Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ do badania tyrystorów

madam_elektro 28 Apr 2010 14:14 2769 4
 • #1
  madam_elektro
  Level 2  
  Witam,
  Mam oto następujący problem. Badając tyrystor ustawiam potencjometr w połowie zakresu, następnie sterując prądem bramki wprowadzam tyrystor w stan przewodzenia i wszystko jest ok co widać w poniższym linku (prąd który jest na mierniku XMM2 jest równy prądowi anody XMM1 + wzmocniony prąd bramki XMM2).
  https://obrazki.elektroda.pl/58_1272456147.jpg

  następnie takie same czynności wykonuje przy badaniu triaka i tu jest problem, gdyż miernik XMM2 wskazuje mi bardzo duży prąd co widać na obrazku poniżej
  https://obrazki.elektroda.pl/4_1272456147.jpg
  natomiast na mierniku XMM3 pokazuje ze żaden prąd nie płynie. W związku z powyższym mam pytanie co jest nie tak z tym układem dlaczego płynie taki duży prąd (nie jest to na pewno 202 A ale prąd jest duży ) dodam iż testy robiłem również fizyczne czego skutkiem było spalenie kilku potencjometrów (nawet 4W)
  Może mi ktoś pomóc uporać się z tym problemem jak mogę zmodyfikować ten układ??
  Pozdrawiam
 • #2
  korrus666
  Level 40  
  Układ badania tych układów jest niepoprawny. Przecież po załączeniu triaka czy tyrystora robisz normalne zwarcie. Daj w obwód jakieś obciążenie przystosowane do odpowiedniego prądu i napięcia i nie zasilaj układu przez potencjometr. Możesz dać w obwód rezystor albo potencjometr.ograniczający prąd.
 • #3
  madam_elektro
  Level 2  
  Czemu nie mogę zasilać układu przez potencjometr?? dodam iż znalazłem w książce taki układ

  Może ktoś narysować poprawny układ ??
 • #4
  darek_wp
  Level 28  
  Dopóki potencjometr stanowi dzielnik napięcia będzie ok. Natomiast na końcu zakresu:
  - potencjometr P1 działa jako jedyny ogranicznik prądu w obwodzie co przyczynia się do jego uszkodzenia
  - potencjometr P2 działa jako ogranicznik prądu bramki co w skrajnym położeniu powoduje jej nadmierne wysterowanie może być przyczyną uszkodzenia elementu mierzonego (tyrystor, triak).
  Po stronie wykonawczej jak zaznaczył mój przedmówca powinno być obciążenie a po stronie sterowania ograniczenie prądu bramki (to już jest zrobine przez rezystor 500ohm).
  Jeszcze drobna uwaga - jak sądzę oznaczenia podświetlone na niebiesko to aktywne ustawienia mierników - jeśli tak to triak powinien być sprawdzany w obwodzie prądu przemiennego co wynika z właściwości tego elementu.
 • #5
  madam_elektro
  Level 2  
  Chłopaki zmodyfikowałem układ po lewej stronie dałem rezystor a po prawej w obwodzie bramki zamieniłem rezystor z 500 ohm na 10k i prąd niewiele się zmienił.
  Głównie chodzi mi o to że na mierniku XMM3 płynie znikomy prąd więc skąd sie bierze taki prąd na XMM2??? korrus666 mówi ze sie robi zwarcie więc jak jeszcze inaczej przerobić ten układ żeby nie było zwarcia ??

  https://obrazki.elektroda.pl/68_1272460077.jpg

  Dodano po 13 [minuty]:

  darek_wp wrote:

  Jeszcze drobna uwaga - jak sądzę oznaczenia podświetlone na niebiesko to aktywne ustawienia mierników - jeśli tak to triak powinien być sprawdzany w obwodzie prądu przemiennego co wynika z właściwości tego elementu.


  Kolega ma chyba racją jak zmodyfikowałem układ w ten sposób ze daje napięcie przemienne na anoda-katoda i napięcie stałe na bramkę

  https://obrazki.elektroda.pl/50_1272460766.jpg

  to układ działa poprawnie co obrazuje powyższy link więc chyba taka była przyczyna i nie można triaka badać napięciem stałym przyłożonym na A-K ??

  Pozdrawiam