Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Politechnika gdańska - jaki kierunek polecacie?

MatthewGda 29 Apr 2010 00:27 7142 2
    MatthewGda
    Level 1  
    Witam

Matura tuż tuż, rekrutacja na studia też, co oznacza że wypadałoby w końcu zdecydować się jaką drogę życiową wybrać po szkole średniej. Jedna kwestia jest już rozwiązana - na pewno PG.

Sprawa komplikuje się, przy decyzji co do wydziału i kierunku. Aktualnie biorę pod uwagę trzy opcje:
    1. Automatyka i robotyka - ETI
    2. Elektronika i telekomunikacja - ETI
    3. Automatyka i robotyka - EIA

Głównie interesuję się robotyką, ale także komputerami i wszelkiego typu nowymi technologiami. Dużo bardziej wolę fizyczny sprzęt od oprogramowania stąd odrzuciłem informatykę na ETI. Co jest chyba rzadkością - wolę fizykę od matmy.

Najbardziej skłaniam się ku AiR na ETI, choć trochę przeraża mnie wizja przyjęcia 110 (w zeszłych latach 220) osób podczas gdy na studia drugiego stopnia jest tylko 30 miejsc. Nie widzi mi się potem uczyć dniami i nocami + zero życia prywatnego, żeby przetrwać te 10 semestrów.

EiT podoba mi się głównie ze względu na późniejsze specjalizacje - optoelektronikę i inżynierię dźwięku i obrazu, ale nie chciałbym najpierw przez trzy lata uczyć się o kablach i antenach ;P

A AiR na EiA jest wyjściem awaryjnym jakbym nie zdecydował się na któryś z powyższych kierunków. Podobno ma być zamawiany, choć znacznie bardziej interesuje mnie elektronika użytkowa niż przemysłowa o jakiej, jak mi się wydaje, tutaj się uczy.

Bardzo proszę, najlepiej studentów powyższych kierunków na PG, abyście przybliżyli mi trochę studia na tych kierunkach. O czym i ile trzeba się uczyć. Czy wam się podoba. Jak z pracą po każdym z kierunków. Itp. Każda informacja bardzo mi się przyda.

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam,
    Mateusz P
  • Computer ControlsComputer Controls
    ziggi87
    Level 12  
    Odkopuje temat...w końcu rekrutacja na przyszły rok jeszcze trwa. Co do ETI PG to jako student IV roku AiR mogę powiedzieć....początki bywają trudne. Masa matematyki, algebry, fizyki; później teoria obwodów, układy cyfrowe, probabilistyka, metrologia. Jak przetrwasz 4 pierwsze semestry (mówię o studiach jednolitych, teraz układ przedmiotów nieco się zmienił) ucząc się, a nie kombinując to potem jest już o wiele łatwiej. Na 7mym semestrze nauka na AiR zamiera, zostają same przedmioty z profesorami teoretykami i jest strasznie nudno. Warto wybrać jakąś dobrą specjalizację uzupełniającą (np. Komputerowe systemy elektroniczne) to chociaż z tego przybędzie Ci praktycznej wiedzy. Koniecznie musisz też dokształcać się we własnym zakresie (AVR, ARM, PLC), bo na uczelni szczególnie tych ostatnich nie ma wiele (na automatyce miałem 1 h tygodniowo przez semestr), zaś same studia będą Ci tylko zabierać czas, który mógłbyś spożytkować na naukę czegoś praktycznego.

Co do pracy i pieniędzy, od roku pracuje "w zawodzie" i na zarobki jako student nie narzekam; fakt oprócz projektowania trzeba czasem pobrudzić ręce, pracować na wysokości lub w upale. Kwoty jakie można zarobić...czasami jest to 200 zł za kilka godzin w hali przy -2 stopniach Celsjusza, czasami 200zł za wciśnięcie 3 przycisków i wypicie kawy z właścicielem firmy, generalnie różnie.

Dobrym pomysłem jest też telekomunikacja - jak się postarasz (a wystarczy się trochę przyłożyć) to dostaniesz dobrą pracę np. w WP. Mam paru znajomych na telekomunie i też dostają przyzwoite stawki.
    amatyseq
    Level 1  
    Pozwolę sobie odkopać temat i podłączyć się do niego zamiast zakładać nowy wątek. Czy ktoś z Was studiuje/studiował mechatronikę? Ogólnie chodzi mi o opinie nt. mechatroniki na PG (ale z innych uczelni też mile widziane). Czy to dobry wybór i (tak jak wszyscy mówią) kierunek przyszłościowy? W sumie z matmy i fizy nigdy nie miałem problemów, choć orłem też nie byłem, ale ew niewiedza wynikała zwykle z lenistwa niż braku zrozumienia tematu, zakładam więc, że gdybym się przyłożył nie wyleciałbym po pierwszym semestrze.

@edit:
    Warto dodać, że nie mam żadnego doświadczenia z elektroniką itp, kiedyś trochę liznąłem programowania (PHP, jakaś stronka, te rzeczy), ale nigdy nie zagłębiałem się w te tematy.

Pozdrawiam, amatyseq.