Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

iHabitat - domowy system internetowej automatyki za 15$

tymeczek 29 Kwi 2010 12:17 4245 9
  • iHabitat - domowy system internetowej automatyki za 15$

Internetowe systemy automatyki domowej powoli wdzierają się pod strzechy naszych domów. Cena tych rozwiązań pozostaje jeszcze poza zasięgiem wielu zjadaczy chleba. Znalazłem jednak w sieci przykład na to, że można zautomatyzować działanie domowych urządzeń nie ponosząc wysokich nakładów finansowych. Opisywany projekt kosztował w granicach 15$.

System nazywa się iHabitat. Autor projektu połączył w sieci wszystkie urządzenia domowe, łącznie z gniazdkami elektrycznymi. Jak? Za pomocą skonstruowanego routera, serwera i czujników. iHabitat pozwala oszczędzać energię. Robi to poprzez optymalizację jej zużycia przez domowe urządzenia. System podłączony jest do czujników, z których pobiera dane i przekazuje je użytkownikowi.

Zastosowanie w praktyce? Najwięcej strat energii w gospodarstwach domowych zawdzięczamy urządzeniom do ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji pomieszczeń. W szczególności, gdy pracują one w miejscach, w których nikt nie przebywa. Takie sytuacje to pole do popisu dla systemu iHabitat.

Po szczegóły i zdjęcia zapraszam na stronę projektu

Źródło: Embisys

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    tymeczek napisał 910 postów o ocenie 119, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2010 roku.
  • Relpol przekaźniki
    willyvmm
    Poziom 27  
    Te 15$ to jest koszt 1węzła !! Który przy masowej produkcji może być zmniejszony do 10$, które jeszcze w przyszłości mogą zostać zmniejszone.
    wd40
    Poziom 21  
    W masowej produkcji węzeł nie będzie kosztował mniej niż 13$ - wystarczy zobaczyć ceny Microchipa dla 1000 i więcej sztuk modułów i kontrolerów. To po pierwsze,a po drugie:
    Za 45zł to można mieć za 40m kabla żeby sobie sterować czymkolwiek.
    Po trzecie te moduły też są czymś zasilane i suma sumarum raczej wyjdzie, że automatyka pochłania więcej energii niż ma oszczędzać.
    Po czwarte: życie w domu naszpikowanym nadajnikami do zdrowego nie należy.
  • Relpol przekaźniki
    sobieraj_100
    Poziom 12  
    To Twoje czwarte jest poparte jakimiś danymi czy wydumałeś to dzisiaj przy obiedzie ?
    wd40
    Poziom 21  
    Dążysz do tego, by dyskusja odbiegła od tematu, ale odpowiem CI:
    Badania takie prowadzi m.in międzynarodowa organizacja ICEMS - która stwierdziła jednoznacznie negatywny wpływ.
    Nawet w trakcie badań MTHR15 (lobbowanych i sponsorowanych przez wytwórców i operatorów GSM) stwierdzono wzrost zachorowań na raka mózgu i ucha w ciągu 6 lat w ilości powyżej błędu statystycznego. Badania w dłuższym okresie nie były jeszcze prowadzone i nawet naukowacy proGSMowi nie wykluczają złego długofalowego wpływu na zdrowie.

PS. Szanowny Kolego obiad po 23-ej na pewno jest bardziej szkodliwy od używania WiFi, więc jedz o normalnej porze.
    jrk13
    Poziom 14  
    To jakiś prototyp we wczesnej fazie.
    Węzeł pobierający (samo ZigBee !) 25mA zasilany z baterii CR202 lub ogniwa słonecznego. A procesor? Przekaźniki? Chlipnie ze 100 mA.
    Projekt szybko umrze i zostanie pochowana w szufladzie obok innych płytek z bateriami CR lub solarkami na pokładzie albo autor pociągnie kabelek z zasilaniem.
    Tylko po co wtedy ZigBee ?
    sobieraj_100
    Poziom 12  
    Nie staram się odbiec od tematu. Należy pamiętać że nie wykluczanie nie jest jednoznaczne z istnieniem. Jeżeli byłbyś łaskaw podaj mi namiary ( link , dokument ) który wskazuje jednoznacznie !! to o czym napisałeś. Jak dla mnie są to totalne bzdury. Przepraszam za OT ale nie lubię tzw. znawców i piewców "prawdy".

P.S. Prosiłbym o konkretny link potwierdzający Twoje fantazje. Nie interesują mnie linki do portali które przekazują "prawdę" bez podania dokumentów.

Ja natomiast czytałem i wielu ludzi to potwierdzi że brak zdrowego podejścia do tematu jest gorsze niż obiad o 23 :-)
    wd40
    Poziom 21  
    Jak masz wątpliwości to pisz tutaj:

ICEMS
    c/o Ente Zona Industriale di Porto Marghera
    Via delle Industrie, 19
    VEGA1 - Palazzo LYBRA
    30175 Venezia - Marghera

Jeżeli nie znasz tej organizacji i programu mthr15 to masz bardzo blade pojęcie o PEM i szkoda czasu na dyskusję z człowiekiem naładowanym fantastyką z internetu - nie opieraj swojej wiedzy na linkach i internecie bo w sieci zamieścić można wszystko (a ludzie Twojego pokroju łykają te bujdy i zjadają wszystkie rozumy od nich) po prostu jak masz wątpliwości napisz do nich zwyczajny list.
    bialy20
    Poziom 21  
    Panowie, trochę luzu! Ruter, serwer, czujniki... Na pewno zużyją sporo energii... Po drugie, koszt samej instalacji. Po trzecie, ewentualne usterki i czas zmarnowany na ich usuwanie! Może prościej byłoby przeznaczyć tę kasę choćby na baterię słoneczną? Co do względów zdrowotnych. Cóż, pamiętam czasy gdy palenie papierosów nie szkodziło. Oczywiście wg. "niezależnych badań"... A w razie zachorowania, cóż mi po rozważaniach iż nikt nie napisał że smog elektroniczny może szkodzić??? Ja w każdym bądź razie już nie rozsyłam sygnału wi-fi po domu...
    Frog_Qmak
    Poziom 25  
    znowu bez przesady, te kilka czujników i router w porównaniu do iluś urządzeń stby, to się opłaca... a naprawy... czemu miałoby się cały czas psuć? Co do smogu, może wystarczyłoby sterowanie niewielkimi prądami, np 100mA przekaźnikami, a w razie awarii: wewnątrz gniazdka, lub wyłącznik obok do zrównoleglenia przekaźnika. i cacy.