Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moja mała Elektrownia Wiatrowa

Kwazor 29 Kwi 2010 12:21 64587 65
  • #1 29 Kwi 2010 12:21
    Kwazor
    Poziom 30  

Przedstawiam wam konstrukcję małej elektrowni wiatrowej o mocy 50W.
    Potrzebowałem źródła zasilania do radiostacji amatorskiej która ma duzy apetyt na prąd. A że często jeżdze z nia na wypady i ciaganie ze soba akumulatora 40Ah to troche za dużo. A 7Ah to troche za mało by dłużej popracować.

Chciałem kupic fabrycznego rutlanda ale cena odstrasza...

Parametry elektrowni wiatrowej :
    Waga całkowita 7.5 kg.
    Średnica koła wiatrowego 1.42m
    Powierzchnia łopat 2330cm2 ( zaleta to że nawet przy słabym wietrze juz ładuje.)
    Napiecie 12V.
    Pradnica 1 fazowa 7 par biegunów magnetycznych.

Tak wyglada złożona :

Obrotnica + generator :

Stestowana działa i smiga..

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Sklep HeluKabel
  • #2 29 Kwi 2010 14:45
    Faber33
    Poziom 16  

ile wyniósł Cię koszt tej elektrowni???

• #3 29 Kwi 2010 15:05
    sylwunia35
    Poziom 17  

Te łopaty to z jakiegoś wentylatora sufitowego. Napisz coś więcej o samej prądnicy co oznacza 8 biegowa.

• #5 29 Kwi 2010 15:31
    Kwazor
    Poziom 30  

Cytat:
    Przy jakim wietrze już sie uruchamia?

3ms tak około ( nie mam wiatromierza ) ładny ogien juz pokazuje przy około 7m/s

Cytat:
    ile wyniósł Cię koszt tej elektrowni???

370zł ( fabryka kosztuje 1.5Kzł ).. i około 36 godzin roboczych ( 80% czasu ręcznej roboty bo żadna maszyna się nie dało )

Cytat:
    Napisz coś więcej o samej prądnicy co oznacza 8 biegowa

Przepraszam pomyliłem sie ona jest 7 biegunowa ( 14 magnesów ) jedno fazowa ( zrobienie 3 fazowej jest niemozliwe bo ilosc żłobkow jest niesymetryczna )

• #6 29 Kwi 2010 15:54
    bialy20
    Poziom 20  

A co z przepisami? Od jakiej mocy wiatraka płaci się podatek? No i jak "mocujesz" ją w terenie, szczególnie jak wiatr zaczyna WIAĆ! Masz jakiś hamulec zapobiegający nadmiernym obrotom?

• #7 29 Kwi 2010 16:03
    Kwazor
    Poziom 30  

Powiem ci tak przepisu mówia do 3m nad poziom gruntu lub dachu domu.

I tak ten przepis jest martwy... a po 2 to i tak czesto ląduje 2.5m nad ziemia na odciagach... bo jak mocno przywieje to rura moze "wyjść" z ziemi.

Cytat:
    Masz jakiś hamulec zapobiegający nadmiernym obrotom?

Łopaty są metalowe wiec testy robione przy 14m/s ( sztorm) nie wykazały chęci odlecieć... ale obroty były spore bo około 2K rpm... wiec podejscie do wiatraka pracujacego na pełnych obrotach to sprawa niebezpiecza ( waga 1 łopaty to 730 gram)
    Testy zderzeniowe tez były wykonane i tylko profil łopaty trochę się wygiął...

• #8 29 Kwi 2010 17:20
    seba_x
    Poziom 31  

Czy łopaty są z jakiegoś fabrycznego wiatraka ? Jeśli nie to jak je wykonałeś , czy są wyprofilowane w jakiś sposób ?

• #9 29 Kwi 2010 20:41
    matii_speed
    Poziom 16  

Mnie ciekawi ta prądnica czy to jest samoróbka czy gotowiec?, jeśli samoróbka to może jakieś foty z budowy?? :)

• #10 29 Kwi 2010 20:51
    galgann
    Poziom 16  

12V jest bez względu na obroty? Jak to osiągnąłes?

• Sklep HeluKabel
  • #11 29 Kwi 2010 21:20
    gemiel
    Poziom 21  

Spokojnie. Dopiero powyżej 1kW należy odprowadzać nadmiar energii do sieci energetycznej.

• #12 29 Kwi 2010 21:34
    robokop
    Moderator Samochody

Kwazor napisał:
    ona jest 7 biegunowa ( 14 magnesów )

Czternastobiegunowa, siedem par biegunów.

• #13 29 Kwi 2010 21:39
    aftys6
    Poziom 19  

Jak kolaga powyżej upomnę się o więcej szczegułów na temat prądnicy.
    Czy jest to typowa amerykanka?? Czyli uzwojenie nieruchome i wirujące 2 talerze magnetyczne po obu stronach ??

• #14 29 Kwi 2010 22:50
    Kwazor
    Poziom 30  

Cytat:
    Mnie ciekawi ta prądnica czy to jest samoróbka czy gotowiec?, jeśli samoróbka to może jakieś foty z budowy??
    Poł fabrykat... zdjec z roboty nie bedzie ( karta mi wywala bład odczytu ) echh.. jeszcze z nia walcze.
    Cytat:
    12V jest bez względu na obroty? Jak to osiągnąłes?
    No nie tak do końca ... ładowanie zaczyna sie od koło 120 obr na minute... maksymalne napiecie jakie zaobserwowałem bez obciazenia to 24V.
    Cytat:
    Czternastobiegunowa, siedem par biegunów.
    Masz rację zapomniałem dodać Par ( NS )
    Cytat:
    Czy jest to typowa amerykanka?? Czyli uzwojenie nieruchome i wirujące 2 talerze magnetyczne po obu stronach ??
    Uzwojenie stoi a rotor jest na zewnetrznym obwodzie stojana . Stojan z rdzeniem stalowym 14 żłobkowy.
    Cytat:
    Spokojnie. Dopiero powyżej 1kW należy odprowadzać nadmiar energii do sieci energetycznej.
    Chciałbyś by tak było niestety nie jest i ZE stawia niezłe kłody pod nogi dla zielonej energii...

• #15 29 Kwi 2010 23:02
    Doominus
    Poziom 34  

Spróbuj wykonać regulator odśrodkowy.
    Zawsze to trochę bezpieczniejsze będzie.

• #16 30 Kwi 2010 08:49
    MIKRUS
    Poziom 13  

Prądnica na zdjęciu mi wygląda jak wentylator podsufitowy, no ale kolega nie chce napisać więcej szczegółów, choć nie wiem dlaczego, skoro tu napisałeś i chwalisz się swoim projektem to podziel się ale wszystkimi szczegółami . Kabel Ci się kiedyś ukręci !! w obrotnicy

• #17 30 Kwi 2010 08:57
    august_
    Poziom 27  

Autor napisał, że to jest mobilna elektrownia, więc jak będzie uważał na kabel to się nie ukręci.

• #18 30 Kwi 2010 09:15
    Kwazor
    Poziom 30  

Nie moge pokazac zdjec bo trafiło karte po nocy skanowania i próby napraw READ ERROR. Lepszy numer ze jestem po formacie a czesc zdjec miałem na C :

Ogolnie było 630 zwoii drutem 1mm ( 45zw na cewke ) magnesy 20x10x2

August --Mikrus.. nie nie nie ukreci... ( to sie tylko tak wydaje ze elektrownia szybko bedzie kręciła piruety... ) znam przypadek gdzie po roku kabel był moze skrecony o 3 obroty.... a zawsze moza zderzak dorobić. I kabel jest długi by miało co się skręcać.

• #19 30 Kwi 2010 09:18
    august_
    Poziom 27  

Kwazor napisał:
    znam przypadek gdzie po roku kabel był moze skrecony o 3 obroty....

Nie popadajmy w skrajności. Skręcenie o 3 obroty po roku to wypadkowa - a kto wie ile tysięcy razy zmęczył kabel w lewo i prawo.

• #20 30 Kwi 2010 12:00
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Skoro Ci się tak dobrze rozkręca przy silnych wiatrach, to daj większą prądnicę, bo tak to wszystko idzie w grzanie łożysk. Z powodzeniem mógłbyś z tego mieć 300-500W...
    Żeby kabel się nie skręcał, to daj dwie tuleje i dwie szczotki na ośce pionowej, na której wiatrak się obraca. Starczy nawet jedna tuleja i szczotka, jako że drugim biegunem może być sam wiatrak...

• #21 30 Kwi 2010 13:28
    Kwazor
    Poziom 30  

Te 300W to własnie buduje ale przemodeluje troche łopaty.

Co do pierscieni to musza być 2 ! w przypadku wykozystania masztu jako bieguna ujemnego prad płynacy przez łozyska bedzie powodował ich wypalanie ! przy 2-3A jest to pomiojane ale przy 15A i wiecej juz nie.

Taka obrotnica 2 pierscieniowa bedzie wykonywana w nowym generatorze wiekszej mocy tutaj gdzie non stop jest dostęp do kabla to moza sobie pozwolić na takie rozwiązanie.

Edyta:
    Zdjecie jedno jak narazie udało sie odzyskac ( elektrownia w plenerze )

Prad ładowania.

• #22 30 Kwi 2010 15:19
    Chyllus
    Poziom 17  

Cytat:
    Cytat:
    Cytat:

Chciałbyś by tak było niestety nie jest i ZE stawia niezłe kłody pod nogi dla zielonej energii...

Czy mógłby kolega rozwinąć ten temat? Jestem ciekaw jakie mogą mnie spotkać przeszkody ze strony ZE podczas stawiania wiatraka?

Gratuluję konstrukcji.

• #23 30 Kwi 2010 15:49
    aftys6
    Poziom 19  

Elektrownia wiatrowa z prawnego punktu widzenia
    Polecam powyższy link.
    Są tam opisane poszczególne przepisy itd.
    Sugerując się tą stroną stwierdziłem że o ile nie planujesz sprzedawać prądu, ani podpinać go do lini energetycznej to zezwoleń Ci nie trzeba.
    Inaczej się tyczy sprawa masztu. Ale i w tym przypadku da się obejść niektóre paragrafy ;]

• #24 30 Kwi 2010 16:27
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Na budowę masztu powyżej 3m wysokości bez fundamentu potrzeba jedynie zgłoszenia. Jeśli nie ma sprzeciwu w ciągu 30 dni, to można stawiać...

Jeśli potrzeba masztu z fundamentem, to są dwie opcje:
    - stawianie masztu na/w budynku(chodzi o to, że konstrukcja masztu opiera się o fundament budynku i dodatkowo jest wsparta o kondygnacje i dach);
    - postawienie budynku gospodarczego do 25m² i na nim umocowanie masztu(jw.).
    W obu przypadkach należy jedynie wykonać zgłoszenie budowy...

Nie potrzeba organizować przyłącza ani koncesji, jeśli instalacja wiatraka jest odizolowana od instalacji należącej do ZE. Odizolowanie obejmuje zarówno przewody fazowe, jak i zerowe. Najprostsze rozwiązanie, to zespół przełączników za licznikiem energii(ta część należy już do budynku, a nie zakładu) przełączający między zasilaniem zewnętrznym i wewnętrznym...

Autorowi radzę z dobrego serca dwie rzeczy: mocniejszą prądnicę i dołożyć hamulec odśrodkowy lub inny, nawet sterowany przez regulator obrotów. Nie warto ryzykować problemów, a zwiększenie mocy nie zaszkodzi...

• #25 30 Kwi 2010 17:56
    aftys6
    Poziom 19  

Witam
    Rozmawiałem ze znajomym obeznanym dość znacznie w przepisach budowlanych.
    Mówił że da się obejść przepis o fundamencie mocując masz do kilku krawężników i zakopując je tak żeby częściowo wystawały nad ziemie.
    W tym przypadku jeżeli urzędnik się doczepi można się bronić że nie jest to fundament lecz zwykły zakopany element betonowy.
    Dodatkowo można stosować odciągi mocowane w ten sam sposób, czyli za pomocą linki do np trelinki zakopanej w ziemi.
    Ale wszystko zależy od człowieka na którego trafimy, od jego upierdliwości, ew później od sądu, jak zinterpretuje dany przepis.

• #26 30 Kwi 2010 19:51
    lukashb
    Poziom 39  

Prawda jest taka, że zazwyczaj to od sąsiadów urzędy zaczynają pracować. Nie spodoba mu się konstrukcja i doniesie, że za wysoka, że mu promieniuje, bo telewizor nie znosi jajek a kura jest z zakłóceniami, a tu nawet niema, co promieniować... Przykre, ale prawdziwe. Pozdrawiam

• #27 30 Kwi 2010 21:37
    coyot
    Poziom 17  

AVE
    Jak kolega znajdzie chwilę i chęci to poproszę o fotki gołej prądnicy.
    I proszę napisać od czego ten wiatrak.
    Gratuluję podoba mi się.

• #28 01 Maj 2010 09:42
    Kwazor
    Poziom 30  

Zdjecia z karty mapieci niestety nie do odczytania ( pikseloza) a teraz rozebranie generatora to juz sprawa cięzka bo został on uszczelniony.

Prądnica to fabrycznie nie była trzeba była ja nawinąć i zbudować magneśnicę.

• #29 01 Maj 2010 11:13
    Freddy
    Poziom 43  

Widzę, że autor skrzętnie unika odpowiedzi na temat pytania dotyczącego samego wiatraka. Dołączam się więc i ja do tego pytania. Skąd wziąłeś samo "koło wiatrowe" jak to nazywasz.
    Podana przez Ciebie moc 50 W to jakiś, czy pomyłka ? Taką moc osiągniesz na 50cm wiatraku bez żadnego problemu.