Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mała 'ślepa' kuchnia - jak ją oświetlić?

m.polo 29 Apr 2010 14:45 3868 4
Bosch
    m.polo
    Level 14  
    Witam :)

Jestem w trakcie małego remontu, dorabiam sobie kuchnie.. Problem jest jeden - jest ona 'ślepa'.. W dalszej perspektywie chcę zrobić okno dachowe, ale póki co z różnych względów nie mogę, a chciałbym, żeby kuchnia funkcjonowała od jesieni. Ale nie zagłębiając się w szczegóły.

Wymiary (w przybliżeniu) 3 x 4,5m, czyli niewiele (13.5m3). Nie myślałem wcześniej jak to będę oświetlał - to póki co zeszło na dalszy plan. Wczoraj w lidlu znalazłem komplet lampek wpuszczanych (wpustowych?), 6 sztuk. Nie powiem - skusiła mnie cena - 30pln, więc taniocha :) Lampki te mają 50W halogeny typu GU10.

I teraz.. zastanawia mnie oświetlenie kuchni. Początkowo myślałem o zastosowaniu wszystkich halogenów, ale to jest łącznie 300W. Troszkę za dużo ;-) Więc myślę o 2 lub 3. Sprawdzę jeszcze jak to będzie wyglądało, jeśli je podwieszę i uruchomię (żeby określić ile mi wystarczy), jednak zacząłem się zastanawiać nad lampkami diodowymi.

I moje pytanie brzmi:
    czy 2 lub 3 halogeny da się zastąpić (pod względem jakości i jasności oświetlenia) 6 lampkami diodowymi? Na allegro tego pełno od 15pln, ale pomijając drogie philipsy (155pln za żarówkę masterled), to czy warto próbować oświetlić kuchnię o takich wymiarach sześcioma ledami? z góry dziękuję za pomoc :)

PS. znalazłem taki temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1636955.html
    Jednak u mnie chodzi o zastąpienie 2 lub 3 żarówek sześcioma, więc nie zupełnie o to samo chodzi, o co w tamtym temacie...
  • Bosch
    darek_wp
    Level 28  
    Tak naprawdę zarówno halogeny jak i żarówki LED nie powinny stanowić podstawowego oświetlenia ale być pomocniczym źródłem światła np nad blatem roboczym. Co do poziomu oświetlenia to 6 żarówek LED nie zastąpi 150W światła halogenowego.
  • Bosch
    m.polo
    Level 14  
    i to się nazywa rzeczowa odpowiedź :) Więc ledy sobie raczej odpuszczę (chyba że kupię jedną żaróweczkę z ledami na próbę), a te 'oczka' może wrzucę pod meble wiszące, jako oświetlenie dodatkowe :)

Ale oczywiscie inne sugestie co do źródła światła w takiej kuchni mile widziane :)

a co sądzicie o PowerLed 3x1W (w jednej żarówce)?

takie jak np tutaj:
    XXX
    Dodam parę parametrów (wg. producenta)
    Quote:
    napięcie 230V
    moc 3W
    źródło światła diody Power LED
    średnia żywotność 50 000 godzin
    barwa do wyboru: biała ciepła, biała zimna
    światłość (lm) 170
    rodzaj gwintu GU10
    kąt świecenia 60 stopni
    cena 30pln

80led, wg. producenta porównywalna z halogenem 50W:
    XXX

Quote:
    maksymalny pobór mocy 0,06W jeden led (co daje 4.8W)
    barwa do wyboru: biała ciepła, biała zimna
    światłość (lm) 290
    kąt świecenia szeroki (ponad 120 stopni)
    cena 20pln

A znalazło się i coś takiego - świetlówka kompaktowa 7W
    Linki usunąłem. Pkt 10.11 Regulaminu. proszę również poprawić pisownię na zgodną z zasadami języka polskiego. [retrofood]
    Quote:

moc 7W (odpowiednik żarówki 40W)
    średnia żywotność 8000 godzin
    barwa 2700K biała ciepła
    światłość (lm) 170
    cena: 15pln

TEORETYCZNIE najlepsze światło (najjaśniejsze) daje żarówka z 80led, jednak jak to wygląda w praktyce.. Może ktoś namierzył filmik z porównaniem świecenia 80led (lub jakiejkolwiek mniej prądożernej, ale w miarę taniej) z halogenem 50W?
    humax
    Level 18  
    Na początek to sądzę, że ten producent zna się na technice świetlnej tyle co Bolesław Chrobry skoro podaje światłość w lumenach. Po drugie jeżeli to ma być zamiennik halogenu to chciałbym żeby podał temperaturę barwową - bo też chciałbym taką jak w halogenie, a nie tylko opis "ciepła barwa" bo to tylko sugeruje, że ten z opisem "zimna barwa" jest zimniejszy :D Strumień 170lm przy 3W i barwie 2700K byłby pewnie rekordem światowym a i tak mu daleko do tego co ma zastępować - np. halogen capsuline 10W ma strumień 140lm i tego faktycznie przegoni ale ciężko dyskutować o 50W. O tym co ma 80LED i 4,8W to nie powinienem nawet gadać bo to co nie jest powerLED nie służy do oświetlenia użytkowego tylko może być światełkiem na drodze do WC. Na dodatek ma efektywność powyżej 60lm/W :D:D:D Oczywiście też nie ma rozróżnienia w różnicy strumienia dla barwy ciepłej i zimnej. Dla mnie to jedno wielkie wprowadzanie konsumenta w maliny. Proponuje zapoznać się z parametrami technicznymi markowych produktów - to daje dużo do myślenia. Na rynku komponentów LED jest tylko 4-5 wielkich graczy - jak ktoś robi na czymś innym to ma mizerne wyniki. I to miła wiadomość bo wreszcie nie wystarczy chińskie rękodzieło do uzyskania "prawie" oryginału. Niestety na oryginał 7W co dogania 35W ciepłego halogenowego światła trzeba wydać powyżej 100PLN.
    Hefajstos
    Level 35  
    Rozsądna (między efektem wizualnym halogenów a zużyciem prądu) propozycja - daj oczka halogenowe z żarówkami 20W / 12V jako oświetlenie blatu kuchennego. Jako główne światło zastosuj dobre świetlówki kompaktowe. Jeżeli chcesz wykorzystać lampę z LIDA, poszukaj w Ikei "halogenów" mających zamiast żarowki halogenowej, małą świetlówkę w środku. A LEDy małej mocy (jako paski ledowe albo jako moduł 48 LED) dobrze sprawdzają się jako podświetlenie konkretnego detalu, np. obrazku czy zegara na ścianie.

--
    pozdrawiam
    Hefi