika w tym wypadku jest bardzo prosta do realizacji - przy dużym doświadczeniu można zastosować płytkę uniwersalną, pamiętając o pogrubieniu połączeń w miejscach gdzie będą pojawiać się duże prądy. Przy sterowaniu żarówki poniżej 100W nie jest wymagane mocowanie triaka na radiatorze. Bardzo dużym utrudnieniem jest wykonywanie lub zdobycie estetycznych lamp z różnokolorowymi szybkami. Są natomiast dostępne żarówki kolorowe małej mocy np. 40W. Wykonanie mechaniczne pozostaje w głowie twórcy. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z napięciem sieciowym 220V co umożliwia sterowanie dowolnym urządzeniem np. stroboskopami i laserami!!!

  Deluxe 32

  To urządzenie wykorzystuje w pełni możliwości programu - umożliwia niezależne sterowanie 16, 24, 32 kanałami. Dodatkowo z wyjścia portu LPT pobieramy sygnał zegara. Oprócz zastosowania 74374 układ wykonawczy nie różni się niczym. Trzeba jednak przekalkulować koszty, bo jeden kanał będzie nas kosztował w elementach około 10zł. Efekt z zastosowaniem 32 kanałów żarówek po nawet 100W musi być oszałamiający. Odpowiednio je rozmieszczając i konfigurując plugin można uzyskać rewelacyjny efekt.

  Efekty dyskotekowe dla Winamp

  Efekty dyskotekowe dla Winamp

  Aby poprawnie układ Deluxe32 funkcjonował należy zastosować DLOP i rozpakować do katalogu Winamp/Plugins.

  Efekt discolitez - przegląd

  Efekty dyskotekowe dla Winamp

  Opracowano na podstawie: http://www.discolitez.com/

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Gordios
  Poziom 18  
  Offline 
  Gordios napisał 395 postów o ocenie 190, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2010 roku.