Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MTZ, Belarus, Pronar - podłączenie woltomierza

DoktorB 29 Apr 2010 21:13 27446 9
 • #1
  DoktorB
  Level 11  
  Witam
  Nabyłem taki oto woltomierz do ciągnika MTZ.
  MTZ, Belarus, Pronar - podłączenie woltomierza
  Instalacja 12V, nic nadzwyczajnego.
  Obecnie w ciągniku zamotowany jest amperomierz, ale postanowiłem unowocześnić deskę rozdzielczą i zastąpić ten amperomierz oryginalnym woltomierzem. Zabieg taki jest rzeczą normalną i w dokumentacji technicznej jest to ujęte, jako zastąpienie amperomierza woltomierzem.
  Woltomierz ma dodatkowo kontrolkę braku ładowania.
  O ile podłączenie amperomierza jest proste jak drut o tyle z tym woltomierzem mam problem. Niby sprawa prosta ale nie ma żadnych oznaczeń, a podłączanie na chybił-trafił dają niejednoznaczne rezultaty. Czasami kontrolka się zaświeci ale wskazówka to już nie drgnie nic a nic.
  Czy ktoś może pomóc mi w oznaczeniu tych wyprowadzeń i poprawnym podłączeniu tego woltomierza?
  MTZ, Belarus, Pronar - podłączenie woltomierza
  Dodam, że dopuszczam możliwość awarii w wyniku transportu lub wady fabrycznej.
  Z góry dziękuję za pomoc.
 • #2
  Grzegorz_madera
  Level 36  
  Ze zdjęcia wynika, że nr 4 to masa. Kontrolka ładowania to dioda LED. Wymaga ona właściwej polaryzacji. Nie wiadomo też, czy jest wbudowany rezystor, czy nie. Woltomierz najprawdopodobniej podłączony jest do zacisków nr 3 i 4, natomiast dioda LED do zacisków nr 1 i 2. Sprawdź miernikiem jak podłączona jest dioda LED oraz woltomierz i wszystko będziesz wiedział.
 • #3
  DoktorB
  Level 11  
  Dziękuję za sugestie, ale już doszedłem co i jak.
  1- (+) z akumulatora
  3- (-) z akumulatora (masa)
  Dzięki temu podłączeniu działa woltomierz. Jak zegar odpakowałem z paczki jako nowy, to przy starym akumulatorze (11,5V) nic nie wskazywał. Dopiero dzisiaj, jak go podpiąłem do prostownika (15,5V) to się ruszył i już działa dobrze. Widocznie zastał się dawno nie ruszany.
  2- D z alternatora
  W oryginalnym ruskim alternatorze na wyjściu D pojawia się napiecie w czasie pracy, a masa poniżej pewnej krytycznej pędkości obrotowej. Dzięki temu dioda podłączona do styków 1(+) i 2 (-) świeci się gdy brak ładowania, a przy wzroście obrotów różnica potencjałów maleje, więc dioda gaśnie 1 (+) i 2 (+).
  Normalna kontrolka ładowania, tyle że nie potrzeba tu przepływu prądu, a wystarczy różnica potencjałów, gdyż D w alternatorze nie wymaga prądu wzbudzenia. Alternator jest samowzbudny. Ten sam styk D z alternatora wykorzystuje się do blokowania przekaźnika rozruchu - po odpaleniu nie da się włączyć rozrusznika.
  4- śruba do mocowania (też masa).

  Tak wyszło z podłączenia do prostownika i z pomiarów miernikiem. Jak podłącze w ciągniku to jeszcze napiszę, czy jest dobrze.
 • #4
  rowerek
  Level 12  
  Cześć, mam taki sam problem, właśnie kupiłem taki sam woltomierz i nie wiem jak go podłączyć żeby go nie rozwalić kolego DoktorB twoje rozwiązanie jest pewne. W jakim ciągniku go montujesz??
 • #5
  DoktorB
  Level 11  
  Tak, wszystko działa dobrze. Pod wsuwkę 1 (na zdjęciu) jest stały + z akumulatora, pod wsuwkę 2 przewód D z alternatora, a śrubka to masa.
  Mam to w MTZ 82 z 91 roku. Przy montarzu woltomierza w miejsce amperomierza trzeba pamiętać o solidnym zkręceniu przewodów prądowych i ich zaizolowaniu. Dobrze jest je odświerzyć przed zkręceniem papierem ściernym lub czymś podobnym.
 • #6
  rowerek
  Level 12  
  dzięki za odpowiedź. Ja ten woltomierz zamontowałem w c 360
 • #7
  DoktorB
  Level 11  
  W takim razie z ciekawości prosze napisz jak podłączyłeś i jak działa.
 • #8
  ursuss23
  Level 10  
  a co podłaczymy pod 3 ??
 • #9
  DoktorB
  Level 11  
  3 i 4 to masa. 3 wygląda na odizolowaną śrubkę, ale z pomiarów wynika, że jest połączona z masą. To na wypadek braku masy w miejscu monatrzu zegara. Wtedy masę należy normalnie doprowadzić przewodem do śrubki 3, co zapewni poprawną pracę zegara, bez względu na obecność masy na obudowie.
 • #10
  rowerek
  Level 12  
  DoktorB mi działa świetnie tylko że trochę słabo sie wychyla a co za tym idzie jest trochę nieczytelny ale pozatym jest ok.

  Dodano po 2 [minuty]:

  a podłączyłem tak jak podałeś tylko nie podłączałem wzbudzenia przez tę diode bo U 360 ma orginalną kontrolkę w zegarze