Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MTZ, Belarus, Pronar - podłączenie woltomierza

29 Apr 2010 21:13 24734 9
 • Level 11  
  Witam
  Nabyłem taki oto woltomierz do ciągnika MTZ.
  MTZ, Belarus, Pronar - podłączenie woltomierza
  Instalacja 12V, nic nadzwyczajnego.
  Obecnie w ciągniku zamotowany jest amperomierz, ale postanowiłem unowocześnić deskę rozdzielczą i zastąpić ten amperomierz oryginalnym woltomierzem. Zabieg taki jest rzeczą normalną i w dokumentacji technicznej jest to ujęte, jako zastąpienie amperomierza woltomierzem.
  Woltomierz ma dodatkowo kontrolkę braku ładowania.
  O ile podłączenie amperomierza jest proste jak drut o tyle z tym woltomierzem mam problem. Niby sprawa prosta ale nie ma żadnych oznaczeń, a podłączanie na chybił-trafił dają niejednoznaczne rezultaty. Czasami kontrolka się zaświeci ale wskazówka to już nie drgnie nic a nic.
  Czy ktoś może pomóc mi w oznaczeniu tych wyprowadzeń i poprawnym podłączeniu tego woltomierza?
  MTZ, Belarus, Pronar - podłączenie woltomierza
  Dodam, że dopuszczam możliwość awarii w wyniku transportu lub wady fabrycznej.
  Z góry dziękuję za pomoc.
 • TespolTespol
 • Level 35  
  Ze zdjęcia wynika, że nr 4 to masa. Kontrolka ładowania to dioda LED. Wymaga ona właściwej polaryzacji. Nie wiadomo też, czy jest wbudowany rezystor, czy nie. Woltomierz najprawdopodobniej podłączony jest do zacisków nr 3 i 4, natomiast dioda LED do zacisków nr 1 i 2. Sprawdź miernikiem jak podłączona jest dioda LED oraz woltomierz i wszystko będziesz wiedział.
 • TespolTespol
 • Level 11  
  Dziękuję za sugestie, ale już doszedłem co i jak.
  1- (+) z akumulatora
  3- (-) z akumulatora (masa)
  Dzięki temu podłączeniu działa woltomierz. Jak zegar odpakowałem z paczki jako nowy, to przy starym akumulatorze (11,5V) nic nie wskazywał. Dopiero dzisiaj, jak go podpiąłem do prostownika (15,5V) to się ruszył i już działa dobrze. Widocznie zastał się dawno nie ruszany.
  2- D z alternatora
  W oryginalnym ruskim alternatorze na wyjściu D pojawia się napiecie w czasie pracy, a masa poniżej pewnej krytycznej pędkości obrotowej. Dzięki temu dioda podłączona do styków 1(+) i 2 (-) świeci się gdy brak ładowania, a przy wzroście obrotów różnica potencjałów maleje, więc dioda gaśnie 1 (+) i 2 (+).
  Normalna kontrolka ładowania, tyle że nie potrzeba tu przepływu prądu, a wystarczy różnica potencjałów, gdyż D w alternatorze nie wymaga prądu wzbudzenia. Alternator jest samowzbudny. Ten sam styk D z alternatora wykorzystuje się do blokowania przekaźnika rozruchu - po odpaleniu nie da się włączyć rozrusznika.
  4- śruba do mocowania (też masa).

  Tak wyszło z podłączenia do prostownika i z pomiarów miernikiem. Jak podłącze w ciągniku to jeszcze napiszę, czy jest dobrze.
 • Level 11  
  Cześć, mam taki sam problem, właśnie kupiłem taki sam woltomierz i nie wiem jak go podłączyć żeby go nie rozwalić kolego DoktorB twoje rozwiązanie jest pewne. W jakim ciągniku go montujesz??
 • Level 11  
  Tak, wszystko działa dobrze. Pod wsuwkę 1 (na zdjęciu) jest stały + z akumulatora, pod wsuwkę 2 przewód D z alternatora, a śrubka to masa.
  Mam to w MTZ 82 z 91 roku. Przy montarzu woltomierza w miejsce amperomierza trzeba pamiętać o solidnym zkręceniu przewodów prądowych i ich zaizolowaniu. Dobrze jest je odświerzyć przed zkręceniem papierem ściernym lub czymś podobnym.
 • Level 11  
  dzięki za odpowiedź. Ja ten woltomierz zamontowałem w c 360
 • Level 11  
  W takim razie z ciekawości prosze napisz jak podłączyłeś i jak działa.
 • Level 9  
  a co podłaczymy pod 3 ??
 • Level 11  
  3 i 4 to masa. 3 wygląda na odizolowaną śrubkę, ale z pomiarów wynika, że jest połączona z masą. To na wypadek braku masy w miejscu monatrzu zegara. Wtedy masę należy normalnie doprowadzić przewodem do śrubki 3, co zapewni poprawną pracę zegara, bez względu na obecność masy na obudowie.
 • Level 11  
  DoktorB mi działa świetnie tylko że trochę słabo sie wychyla a co za tym idzie jest trochę nieczytelny ale pozatym jest ok.

  Dodano po 2 [minuty]:

  a podłączyłem tak jak podałeś tylko nie podłączałem wzbudzenia przez tę diode bo U 360 ma orginalną kontrolkę w zegarze