Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Energia elektryczna dzięki chodzeniu

tpokala 30 Kwi 2010 13:14 2034 6
 • Energia elektryczna dzięki chodzeniu

  Czy chodzenie lub bieganie może wygenerować wystarczająco dużo energii, aby starczyła ona do zasilania telefonu komórkowego, odtwarzacza mp3 czy nawigacji GPS? Dr Ville Kaajakari opracował innowacyjny prototyp piezoelektrycznego generatora, który jest tak mały, że może być umieszczony w podeszwie buta i wystarczająco wydajny, by zasilić wspomniane już urządzenia.

  Wykorzystanie energii kinetycznej nie jest proste, bo trudno jest wygenerować wystarczające ilości, żeby zasilić cokolwiek. Pewną innowacją jest wynalazek dr Kaajakari - który został niedawno zaprezentowany w MEMS Investor Journal.

  Generator w butach używa tanich przetworników polimerowych z metalizowaną powierzchnią na stykach. Tradycyjne przetworniki ceramiczne są twarde i nie nadają się do stosowania np. w butach, ale te wykorzystane przez Kaajakari są miękkie.

  Według Kaajakari nowy układ regulacji napięcia możne przekształcać energię na możliwe do wykorzystania napięcie, a w połączeniu z polimerowym przetwornikiem dać moc rzędu dwóch miliwatów na but.

  "Ta technologia może przynieść wymierne korzyści, na przykład dla turystów w sytuacjach awaryjnych lub w urządzeniach służących do lokalizacji nadajników" powiedział Kaajakari. "Generalnie można by używać urządzeń przenośnych bez konieczności posiadania baterii. Ostatecznie chcemy rozwinąć ten wynalazek tak, żeby można było zasilać nawet telefony komórkowe."

  Źródło

  Fajne! Ranking DIY
 • Zasilacze UPS
 • #2
  daavid117
  Poziom 42  
  Piękna sprawa! Idę sobie pograć w piłkę dwie godzinki, a potem mogę podłączyć telefon albo odtwarzacz żeby się ładował. Moim zdaniem bardzo ciekawy pomysł. Dodać do tego przewodzenie prądu przez skórę człowieka (kiedyś wspomniane na tym forum) i można by ładować telefon trzymając go w kieszeni. (to już bardziej Sci-fi)
 • Zasilacze UPS
 • #3
  submariner
  Poziom 32  
  temat wielokrotnie walkowany na elektrodzie, sa zalaczniki gdzie kupic przetworniki...
 • #4
  shunkx
  Poziom 12  
  Napięcie napięciem ale co z prądem? Chyba kiepsko... Poza tym ciekaw jestem jak wytrzymały jest nowy wynalazek, po jakim dystansie się zużywa? Natomiast jest to niewątpliwie ciekawe rozwiązanie i kolejny krok naprzód. Oby więcej takich innowacyjnych rozwiązań!
 • #5
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #6
  Spooner
  Poziom 16  
  Jako mobilna ładowarka do paluszków jak najbardziej na przykład w górach.
  Już to sobie wiedzę, cały dom :)

  Kochanie poskacz trochę bo żarówki przygasają :)
 • #7
  msichal
  Poziom 21  
  Ładowanie komórki dwoma miliwatami? Możliwe, ale nie chciałbym skakać cały rok żeby naładować telefon...