Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Banalnie prosty interkom

Gordios 29 Kwi 2010 14:00 3458 1
 • Interkom

  Ten banalnie prosty interkom można bez problemu zmontować w jakieś 30 min na płytce uniwersalnej. Oparty jest na tanim wzmacniaczu scalonym malej mocy - LM386 (ok. 1,50PLN), oprócz układu jest jeszcze kilka elementów dyskretnych, 2 przełączniki, mikrofon (dynamiczny) i głośnik (0.5W, 8 Ohm). Zaletą tego interkomu jest prostota.

  Działanie

  Po wciśnięciu monostabilnego przycisku (mowa) włączamy zasilanie we wzmacniaczu, który po wzmocnieniu sygnału z mikrofonu podaje go na głośnik znajdujący się w obudowie drugiego aparatu. Dzwonienie jest rozwiązane bardzo prosto za pomocą sprzężenia zwrotnego przez odpowiedni kondensator - ja wziąłem 47nF bo taki miałem pod ręką ale równie dobrze może być inny - raczej nie za duży - najlepiej troszkę większy. Takie prymitywne rozwiązanie powoduje że dźwięk w głośniku drugiego aparatu nie jest zbyt przyjemny :) ale jest przynajmniej w miarę głośny - czyli spełnia swoje zadanie.
  Żeby połączyć 2 interkomy potrzebujemy 3-4 przewodów (4 przy wspólnym zasilaniu) odległość między aparatami powinna być w miarę rozsądna - taka aby opór przewodu nie osłabiał sygnału. Najlepiej zastosować w interkomie zasianie bateryjne (sieciowe musi być dobrze odfiltrowane). UWAGA! układ nie jest dostosowany do mikrofonu elektretowego - najlepiej zamontować w nim jako mikrofon - głośnik od słuchawki telefonicznej ze starego typu telefonów (np. BRATEK) - duża impedancja (300 Ohm). Do połączenia aparatów chyba najlepszym pomysłem jest telefoniczna skrętka (4 żyły) (masa, +9V, gł1, gł2)

  Spis elementów:

  U1 - LM386 x2
  D1 - LED x2
  R1 - 1kOhm x2
  C1 - 10uF x2
  C1 - 47nF x2
  C3 - 220uF x2
  Przełącznik x4 (monostabilny)
  Głośnik 8Ohm x2
  Mikrofon x2 od bratka
  Płytka uniwersalna: UM-27 x2 lub UM-34 x1 (można przepiłować)
  Zasilanie: 9V -12V
  Obudowę można spróbować wykorzystać po słuchawkę tel.

  Banalnie prosty interkom

  nadesłał: BaTiQ
  (dane kontaktowe nieznane)

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Gordios
  Poziom 18  
  Offline 
  Gordios napisał 395 postów o ocenie 188, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2010 roku.
 • #2
  radio3450
  Poziom 11  
  Mam pytanie czy jest możliwość aby spiąć w szereg z 5szt?