Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ kontrolujący napełnianie zbiornika

Gordios 29 Kwi 2010 14:03 1356 0
 • Napełnianie zbiornika

  W proponowanym przeze mnie układzie spróbowałem przewidzieć wszelkie ewentualności i przypadki niepowołane w pracy układu, efektem czego jest stabilne urządzenie odporne na wszelkie losowe zdarzenia. Układ ma charakter drabinki, którą można dowolnie rozszerzać, a tym samym zwiększać ilość dołączonych czujników, oraz diod LED. W podstawowym, wykonanym przeze mnie modelu zastosowałem 8-mio punktową skalę diod LED. Zasada działania układu jest analogiczna do treści zadania. Wraz ze wzrostem ilości wody w zbiorniku zapalają się kolejne diody LED i odwrotnie. Gdy gaśnie dioda wskazująca próg załączenia pompy (czy elektrozaworu) zostaje ona uruchomiona i wyłączona dopiero wtedy, gdy zbiornik zostanie w całości napełniony. Ponowne uruchomienie nastąpi, gdy zbiornik znów będzie pusty.

  Jak to działa?

  Przejdę teraz do omówienia działania układu krok po kroku. Przyjmuję, że zbiornik podczas uruchomienia układu jest pusty. Żadna dioda LED nie jest aktywna. Z wyjścia bramki B układu 7408 logiczny stan niski podawany jest przez opornik 1k do normalnie podłączonego przez opornik o większej wartości do plusa inwertera. W efekcie tego na jego wyjściu pojawia się stan wysoki, który kierowany jest do bramki A układu 4093. Drugie wyprowadzenie tej bramki podłączone jest przez opornik do plusa. Również na wejściu bramki H (drugiego układu 7408) panuje w tej chwili stan niski, który kierowany jest do inwertera. Na jego wyjściu pojawia się stan wysoki, podawany przez rezystor 1k do bramki B układu 4093. Drugie wyprowadzenie tej bramki podane jest przez opornik do plusa. Zarówno bramka A jak i bramka B układu 4093 są wysterowane (na ich wyjściach panują niskie poziomy logiczne). Te niskie poziomy podawane są do bramki C tego układu, na wyjściu której ustala się plus. Jest on podany przez opornik 1k na bazę tranzystora NPN, który włącza przekaźnik pompy. Woda w zbiorniku zaczyna się nalewać. Zaświecają się diody: D1,... D2 - i tu się zatrzymamy by sprawdzić co dzieje się z pompą. Podany został bowiem wysoki poziom logiczny (sprzed diody D2) na inwerter, za którym teraz ustala się stan niski i na wyjściu bramki A układu 4093 ustala się poziom wysoki. Nie zmienia to jednak stanu przekaźnika, gdyż na bramkę C podawany jest jeden poziom niski i jeden wysoki, co w konsekwencji na wyjściu daje ciągle plus. Zapalają się następnie kolejno diody D3, D4, D5, D6, D7, D8. Sprzed diody D8 plus kierowany jest na inwerter, za którym ustala się poziom niski i również na wyjściu bramki B układu 4093 ustala się poziom wysoki. W tym momencie na wyjściu bramki C panuje poziom niski, który zatyka T1 i pompa zostaje wyłączona. Zauważmy, że również na bazach tranzystorów T2 i T3 istnieje napięcie dodatnie i są one aktywne. Jest to samopodtrzymanie, którego zadaniem jest włączyć pompę dopiero po zgaśnięciu D2. Wtedy niski poziom sprzed D2 spowoduje w konsekwencji zatkanie tranzystora T2. Woda zaczyna się nalewać.

  Od chwili zwarcia pierwszego kontaktrona, dioda D1 świeci się cały czas. Nie jest to żadnym defektem, lecz sytuacją zaplanowaną. Zbiornik nigdy nie będzie pusty, a D1 będzie wskazywać najniższy poziom wody. Na schemacie dopatrzymy się jeszcze kilku inwerterów. Łatwo się zapewne domyślić, iż spełniają one rolę wygaszania diod. Załóżmy że układ znajduje się w stanie, gdy świecą wszystkie diody LED. Poziom wody zaczyna spadać, i ponownie zostaje zwarty przedostatni kontaktron. W tej chwili zerowana jest bramka H. Po pewnym czasie zwarty zostaje kontaktron przy bramce F, zerując jednocześnie bramkę G. I tak aż do samego początku. Kontaktron przy bramce D1 zeruje bramkę D2 i woda znów zaczyna się nalewać. Diody D9-D15 stanowią swojego rodzaju drabinkę która po zapaleniu kolejnej diody LED włącza wszystkie poprzednie. Powodem tego było nie tylko zapewnienie zgodnego z prawdą (po ewentualnym braku dostawy prądu) efekcie wizualnym, ale również ratuje nas przed powodzią, która czekała by nas w podobnej sytuacji, gdyż układ nie umiał by zidentyfikować napełnienia zbiornika).

  Podsumowanie

  Jak widać, układ posiada wszelkie zabezpieczenia i według mnie nie może zaistnieć sytuacja która zawiesiłaby jego działanie.

  Układ kontrolujący napełnianie zbiornika
  Układ kontrolujący napełnianie zbiornika

  Układ kontrolujący napełnianie zbiornika

  nadesłał: Mariusz
  e-mail: elemid01 (małpa) poland.com

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Gordios
  Poziom 18  
  Offline 
  Gordios napisał 395 postów o ocenie 173, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2010 roku.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze