Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

20 kamer analogowych i 10 kamer IP 2Mpix na hybrydzie

kolejorz1981 30 Kwi 2010 09:11 3990 9
  • #1 30 Kwi 2010 09:11
    kolejorz1981
    Poziom 13  

Witam wszystkich forumowiczów. Potrzebuję zbudować system składający się z 20 kamer analogowych i 10 kamer IP 2Mpix na jednym rejestratorze hybrydowym. Warunki jakie musi spełniać system. Rejestrator musi nagrywać analogi 25kl/s w D1 i kamery IP min. 10kl/s w 2Mpix. Czas archwium ok 30 dni. Zastanawiałem się nad systemem ALNET NET HYBRID na karcie AVC do obsługi tej konfiguracji. Mam problem z dobraniem kamery IP (oświetlenie stałe wewnętrzne 24h) i konfiguracji serwera tak aby to wszystko pociągnął. Proszę o radę.

0 9
  • CControls
  • Pomocny post
    #2 30 Kwi 2010 12:30
    maniooo
    Poziom 15  

Witaj,

Alnet jak najbardziej, przyjrzyj się też np. urządzeniom Instek Digital.
    Model HR-DR3732-3U bądź HR-DR3716-3U, jeśli wystarczyłoby 16 kamer analogowych.
    Taniej pod względem rejestratora, a brakujące kamery zastąpisz urządzeniami IP.
    Co do kamer - w najbliższym czasie pojawi się w dobrej cenie AV-2110DN Areconta, warto pomyśleć.
    Są wspierane, choć lista kompatybilności mówi co innego.

Pozdrawiam.

0
  • CControls
  • Pomocny post
    #3 02 Maj 2010 13:51
    bajdon
    Poziom 11  

Dobierzesz też coś z Optivy. Pamiętaj, że musisz mieć mocny serwer na Intelu z Windowsem 7. Dyski twarde tylko i wyłącznie serwerowe np. Seagate ES2 w bezpiecznym raidzie.

0
  • Pomocny post
    #4 02 Maj 2010 14:55
    Marek31415
    Poziom 31  

kolejorz1981 napisał:
    ...20 kamer analogowych i 10 kamer IP 2Mpix na jednym rejestratorze hybrydowym... 25kl/s w D1 i kamery IP min. 10kl/s w 2Mpix. Czas archwium ok 30 dni

W przeliczeniu na D1 to około 90 kamer i 1200 kl./s.
    Nie sądzę, aby najlepszy serwer to pociągnął.
    Bezpieczniej jest rozbić monitoring na kilka maszyn w systemie klastrowym.
    Można wtedy wykorzystać większą ilość dysków i zapewnić odpowiedni czas zapisu.
    Odpowiednim oprogramowaniem jest SelCamNet.
    Zarządza dowolną ilością komputerów w systemie klastrowym z możliwością obsługi dużej ilości dysków i monitorów.

0
  • #5 03 Maj 2010 18:07
    kolejorz1981
    Poziom 13  

Marek31415 napisał:

W przeliczeniu na D1 to około 90 kamer i 1200 kl./s.
    Nie sądzę, aby najlepszy serwer to pociągnął.
    Też właśnie się tego obawiam a nie mam możliwości wykonania żadnej próby przed zamówieniem sprzetu...
    Marek31415 napisał:

Bezpieczniej jest rozbić monitoring na kilka maszyn w systemie klastrowym.
    Masz jakieś konkretne rozwiązanie opanowane na wasnych doświadczeniach, będę wdzięczny o jakąkolwiek radę jak to rozsądnie podzielić...
    A i kolejny problem, któy mnie nurtuje to czy sieć LAN 100 Mb/s z kilkoma końcówkami klienckimi się nie zapcha jak wrzucę te obrazy na 3-4 stanowiska?

0
  • Pomocny post
    #6 04 Maj 2010 00:04
    Marek31415
    Poziom 31  

kolejorz1981 napisał:

A i kolejny problem, któy mnie nurtuje to czy sieć LAN 100 Mb/s z kilkoma końcówkami klienckimi się nie zapcha jak wrzucę te obrazy na 3-4 stanowiska?

Wbrew pozorom, to rozwiązanie odciąża sieć.
    Metodyka jest taka:
    Grupujesz po kilka kamer na na switchu i do niego komputer klastra.
    Komputery łączysz między sobą łącząc switch'e.
    W ten sposób masz węzły sieci, gdzie ruch jest w obrębie węzła a nie między nimi.
    Inną sprawą jest rozplanowanie tego fizycznie.
    Musiałbym więcej wiedzieć o samym monitoringu.
    Do czego ma faktycznie służyć, tylko rejestracja, czy ciągły podgląd?
    Jakie rozmieszczenie kamer (czy da się pogrupować)?

Cytat:
    Masz jakieś konkretne rozwiązanie opanowane na wasnych doświadczeniach, będę wdzięczny o jakąkolwiek radę jak to rozsądnie podzielić...

Bez dokładnego rozpoznania tematu ciężko coś konkretnego doradzić.
    Generalnie założenia są ciężkie do spełnienia.
    20 kamer analogowych w D1 i 25kl/s to ponad możliwości magistrali PCI komputera. A na magistrali PCI zwykle są jeszcze inne urządzenia, karty.
    Oczywiście są karty DVR, które kompresują strumień sprzętowo, ale wtedy procesor musi nadążyć z rozkodowaniem, analizą i następne schody.
    Po co klientowi 25 kl/s? Czy wszystkie kamery muszą być w D1?
    Co do kamer 2Mpix, 10 kl/s też ciężko będzie osiągnąć przy kilku kamerach tego typu w systemie.
    Chyba, że ustawi się silną kompresję czyli kiepską jakość.
    Tylko wtedy nie ma sensu kamera 2Mpix.

Ja osobiście bym zaproponował tylko kamery IP i ustalił z klientem sensowne i możliwe do spełnienia warunki techniczne.

Ale może rzeczywiście te wymogi muszą być spełnione?
    Napisz coś więcej o tym monitoringu to spróbuję podać konkretniejsze rozwiązanie tematu.

0
  • #7 05 Maj 2010 11:41
    kolejorz1981
    Poziom 13  

Klatki z analogów okroiłem do 12 na sek. w D1 ale to wystarczy-proces produkcyjny. Instalację rozbiłem to na dwa serwery po 10 wejść analog i 5 IP Mpix (możliwa rozbudowa do 16 analog i 8 IP ) w każdym. Kamery IP zastosuję INTERNECa 2Pix ponieważ ładnie współpracują z ALnetem i przyzwoity stosunek ceny/jakość. Serwer na procesorze I7 z 2GB DDRAM3, dyski WD serwerowe w RAIDZIE. Planuję to spiąć switchem CISCO 24x100 2x1000, gdzie do wejść Gigabitowych podłącze serwery.Marek... jakbyś miał jakieś jeszcze wskazówki to jestem otwarty na dodatkową wiedze.

0
  • #8 05 Maj 2010 13:14
    Marek31415
    Poziom 31  

kolejorz1981 napisał:
    Klatki z analogów okroiłem do 12 na sek. w D1 ale to wystarczy-proces produkcyjny. Instalację rozbiłem to na dwa serwery po 10 wejść analog i 5 IP Mpix (możliwa rozbudowa do 16 analog i 8 IP ) w każdym.

Wygląda lepiej.
    Nie wiem jak sobie z tym radzi ALNET (system klastrowy).
    Ja używam innego oprogramowania. Mam klucz USB z wpisaną ilością licencji (kamer) i w dowolny momencie mogę dołożyć następny komputer. Liczy się suma kamer w systemie.
    kolejorz1981 napisał:
    Kamery IP zastosuję INTERNECa 2Pix ponieważ ładnie współpracują z ALnetem i przyzwoity stosunek ceny/jakość.

Nie wiem jakiej konkretnie kamery chcesz użyć.
    Ja testowałem DS-2CD852F, jeszcze nie było jej w oficjalnej ofercie.
    Co ciekawe inny producent a kamera ta sama. Te kamery są chyba na rynku pod różnymi znakami firmowymi i w różnych cenach.

Moje uwagi, być może są już nieaktualne:

- kompresja tylko MPEG4

W niektórych systemach nie sprawdza się ten rodzaj kompresji. W systemach mocno obciążonych często występuje zjawisko wycinania strumienia. Inaczej mówiąc, gdy komputer lub kamera nie nadąża z kompresją/dekompresją, fragment strumienia jest usuwany. Ratunkiem wtedy jest przełączenie strumienia na MJPEG, mniej obciążający procesor. Ta kamerka tej możliwości niestety nie ma.
    Ważne jest to, co preferuje klient. Jakość, szybkość, brak "czkawki". A te parametry się wykluczają. Trzeba wybrać jakiś kompromis.

- ilość klatek/s

W rozdzielczości 2Mpix według specyfikacji producenta maksymalnie 5 kl/s. W testach u mnie wyszło 4 kl/s.

- przy słabym oświetleniu kamera przechodzi w długi tryb naświetlania matrycy

Efektem jest bardzo dobry obraz statyczny i rozmyty ruch. Ale ten efekt mają prawie wszystkie kamery CMOS. Nie pamiętam, czy ta kamer ma możliwość wyłączenia tej funkcji lub zaawansowaną konfigurację. Jeżeli kamera będzie obserwować taśmę produkcyjną z ciągłym ruchem, może okazać się, że obraz będzie nie do przyjęcia.
    Warto zrobić próbę na miejscu (kamera + przeglądarka IE).

Być może te dane są już nieaktualne, ale proponuję sprawdzić dokładnie specyfikację dla wybranych kamer.

0
  • #9 05 Maj 2010 14:13
    maniooo
    Poziom 15  

Witam,

ja tylko dodam, iż wspomniane przeze mnie rozwiązanie daje radę przy 16 x analog 25kl/s + np. 16 x ACTi 1,3MPx przy 8 klatkach.
    Można więc sądzić, iż przy pewnym obcięciu strumienia z 2MPx nie powinno być źle.

Pozdrawiam.

0
  • #10 13 Lip 2010 09:47
    kolejorz1981
    Poziom 13  

A więc zrobiłem tak:

Dwa serwery z kartą i oprogramowaniem Alnet RTD16/400/8IP, procesory intela I5, dyski serwerowe WD 4x2000GB w każdym. Ostatecznie skończyło się na 12 kamerach IP INTERNEC DS-2CD852MF-E, po 6 na serwer i 23 analogach SAMSUNG SDC 435 po 12 i 11 na serwer. Wszystko spięte switchem CISCO z Poe, kamery prędkość 100Mbit/s serwery 1000Mbit/s. Sieć inwestora wpięta na osobnych kartach sieciowych do każdego z serwerów. Na odległościach dłuższych niż 100m dla PoE dawałem zasilacz po środku. Samsungi skrętka komputerowa i moduł TR16/DC-RACK z delty.

0