Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Discolitez linijka świetlna LED

Gordios 28 Apr 2010 13:37 1440 0
Altium Designer Computer Controls
  • Zainspirowany pomysłem pluginu Discolitez pod Winampa 2.x dostępnym w Elektrodzie postanowiłem zbudować wizualizację dźwięków pod Winampa za pomocą LED. W mojej głowie narodziło się takie rozumowanie: jeżeli komputer generuje nam gotowe impulsy do sterowania iluminofonią to przecież można je wykorzystać do pobudzania znacznie większych odbiorników prądu za pomocą elementów przełączających, jak np. tranzystorki Układzik działa wspaniale i jakże mocno umila mi słuchanie mocnej muzyki...

Początkowo elementem przełączającym miał być transoptor, ale odstraszył mnie lekko kosztorys: trzeba było zastosować dla 8 kanałów, tyleż samo transoptorów, co nie byłoby tanim rozwiązaniem... Jednak wyeliminowałem tę kosztowną część układu, zastępując transoptory zwykłymi tranzystorami. Układ "podzieliłem" na dwie części: na sterownik (kompletny układ przełączający dla 8 kanałów) oraz dwusegmentowy zestaw diod LED, zmontowany na dwóch listewkach, po 8 diody na jednej. Od razu informuję, że obie listewki są od siebie uzależnione, tzn. jest to ten sam "kanał" i to co "świeci" na jednej listewce, jest dokładnie odzwierciedlone na drugiej. Zastosowane diody LED to tzw. duże LEDy - o średnicy 1 cm. Jednak zwracam tu szczególną uwagę na zasilanie - 16 takich diod potrafi pobierać ponad 0,5A, toteż należy zbudować zasilacz 3V z dobrą wydajnością prądową(>0,5A). Ja zrobiłem na transformatorze TS 8/80, który na uzwojeniu wtórnym dawał napięcie rzędu 2,9V Przepraszam za jakość ale projekty powstały w zeszycie.

Zastosowane tranzystory to 8 sztuk BC108. Można szukać zamienników. Diody prostownicze zostały zastosowane zapobiegawczo... Można zastosować dowolną, np. 1N4007. Ktoś zapyta: po co te kondensatorki do masy? Możesz zrobić bez, ale wówczas zostaniesz pozbawiony ciekawego efektu - płynnego gaśnięcia diod podłączonych pod dany tranzystorek. Minus z zasilacza 3V należy połączyć z masą sterownika. Jeśli chodzi o sposób montażu diod: ja wykorzystałem w tym celu dwie drewniane listwy o szerokości ok. 4,5cm, wysokości ok 1 m. Opryskałem to czarnym sprayem. Dość istotne znaczenie dla wizualizacji ma precyzyjne rozmieszczenie diod w tych samych odległościach od siebie. Poza tym należy stosować dla wszystkich 8 kanałów tranzystory jednego typu, gdyż w przeciwnym razie niektóre diody będą nam wówczas mogły świecić jaśniej bądź ciemniej od drugich. Połączenie między sterownikiem a listewkami najwygodniej sporządzić przy pomocy 9-o żyłowego przewodu, bądź 8-o żyłowego z ekranem. Sterownik najlepiej umieścić w tej samej obudowie, co zasilacz.

Wysyłaniem logicznych zer i jedynek na port LPT zajmuje się specjalny plugin pod Winampa o nazwie Discolitez (link do pliku instalacyjnego). Naszym jedynym zadaniem jest konfiguracja, tj. przypisanie odpowiednim diodom ich kolejność. Jednak oszczędziłem Wam tej pracy i możecie sobie ściągnąć schemat (pierścionek), który należy wczytać w Winampie pod Discolitez i o ile schemat został poprawnie wykonany, powinien działać bez zarzutu. Ta wersja chyba najlepiej nadaje się do naszych celów. Jeśli jednak to co widzisz na ekranie nie zgadza się z tym, co pokazują diody (prawdopodobnie pomyliłeś wyprowadzenia), musisz pozmieniać numery kanałów. Myślę, że prostota układu pozwoli na użycie płytki uniwersalnej. Czas projektu płytki drukowanej z pewnością przewyższyłby czas jego montażu

Cubes/Tigers
    Zgoda na publikację #1

Cool? Ranking DIY
    About Author
    Gordios
    Level 18  
    Gordios wrote 395 posts with rating 250. Been with us since 2010 year.
  • Altium Designer Computer Controls