Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szum przy podbiciu equalizera - Pioneer AVH-P4200DVD

tadziak 29 Apr 2010 23:46 1669 11
    tadziak
    Level 10  
    Witam,
    Od dwóch tygodni posiadam stację multimedialną AVH-P4200DVD. Zauważylem, że podczas odtwarzania płyt słyszalny jest szum. Nie jest on jakiś głośny, słychać to przede wszystkim gdy są jakieś przerwy w muzyce lub na pauzie. To taki szum, jak się np. słyszy na magnetofonie między nagraniami.

Co ciekawe (a może normalne?) najbardziej daje się to słyszeć, gdy podbiję ustawienia equalizera (Powerful lub Super Bass). Przy ustawieniach neutralnych praktycznie nic nie szumi, dopóki nie pogłośni się na prawie pełną skalę.

Czy takie zachowanie radia jest normalne, czy może coś tu jest nie tak z podłączeniem, albo z moim egzemplarzem?

Z góry dziekuje za poradę.
    powalla
    Moderator of CarAudio
    Normalka i nic się nie da z tym zrobić . Użyj google a znajdziesz kilka tematów na różnych forach o szumie pomiędzy utworami w pionku np.6800 .
    tadziak
    Level 10  
    powalla wrote:
    Normalka i nic się nie da z tym zrobić . Użyj google a znajdziesz kilka tematów na różnych forach o szumie pomiędzy utworami w pionku np.6800 .

Czyli to kwestia Pioneera? Przyznam, że wcześniej na Alpinie, tego słychac nie bylo. Zastanawiam sie, czy to moze być coś np. nie tak z ustawieniami zewnętrznego wzmacniacza, podłączeniem itd... Nie to, że przeszkadza to bardzo, ale nieco irytuje ;)
    Karaczan
    Level 41  
    Niektore Pioneery tak sobie szumia. Mam to samo na DEH4000UB. Dziwne ze w takim dosc wysokim modelu jak twoj to tez wystepuje.
    Szumi tylko na mp3 czy cd-audio tez? U mnie ten szum wystepuje tylko na mp3.
    tadziak
    Level 10  
    Karaczan wrote:
    Niektore Pioneery tak sobie szumia. Mam to samo na DEH4000UB. Dziwne ze w takim dosc wysokim modelu jak twoj to tez wystepuje.
    Szumi tylko na mp3 czy cd-audio tez? U mnie ten szum wystepuje tylko na mp3.

Szczerze mówiąc to nie sprawdzałem na audio-cd, ale na takim DVD z wideo klipami (w formacie DVD) też szumi. To chyba nie zależy od formatu, bo szum jest słyszalny przede wszystkim na pauzie, tak jakby same radio po prostu taki poziom szumów produkowało sobie..
    tadziak
    Level 10  
    Przetestowałem jeszcze na normalnym audio-cd i szczerze mowiac to szum jest jeszcze bardziej dokuczliwy... Nie wiem czy to moze też zalezec od jakości samej płytki. Szum słyszalny jest na cichych nagraniach albo gdy zapauzuję odtwarzanie.

Gdy zrobię 'mute' to wszelki szum znika, więc nie są to raczej zakłócenia spoza radia...?
    powalla
    Moderator of CarAudio
    Ten typ tak ma ...
    tadziak
    Level 10  
    powalla wrote:
    Ten typ tak ma ...

No tak niektórzy mówią, a inni z kolei, że to nie tanie radio noname z biedronki, ale markowy sprzet i zadnych tego typu szumów byc nie powinno. Wcześniej miałem starszy model Alpine (IVA 202r) i nic nie słyszałem...
    powalla
    Moderator of CarAudio
    Pioneer tak ma ... ja sprawdzałem , ty też sobie kilka modeli sprawdź i już będziesz wiedział ;)
    tadziak
    Level 10  
    powalla wrote:
    Pioneer tak ma ... ja sprawdzałem , ty też sobie kilka modeli sprawdź i już będziesz wiedział ;)

No bardzo mozliwe, ja niestety nie mam takiego doświadczenia, ani możliwości sprawdzenia kilku odbiorników ;) Pytanie tylko, czy da sie tu coś zniwelować grzebiąc przy podłaczeniu kabli, jakością kabli, gdzieś ktoś sugerował jakies kwestie z uziemnieniem itd. Chociaż jeśli problemu nie było na innym radiu to raczej ani podłączenie ani jakość kabli tu nie powinna byc problemem...
    powalla
    Moderator of CarAudio
    Słuchaj kiedyś pół dnia kopałem w pewnym punciaku (user "pies") i nic nie pomagało ... na forum vwgolf.pl i audiocar.pl było to poruszane >poszukaj .
    tadziak
    Level 10  
    powalla wrote:
    Słuchaj kiedyś pół dnia kopałem w pewnym punciaku (user "pies") i nic nie pomagało ... na forum vwgolf.pl i audiocar.pl było to poruszane >poszukaj .

Pewnie masz racje. Wlasnie bylem w aucie i jeszcze sie bawilem, problem występuje na kazdym zrodle (pendrive, cd, dvd), jednak mam wrazenie ze na CD-Audio trochę szumu jest wiecej niz na pendrive czy mp3. Problem jest praktycznie niesłyszalny przy zerowym podbiciu EQ i na wyłączonym loudness. Gdy jednak EQ podbije sie np. wszystkie suwaki na maksa w górę, to szumi już bardzo głośno, nawet na niskich ustawieniach glośności (10).

A z innej beczki, to gdy miałem montowany wzmacniacz (ground zero) to mi gość powiedział, że przy zewnętrznym wzmiacniaczu w ogole nie powinno sie ruszać equalizera radia, bo będą przestery. Czy faktycznie jest tak, że zewnętrzny wzmacniacz "nie lubi się" z eq na poziomie samego radia? Zastanawiam sie, czy bez wzmacniacza problem byłby mniejszy...