Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

9 mitów o samochodach elektrycznych EV

lukasker 29 Kwi 2010 12:06 6566 36
 • 9 mitów o samochodach elektrycznych EV Richard Canny (wcześniej pracował 25 lat dla Forda) szef firmy Think City plug-in car (thinkev.com), (firma posiada siec samochodów elektrycznych w rożnych miastach europy) postanowił się wypowiedzieć o 9 mitach na temat samochodów elektrycznych.  1.Samochody elektryczne tylko przenoszą zanieczyszczenie poza miasta.
  Nieprawda:
  Samochody elektryczne są 3 do 5 razy sprawniejsze niż zwykłe auta. Przy wytwarzaniu energii z źródeł odnawialnych i ekologicznych są dużo czystsze i bardziej ekologiczne niż samochody które produkują spaliny w mieście.

  2.Klienci nigdy nie kupią samochodu o zasięgu mniejszym niż 200 mil.
  Nieprawda:
  Ludzie muszą sie przyzwyczaić do jeżdżenia samochodami elektrycznymi (w tym do pracy, ewentualnie po mieście na krótkie dystanse). Wtedy będzie to sytuacja jak z ładowaniem komórek, włączasz na noc do ładowania i rano jest naładowany do pełna. Im więcej będzie samochodów tym więcej infrastruktury. Nasze samochody posiadają specjalny tryb szybkiego ładowania pozwalający naładować do 80% w zaledwie 15 minut, w przypadku rzadkiej sytuacji kiedy ktoś musi przejechać ponad 100 mil w ciągu jednego dnia.


  3.Akumulatory nie są na tyle wytrzymałe
  Nieprawda:
  Akumulatory są projektowane na to by wytrzymać 10 lat lub 100,000 mil. Są samochody które już jeżdżą 10 lat po drogach i nie mają problemów z akumulatorami, a nowa technologia baterii litowo-jonowych ciągle się rozwija.

  4. Jest za mało elektrowni
  Nieprawda:
  Elektrownie mają duży zapas mocy w tzw godzinach poza szczytowych. Wystarczy aby samochody EV miały system inteligentnego ładowania. Dodatkowo samochody EV mogą pomóc uzyskać sieci energetycznej lepszą wydajność i stabilność stając się swoistego rodzaju rezerwą energii.

  5.Zabraknie Litu
  Nieprawda:
  Obecnie większość Litu pochodzi z wyschniętych jezior w Południowej Ameryce. Poza tym jest wiele innych źródeł Litu choć nieco trudniejszych w wydobyciu. W najbliższych latach na pewno nie zabraknie litu. Trwają także prace na innymi rodzajami bateri np cynkowych i niklowych. Dużo litu jest także poddawane recyklingowi.

  6.Pierw musi powstać infrastruktura
  Nieprawda:
  Aby powstała infrastruktura muszą być najpierw samochody. Nikt nie zbuduje infrastruktury jeśli nie będzie wystarczającej ilości samochodów, bo ludzie uznają to za marnotrawstwo.

  7.Samochody elektryczne nie są bezpieczne
  Nieprawda:
  Samochody elektryczne przechodzą takie same testy bezpieczeństwa jak zwykłe samochody.

  8.Technologia jest zbyt skomplikowana
  Nieprawda:
  Silnik elektryczny ma mniej ruchomych części niż zwykły silnik. Nie potrzeba zmian oleju ani częstych wizyt serwisowych. Pierwsza wizyta jest zaplanowana dopiero po 40,000 mil.

  9.Szybkie ładowanie spowoduje szybkie zużycie
  Nieprawda:
  Nowe rodzaje baterii mogą być ładowane w tak krótki czasie. Ważne jest żeby monitorować temperaturę baterii podczas ładowania jak i nie ładować do więcej niż 80% pojemności. Poza tym uważam ze jest to sporadyczna sytuacja a 95% samochodów będzie ładowana przez noc a szybkie ładowanie będzie tylko opcją w sytuacji awaryjnej.

  Źródło

 • #2 29 Kwi 2010 13:11
  mipix
  Poziom 30  

  lukasker napisał:
  ... Dodatkowo samochody EV mogą pomóc uzyskać sieci energetycznej lepszą wydajność i stabilność stając się swoistego rodzaju rezerwą energii.


  ad 4.
  O ile energetyka zawodowa zacznie stosować linie energetyczne zasilane prądem stałym. Lub samochody będą miały baterie o nap 0,4; 15; 110; 400kV
  Powodzenia w kwestii transformowania energii - bezstratnej oczywiście.

  Jakoś zaleciało mi "EKO" papką

  Pozdrawiam

 • #3 29 Kwi 2010 14:31
  sokoleokoo2
  Poziom 22  

  Koledzy nie zgodzę się, z tymi 100 milami/km - autko zostanie ucywilizowane gdy na jednym ładowaniu śmignie co najmniej 500-600 z 4 osobami na pokładzie. Benzyna prędzej czy później zostanie wyeliminowana. Na 90 % przez elektryki - ale nikt zwłaszcza w Polskich warunkach nie zakupi autka jak nie będzie pewien że dojedzie na miejsce i z stamtąd wróci. Bo ludzie chcą zatankować raz pojeździć i znów zatankować - od rezerwy albo i do minimum - a tu widzę że są dalej problemy.

 • #4 29 Kwi 2010 15:50
  flatron
  Poziom 10  

  Jak sobie wyobrażacie ładowanie przez noc kilkuset samochodów, które parkują na osiedlu między blokami ?

 • #5 29 Kwi 2010 15:54
  251mz
  Poziom 18  

  Słupki ładujące , do których podłączasz wtyczke:)

  Tylko u nas dochodzi wszechobecna sprawa wandalizmu .
  Podłączysz na noc a rano kabla nie bedziesz miał:)))

 • #6 29 Kwi 2010 16:12
  robokop
  Moderator Samochody

  flatron napisał:
  Jak sobie wyobrażacie ładowanie przez noc kilkuset samochodów, które parkują na osiedlu między blokami ?

  A Kolegi zdaniem jedynym źródłem energii elektrycznej w pojeździe może być tylko akumulator? Technologia ogniw paliwowych o wysokiej sprawności i "napędzanych byle czym" staje się coraz bardzie realna w perspektywie, gdzieś ktoś marzył o miniaturowych reaktorach atomowych, energia słoneczna itd.

 • #7 29 Kwi 2010 16:38
  jatzek j
  Poziom 21  

  Siemanko . A może nie tędy droga ? Polecam zapoznanie się z propozycją potężnej , francuskiej firmy samochodowej proponującej m in . wymianę aku. w czasie porównywalnym do czasu tankowania baku czyli ok 3 minut .
  A mój szanowny przedmówco jeżeli cena ogniw paliwowych przeraża nawet bogatych [ nie mówiąc już o nietypowych paliwach oraz o wojskowych i przemyśle kosmicznym ] to niestety realnie pozostaje nam poprawiać to co mamy w tej dziedzinie najtańsze czyli akumulatory [ czy to będzie pojemność czy ciężar , a nawet odzyskiwanie energii podczas hamowania ] .  a

 • #8 29 Kwi 2010 17:17
  soklos
  Poziom 12  

  A ja się zapytam jak to jest zimą? Ostatniej zimy mieliśmy po -25 stopni, ogrzewanie w samochodzie ledwo dawało radę. W takim konwencjonalnym samochodzie ogrzewanie w sumie jest ekologiczne, bo straty są wykorzystywane ponownie ;)
  Już sobie wyobrażam zasięg takiego elektrycznego Eko-samochodu przy dużym mrozie.
  A może one nie mają ogrzewania, bo przecież to jest nie ekologiczne? ;)
  Pozdrawiam.

 • #9 29 Kwi 2010 17:26
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #10 29 Kwi 2010 17:57
  Krzysiek16
  Poziom 24  

  Cytat:
  ...Nasze samochody posiadają...

  No to już widać, że to reklamówka i nie warto w to wierzyć.

  Cytat:
  Dodatkowo samochody EV mogą pomóc uzyskać sieci energetycznej lepszą wydajność i stabilność stając się swoistego rodzaju rezerwą energii.

  A przy okazji przyczynić się do większych dochodów producentów akumulatorów

  Cytat:
  5.Zabraknie Litu (...) Litu (...) Litu

  W języku polskim nazwy pierwiastków chemicznych piszemy małą literą.

  Cytat:
  Wystarczy aby samochody EV miały system inteligentnego ładowania.

  To jest jaki? Będzie dzwonił do dyspozycji mocy z zapytaniem, czy wolno naładować samochód? A może zwykly wyłącznik czasowy, który na złość o siódmej rano nie pozwoli podłączyć samochodu, bo kierowca zapomniał o tym wieczorem?

 • #11 29 Kwi 2010 20:43
  bialy20
  Poziom 20  

  Proszę, proszę, tylko narzekacie! Przecież samochód elektryczny z powodzeniem może spełniać rolę miejskiego auta... Na wyjazdy rodzinne tradycyjna gablota, do kręcenia się po mieście elektryk... A czy damy zarobić szejkom, czy też producentom akumulatorów, to bez znaczenia. Natomiast, co do "inteligentnego systemu ładowania", to zdaje się że już go mam... Nocna taryfa!

 • #12 29 Kwi 2010 21:12
  ezbig
  Poziom 19  

  Bez przesady, 500-600 km gdzie tyle jeździć (mówię o codziennej jeździe)? Do pracy przez całą Polskę nikt samochodem nie jeździ. Na razie 100-200 km to świetny dystans na dojazdy do pracy. Ładowanie samochodu w domu jest "tak kłopotliwe" jak ładowanie komórki. Jakby trzeba było codziennie lub co 2-3 dni zjawiać się na stacji to byłby kłopot, a tak to tylko kwestia zmiany świadomości ludzkiej. Na razie producenci tradycyjnych samochodów nie będą mocno na nią wpływać, bo po prostu na silniku spalinowym jest lepszy interes. Silnik spalinowy jest małosprawny, drogi w eksploatacji i wymaga ciągłego serwisowania - prawdziwa żyła złota. W silniku elektrycznym, bezszczotkowym praktycznie tylko łożyska wału się zużywają.

 • #13 29 Kwi 2010 21:28
  Macosmail
  Poziom 33  

  lukasker napisał:


  Nasze samochody posiadają specjalny tryb szybkiego ładowania pozwalający naładować do 80% w zaledwie 15 minut, w przypadku rzadkiej sytuacji kiedy ktoś musi przejechać ponad 100 mil w ciągu jednego dnia.


  Ciekawe jakim prądem i gdzie bo na pewno nie w domu;-)

 • #14 30 Kwi 2010 02:33
  ezbig
  Poziom 19  

  Prąd nie jest specjalnie duży. Nie sądzisz chyba, że cały pakiet akumulatorów jest ładowany tak jak jest podłączony do silnika. Zwykle ładowarka jest wbudowana w samochód i zasilana z sieci energetycznej. Wewnątrz do ładowarki (a raczej do pakietu wielu małych ładowarek) podłączone są ogniwa w innej konfiguracji niż podczas pracy silnika.

 • #15 30 Kwi 2010 07:20
  Olleo
  Poziom 17  

  soklos napisał:
  A ja się zapytam jak to jest zimą? Ostatniej zimy mieliśmy po -25 stopni, ogrzewanie w samochodzie ledwo dawało radę. W takim konwencjonalnym samochodzie ogrzewanie w sumie jest ekologiczne, bo straty są wykorzystywane ponownie ;)
  Już sobie wyobrażam zasięg takiego elektrycznego Eko-samochodu przy dużym mrozie.
  A może one nie mają ogrzewania, bo przecież to jest nie ekologiczne? ;)
  Pozdrawiam.

  Wkręcisz sobie żarówkę ;)

 • #16 30 Kwi 2010 08:09
  omin172
  Poziom 12  

  Ale skąd ja wezmę tą żarówkę, skoro one też maja być zakazane?

 • #17 30 Kwi 2010 08:25
  pixel7
  Poziom 22  

  Świetnie, można zgodzić się ze wszystkim, tylko...

  w Polsce aż 97,3% energii produkowana jest w elektrowniach cieplnych! Opalanych węglem. Więc i tak produkcja prądu to spaliny. Niestety nasze realia nie pozwalają efektywnie wykorzystać potencjału tych pojazdów. Najpierw powinno się przygotować infrastrukturę a dopiero możemy dyskutować o zaletach jej stosowania.

  9 mitów o samochodach elektrycznych EV
  Produkcja en. elektr. na świecie. Stan na 2001

  Myśląc globalnie wynika, że pojazd elektryczny ładowany z sieci będzie napędzany tylko w 31% "czystą energią" (wliczając w to energię atomową!) a w 69% prądem powstałym ze spalania.

 • #18 30 Kwi 2010 08:56
  Hucul
  Poziom 39  

  pixel7 napisał:
  ...Myśląc globalnie wynika, że pojazd elektryczny ładowany z sieci będzie napędzany tylko w 31% "czystą energią" (wliczając w to energię atomową!) a w 69% prądem powstałym ze spalania.

  Spaliny wychodzące z jednego komina łatwiej kontrolować od spalin z tysięcy rur wydechowych .
  Przy moich dziennych przejazdach 50-100 km auto elektryczne byłoby idealnym rozwiązaniem .
  Brak ogrzewania w aucie elektrycznym jest poważnym minusem w naszym klimacie , ale można ten problem ominąć - wystarczy odpowiednie ubranie i podgrzewane fotele .
  Recykling akumulatorów można łatwo zorganizować - połączyć z kupnem nowego zestawu baterii .
  Największym problemem jest cena takiego auta i apetyt wielkich koncernów na nasze pieniądze - łatwiej "ograbić" użytkowników aut spalinowych niż "elektryków" niepotrzebujących wymiany płynów i częstych przeglądów .

 • #19 30 Kwi 2010 09:06
  Yoshi_80
  Poziom 21  

  Wszystko wygląda pięknie w teorii.

  1. Kto ma specjalnie samochód "na zakupy", ręka do góry! Ja nie mam, wiele osób/rodzin nie stać na dwa auta, szczególnie tak drogą zabawkę tylko po to żeby się turlać po zakupy. Seiczento lub inne wozidełko miejskie w drodze do marketu tak zatruje srodowisko, że ho ho.

  2.150-200km to nadal za mało. Jak ktoś nie wynurza sie poza obręb swojego województwa to może mu starczy. Ale co będzie jak chociaż 3x w roku będzie wycieczka np 600km w jedną stronę? Udreka jazdy eko-wozem. Czyli planowanie podróży wedle rozkładu stacji ładujących. Co 100-150km przystanek na szybkie ładowanie trwające 15 min. Czyli macie w czasie podrózy 4-6 takich przystanów czyli 1-1,5h dłużej jedziesz (w optymistycznym wariancie). Niech na stacji będzie kolejka do ładowania w końcu 15 min to kupa czasu a samochodów jest dużo. Czasem załadowanie będzie trwać i z pół godziny. Zamiast 5 h dwystans będziemy pokonywać z 8h.

  3. System energetyczny i tak jest na glinianych nogach. Nie jest przystosowany do nagłego wzrostu zapotrzebowania na energię. Popularyzacja elektrycznych aut wymusi rozbudowe i wzmocnienie systemu a to nie pozostanie bez wpływu na cenę energii.

  4. Ek-wozy będa tanie w ekplatacji tylko teraz, na początku kiedy jest "dziki zachód" dla wozów elektrycznych. Jak rynek osiągnie znaczacy % udziału aut elektrycznych pojawią się specjalne taryfy energii elektrycznej dla aut, specjalne złacza i inne zabezpieczenia żeby nie dało się naładować "z gniazdka". Już nie będzie 40gr/kW ale 1,5 albo 2zł/kW energii dla auta elektrycznego. Żadne państwo nie zrezygnuje z tak dochodowego interesu jakim jest akcyza na paliwo.

  Dla przeciętnego użytkownika nic się nie zmieni poza opróżnieniem jego portfela. Ekplatacja będzie tak samo droga. Problemy serwisowe takie same bo dojdzie wymiana akumulatorów czy inne awarie elektroniki.
  Wymiana filtra paliwa powietrza i 2-3 filtrów oleju rocznie w aucie spalinowym to mają być te mityczne koszty ekplatacji ? Przeciez to nawet nie jest 100zł! Olej tez nie kosztuje majątku.
  Komu się zapsuł samochód z powodu silnika? Mi może 1 raz jak siadło chłodzenie/włacznik wentylatora. Czyli była to awaria elektryczna a nie mechaniczna. Silniki spalinowe psują się okazjonalnie więc awaryjność aut elektrycznych będzie na identycznym poziomie jak spalinowych. Zmiana silnika niczego nie zmienia w kwestii eksplatacji/awaryjnosci.

 • #20 30 Kwi 2010 10:28
  Krzysiek16
  Poziom 24  

  Z awaryjnością silników spalinowych mocno przesadzacie. Przez 18 lat, jak w domu mam samochód (nie swój, Taty) ani razu nie zdarzyła się awaria silnika. Najpierw maluch, później Uno, Ford Escort, teraz Honda Civic, wszystkie kupione jako używane i w żadnym nie zepsuł się silnik!
  Za to elektryczny silnik w siłowniu otwierającym bramę od roku 2003 zepsuł się już 3 razy. Widać jakąś różnicę?

 • #21 30 Kwi 2010 14:26
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #22 04 Maj 2010 07:34
  Zbyszek Kopeć
  Poziom 26  

  Ja jeżdżę elektrycznymi samochodami osobowymi EV od 1996r moich przeróbek i obsługuję nimi moją firmę. Już na EV zrobiłem ponad 300 tyś.km. Jeżdżę też w każdą zimę (ostatnią też).
  Energia na 100 km kosztuje mnie porzeciętnie 2,5zł (tankowanie w taryfie nocnej).
  Ta cisza w aucie jest fascynująca.
  Ja myślę, że Polacy są mądrzejsi od tych na Zachodzie i szybko dogonimy Zachód w ilości EV (tam już tego jest ogrom).
  Stacje do EV (słupki, terminale) do doładowywania po drodze już też w Polsce są montowane.

 • #23 04 Maj 2010 07:59
  Zbyszek Kopeć
  Poziom 26  

  Skoro ja jeżdżę na EV już od 14 lat, to wnet wszyscy w Polsce też będą jeździć na EV.
  Te okropne spalinowce warto trzymać (szczególnie niektóre) gdzieś zakonserwowane, bo jako zabytki będą wiele warte, a inne warto szybko przerabiać na EV.

 • #24 04 Maj 2010 08:08
  wd40
  Poziom 21  

  Obecnie jedynym problemem aut elektrycznych jest ogrzewanie/klimatyzacja.
  Tak więc dużo lepszym rozwiązaniem jest auto hybrydowe ale o odwróconych proporcjach: duży silnik elektryczny i mały spalinowy (do ogrzewania, klimatyzacji i jazdy na długich dystansach).

 • #25 04 Maj 2010 08:54
  Zbyszek Kopeć
  Poziom 26  

  Toż piszę, że jeżdżę elektrycznymi samochodami osobowymi EV przez każdą całą zimę i sie oczywiście ogrzewam, a auto szybciej się rozmraża niż okropny spalinowiec.
  Nie szukajcie dziury w całym, bo podobne gadki były przy pierwszych telefonach komórkowych, ludziska chcieli ciągnąć za sobą kabel.

 • #26 04 Maj 2010 10:01
  Olleo
  Poziom 17  

  Zbyszek, na ile ci starcza bateria?

 • #27 04 Maj 2010 16:48
  Zbyszek Kopeć
  Poziom 26  

  O tym jest na moich stronach.

  Jednak gdybym dodał połowę tych litowych, które mam w TOYOCIE (jeszcze sie zmieszczą gabarytami i wagą), to bym na nowych przejechał powoli ponad 1000km, a jak bym jeszcze podwoił tą całą ilość i włożył na przyczepkę drugą partię, to bym przejechał 2000km bez ładowania.

  Do normalnej eksploatacji wystarcza połowa tego co mam w tej chwili w TOYOCIE.
  Jak już będą wszechobecne stacje do EV (słupki, terminale doładowcze), to do przeciętnej eksploatacji wystarczy jedna trzecia lub nawet jedna czwarta tego co mam w tej chwili w TOYOCIE.

 • #28 04 Maj 2010 17:38
  avatar
  Poziom 35  

  Zbyszek Kopeć napisał:
  Ja jeżdżę elektrycznymi samochodami osobowymi EV od 1996r moich przeróbek i obsługuję nimi moją firmę. Już na EV zrobiłem ponad 300 tyś.km. Jeżdżę też w każdą zimę (ostatnią też).
  Energia na 100 km kosztuje mnie porzeciętnie 2,5zł (tankowanie w taryfie nocnej).
  Ta cisza w aucie jest fascynująca.
  Ja myślę, że Polacy są mądrzejsi od tych na Zachodzie i szybko dogonimy Zachód w ilości EV (tam już tego jest ogrom).
  Stacje do EV (słupki, terminale) do doładowywania po drodze już też w Polsce są montowane.

  a akcyze płacisz ? czy nielegalnie kradniesz ten prad i go "tankujesz" w auto ?

 • #29 04 Maj 2010 17:41
  Hucul
  Poziom 39  

  avatar napisał:
  a akcyze płacisz ? czy nielegalnie kradniesz ten prad i go "tankujesz" w auto ?

  Nie słyszałem by wprowadzono akcyzę na prąd do samochodów :?: Pewnie po upowszechnieniu się samochodów elektrycznych ktoś wpadnie na ten pomysł :|

 • #30 04 Maj 2010 17:43
  avatar
  Poziom 35  

  Hucul napisał:
  avatar napisał:
  a akcyze płacisz ? czy nielegalnie kradniesz ten prad i go "tankujesz" w auto ?

  Nie słyszałem by wprowadzono akcyzę na prąd do samochodów :?: Pewnie po upowszechnieniu się samochodów elektrycznych ktoś wpadnie na ten pomysł :|

  Taki podatek trzeba placic od kazdego paliwa wlanego w auto - nawet od oleju jadalnego z lidla - ten temat juz byl w radio Z u pana Weissa pare lat temu .. moze warto zadac pytanie uzedowi skarbowemu ?