Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[pic16f][mikroC][lib] Biblioteka do obsługi LCD z Nokia 3310

utak3r 29 Apr 2010 00:54 5035 0
 • #1
  utak3r
  Level 25  
  Zabawiałem się w ostatnich dniach wyświetlaczem LCD z poczciwej Nokii 3310. LCD nie jest rewelacyjny, ale ma te swoje 84x48 pikseli monochromatycznego obrazu. W trybie tekstowym, z małą czcionką, wystarcza to na 6 rzędów po 14 znaków.

  [pic16f][mikroC][lib] Biblioteka do obsługi LCD z Nokia 3310

  Szukając w sieci biblioteki do jego obsługi, przejrzałem zyliony projektów typu "LCD-on-LPT" i nieco mniej, bo już tylko miliony :P projektów na wszelkie AVRki. PICe jakoś słabo były reprezentowane, a już mikroC najsłabiej. Dlatego skompilowałem z wszystkich dostępnych mi materiałów działającą bibliotekę. Z powodzeniem uruchomiłem ją na 2kB procesorze 16F628A (uwaga: LCD pracuje pod napięciem 3.3V!!)  Na chwilę obecną, biblioteka pozwala na wyświetlanie napisów w dwóch różnych rozmiarach - przy użyciu tylko jednego zdefiniowanego kroju pisma - skalowanie następuje w locie, podczas wyświetlania. W planach dodanie grafiki.

  Biblioteka dostępna jest jako LGPL, podczas jej opracowywania, jak już wspominałem, wykorzystywałem różne źródła (no i własną pracę). Największymi dawcami idei i pomysłów byli Louis Frigon oraz Lieven Hollevoet.

  Załączam również przykładowy projekt, wykorzystujący ów LCD i bibliotekę - taki mały zegarko-termometr ;) Dzięki niemu można dowiedzieć się, jak podłączyć wyświetlacz i jak skorzystać z biblioteki. Zwracam tylko uwagę na konieczność ustawienia swoich pinów LCD w pliku N3310LCD.h.

  [pic16f][mikroC][lib] Biblioteka do obsługi LCD z Nokia 3310 [pic16f][mikroC][lib] Biblioteka do obsługi LCD z Nokia 3310


  Następny w kolejce do "golenia" jest kolorowy LCD o rozmiarach 128x128 pikseli, dostępny w pewnym portalu aukcyjnym za ok. 20zł :)