Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja do roweru(6V) - prośba o sprawdzenie schematu.

30 Kwi 2010 01:00 8399 13
 • Poziom 19  
  Witam!
  Postanowiłem zamontować sobie w rowerze instalację elektryczną aby móc jeździć wieczorami bezpiecznie. Proszę więc o sprawdzenie czy aby na pewno wszystko jest ok.
  Schemat:
  Instalacja do roweru(6V) - prośba o sprawdzenie schematu.
  jedno małe objaśnienie: żarówka przy której jest napisane Żarówka led jest to zwykły halogen na 12V który działa też na 6V dla niedowiarków małe zdjęcie z halogenkiem podpiętym pod akumulator 6V 4,5 Ah:
  Instalacja do roweru(6V) - prośba o sprawdzenie schematu.

  EDIT: Na schemacie jest pomyłka tam gdzie main power switch to jest ładowanie a tam gdzie kierunkowskazy tam jest main power :)
 • Poziom 12  
  Z tego co pamiętam to samo dynamo daje ok. 6V. Więc za mostkiem na kondensatorze nie będzie zbyt dużego napięcia, a za stabilizatorem to już w ogóle może być napięcie za małe aby ładować ten akumulator. Czyli wywaliłbym stabilizator, tym bardziej, że dajesz halogen na 12V. Ewentualnie dałbym diodę Zenera, aby napięcie nie przekroczyło jakiejś wartości, np. 9V
 • Poziom 19  
  ten halogen ma przetwornicę która podbija na dość duże napięcie a potem stabilizator traci to na mniejsze więc dlatego to działa :) czyli prawdopodobnie nie będzie ładowania(potrzeba 7V żeby akumulatorek ładować) więc może awaryjne zasilanie gdy akumulator padnie.
 • Poziom 19  
  uuuu.... niczym będę robił instalacje to jeszcze trochę minie bo mam 3 rowery i żaden nie sprawny i żaden nie ma dynama :P
 • Admin grupy audio
  Wszystko pięknie, tylko Kolega nie wziął pod uwagę jednej ważnej rzeczy. LM317 do poprawnej pracy wymaga napięcia o 3V wyższego niż napięcie wyjściowe. Dla 6V napięcia wyjściowego, będzie to napięcie 9V po wyprostowaniu i odfiltrowaniu - czyli mniej więcej amplituda nominalnego napięcia jakie daje dynamo, a gdzie jeszcze spadek napięcia na dwóch diodach prostowniczych? Musiałby Kolega utrzymać stałą nominalną prędkość obrotową dynama, co w rowerze jest niewykonalne.
  Poza tym zmienia się również częstotliwość prądu w zależności od prędkości obrotowej.
  Innymi słowy - układ może zadziałać, ale na pewno nie będzie działał prawidłowo.

  Proponuję odpuścić sobie zabawę z dynamem, bo więcej z tego kłopotu niż pożytku i pozostać przy instalacji akumulatorowej. Akumulator można po powrocie z wycieczki podładować w domu i po sprawie. Warto też rozważyć zastosowanie instalacji 12V (większe pojemności akumulatorów).
 • Poziom 21  
  No i kilku LEDów spiętych równolegle raczej nie podłącza się przez jeden rezystor, bo mogą nierównomiernie świecić.
 • Admin grupy audio
  Słuszna uwaga. LED powinny być łączone szeregowo np. po dwie + rezystor, a dopiero takie gałęzie łączone ze sobą równolegle. W przypadku zasilania z 12V lepiej łączyć szeregowo po 3 sztuki + rezystor.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 27  
  A może ogniwo fotowoltaiczne?
  Drogie, owszem, ale ładuje akumulator bez względu na to czy się jedzie czy nie a poza tym nie zużywa się mechanicznie..
  Przy planowanej długiej eksploatacji może okazać się bardziej ekonomiczne.
 • Poziom 2  
  Witam. miesiąc temu bawiłem się z oświetleniem roweru. Zastosowałem "HUB dynamo driver" (google) oraz mocną diodę CREE. Efekt oszałamiający.
 • Poziom 19  
  Ech... nadal zmieniam pomysły, zakupiłem drugi aku 6V 4,5Ah i mogę albo mieć 12V(szeregowo) albo na zmianę(jeden działa drugi w ładowaniu). obmyślam schemat. Jak w końcu dojdę do poprawnego schematu to wstawię :P

  langlukas napisał:
  Witam. miesiąc temu bawiłem się z oświetleniem roweru. Zastosowałem "HUB dynamo driver" (google) oraz mocną diodę CREE. Efekt oszałamiający.


  Po cóż ci przetwornica do jednej CREE? mały akumulatorek + rezystor + cree = piękne oświetlenie bez kręcenia pedałami.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 19  
  na twoim miejscu pozostałbym przy avt. przekaźnik aby "przekazywać" musi mieć zasilanie cewki które wiąże się z poborem kilkunastu mA, przy tranzystorze ten prąd jest znikomy. ja jutro idę po części i robię AVT-2102