Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uprawnienia budowlane instalacje sieci... ogr. zakres

kubai 28 Apr 2010 21:32 8771 5
IGE-XAO
    kubai
    Level 14  
    Witam,

Założyłem książkę praktyk budowlanych w Wielkopolskiej Izbie Inżynierów Budownictwa, ale pozostaje parę pytań, Pani we wspomnianej instytucji nie chce mi udzielić, bądź sama nie wie, natomiast osoba która mi będzie tą książkę podbijać robiła to sporo czasu temu, a do tego sama się nie orientuje czy można wszystko wpisać do książki, jeżeli jest to ograniczony zakres.

Ukończyłem Politechnikę Poznańską, Wydział Elektryczny, kier.: Automatyka i Robotyka, specjalność: Automatyka w związku z czym rozumiem dlaczego nie mogę mieć uprawnień b/o. I teraz zgodnie z rozporządzeniem Ministra Budownictwa i Transportu:
    Quote:
    § 24. 1. Uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych bez ograniczeń uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym, takim jak: sieci, instalacje i urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne, w tym kolejowe, trolejbusowe i tramwajowe sieci trakcyjne wraz z urządzeniami do zasilania i sterowania.

2. Uprawnienia budowlane w specjalności, o której mowa w ust. 1, w ograniczonym zakresie uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi przy wykonywaniu instalacji wraz z przyłączami o napięciu do 1 kV w obiektach budowlanych o kubaturze do 1 000 m3.

Biorąc pod uwagę, że chcę się zajmować automatyką te uprawnienia w ograniczonym zakresie mi w zupełności wystarczą, natomiast nie bardzo mogę uzyskać odpowiedzi na pytania
    1) co można wpisać do książki praktyk w przypadku uprawnień projektowych a co w przypadku wykonawczych? - jest to o tyle dla mnie ważne, że nie chciałbym, żeby się okazało że połowe mi wykreślą, a odpowiedź "wszystko co związane elektryką" (cytuję Panią z WOIIB) nie rozwiązuje mojego problemu co wykreślą, a czego nie
    2) czy w moim przypadku mogę wykonywać rzeczy związane tylko z automatyką, czy wszystko co związane z elektryką także np. trafo stacje, o których nie mam jak narazie wiedzy, bo nie w takim kierunku byłem kszatłcony, w związku z czym obawiam się, że mogą mi to na koniec wykreślić z książki praktyk.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
  • IGE-XAO
    tomgart
    Level 25  
    Kubai sprawdź czy jak masz kierunek Automatyka i robotyka to możesz uzyskać uprawnienia. Z tego co się orientuję i jak sam robiłem to potrzebny był kierunek Elektrotechnika.
  • IGE-XAO
    cepilek
    Level 26  
    A co ma książka praktyk do uprawnień - pytam się, bo ja zdawałem egzamin na uprawnienia niedawno w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich i to nie pierwszy raz i na przykład wpisują mi uprawnienia bez ograniczeń napięcia a zakres wynika z zakresu jaki zdaję i jaki mi jest potrzebny, pomijam tu zakres eksploatacyjny czy dozorowy, bo robię np. dodatkowy kurs jak nie czuję się z wiedzą dobrze na topie i zdaję co chcę. Za moich czasów nie było książeczek praktyk, więc dlatego pytam się co one mają do uprawnień? Czy jak je masz to jesteś zwolniony z egzaminów w SEP ? Dlatego mnie to ciekawi? Czy ukończenie studiów teraz zwalnia z egzaminów na uprawnienia w SEP na przykład? A czego dotyczą te ograniczenia w punkcie 2 - czy to chodzi o napięcie tylko do 1 kV? W czasie zdawania egzaminów nieraz się spotykam z pytaniem: jeżeli teraz pan nie pracuje przy napięciu powyżej 15 kV to panu opieczętuję do 15 kV, a ja na to: nie bardzo, bo szykuje mi się praca za miesiąc na wyższym napięciu, więc mam dodatkowe 3 pytanka i odpowiadam i klepią bez ograniczenia napięcia. Czy o to Ci chodziło? Nigdy nie przewidzisz jakie uprawnienia będą Ci potrzebne teraz lub za kilka lat, więc robisz je zawsze pod pracodawcę - jakich uprawnień pracodawca potrzebuje - takie wyrabiasz, więc jak masz już konkretnego pracodawcę nagranego to tam ustalaj co masz zdawać i w jakim zakresie. Oczywiście wiadomo, że zakres wiedzy, kierunek nauki czyli teoria nauki a praktyka czyli w rzeczywistości to gdzie będziesz pracował mijają się a szczególnie zmieniają się w czasie - dlatego chyba wprowadzili te egzaminy w SEP. W 2005 roku wydali mi uprawnienia bezterminowe, a teraz okazało się jednak, że musiałem zdawać ponownie po 5 latach, więc przepisy jednak w Polsce mogą działać wstecz a szlachta tak walczyła o prawa nabyte aby stały się niezbywalne - nie udało sie! Myślę, że sama nazwa WYDZIAŁ ELEKTRYCZNY coś mówi za siebie i jakiś zakres ELEKTROTECHNIKI uczyłeś się i zdawałeś... :) A reszty dowiesz się tam gdzie wydają uprawnienia.
    czesiu
    Level 35  
    Cepilek co innego uprawnienia sep a co innego budowlane.
    W łódzkiej izbie, jak był wydział elektryczny to po kierunku air można był dostać, a jak byłby inny wydział to przegrana sprawa.
    kubai
    Level 14  
    czesiu wrote:
    Cepilek co innego uprawnienia sep a co innego budowlane.
    W łódzkiej izbie, jak był wydział elektryczny to po kierunku air można był dostać, a jak byłby inny wydział to przegrana sprawa.
    W wielkopolskiej jest podobnie, dlatego mogę je zrobić w ograniczonym zakresie, co uważam że i tak jest lepsze niż nie mieć ich wcale, tymbardziej że mam możliwość.

Tak jak już Kolega czesiu zauważaył, Kolega Cepilek myli pojęcia, czyli uprawnienia eksploatacyjne z wykonawczymi/projektowymi.

Kolego tomgard odpowiadając na Twoje pytanie, to mogę natomiast w ograniczonym zakresie tj. do 1kV i budynki o kubaturze nie większej niż 1000m3. Martwi mnie ta kubatura, bo biorąc pod uwagę fakt, że przeważnie na hali strop ma powierzchnię 7m to zostaje mi 142m2 i się pewnie okaże, że będę mógł sobie tylko domki projektować, chyba że źle to rozumiem, to prosiłbym kogoś o sprostowanie. Jeżeli tak to wygląda, to pomyślę o zaocznych na "etce" ze specjalnością w telekomunikacji, to będę mógł zrobić instalacje sieci b/o i telekomunikacyjne, a problem pojawia się w przypadku obecnej automatyki (DCS) okazuje się, że telekomunikacyjne też są potrzebne, natomiast z jakichś przyczyn, moim zdaniem ludziom kształcącym się w tym kierunku i doskonale wiedzącym "co się z czym je" , się nie pozwala zrobić tych uprawnień.
    tomgart
    Level 25  
    Taki przepis, ale lepsze 1000 m3 niż nic. Myślę że warto podjąć jakieś uzupełniające żeby się wyrobić na czas egzaminu i może udałoby się b/o.
    Ja gdy robiłem uprawnienia to specjalność miałem Elektronika i Inżynieria Komputerowa, na szczęście kierunek był właściwy. Ale to był 2001 r.