Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ekologiczne kolektory i 140 letni dom

tymeczek 30 Kwi 2010 13:20 5731 6
  • Ekologiczne kolektory i 140 letni dom
    Projekt kolektorów słonecznych w tym przypadku zrodził się, z oszczędności autora, który jak sam twierdzi, nie lubi niczego wyrzucać dopóki nie będzie pewien, że można do czegoś to jeszcze wykorzystać. Materiały potrzebne do produkcji znalazł w stercie staroci ułożonej obok domu. Tak powstało 14 kolektorów, które w zimowe słoneczne dni mogą przez 6 godzin ogrzać 140 letni dom autora. Zasada działania jest bardzo prosta. Promienie słońca ogrzewają powietrze wewnątrz kolektora. Te z kolei kierowane jest wentylatorami do domu. Trochę szkła, metalu, czarnej farby i wentylatory. Kto by pomyślał?
    Po szczegóły zapraszam tutaj.

Źródło: Instructables

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 30 Kwi 2010 22:36
    Dj_Pele
    Poziom 16  

Witam

Nom bardzo fajny projekt i to w zasadzie za darmo sam zastanawiałem się już czy nie wykorzystać powierzchni mojego dachu do czegoś takiego plus np. ogrzewanie wody latem wpadł mi teraz do głowy plan niecny i szpetny jak wujek Fester. Mianowicie postaram się wykorzystać przestrzeń pomiędzy starym pokryciem z papy a nowym z blachy.

• #3 30 Kwi 2010 23:01
    Citek
    Poziom 22  

Jestem ciekaw jak to rozwiązanie sprawdza się jesienią albo zimą, bo teraz w lato to moim zdaniem bez sensu jest grzać powietrze w domu jak upał na dworze.

• #4 01 Maj 2010 21:05
    PERKUN
    Poziom 12  

Pisze wyraźnie ze ogrzewa tym dom w zimowe słoneczne dni... w końcu słońce świeci nie tylko latem :)

• #5 02 Maj 2010 18:55
    Trebuh
    Poziom 18  

W ciepłe zimowe dni owszem ale jak na zewnątrz jest poniżej -10 jak się to sprawuje przy 15 stopniach były robione testy..., nie widzę szczególnej izolacji a 1 strona nie zaizolowana będzie miała duże straty (mam nadzieję że zastosował szyby zespolone).

• #6 07 Maj 2010 09:35
    Press
    Poziom 22  

Ta pustka w środku jakoś mnie nie przekonuje...
    Myślę, że sporo by można zyskać gdyby włożyć w środek coś w rodzaju radiatora z blachy pomalowanego na czarno. Powierzchnia przyjmowania promieni zwiększyłaby się pewnie niewiele, ale wymiana ciepła z przepływającym powietrzem byłaby znacznie lepsza.

• #7 10 Maj 2010 00:38
    EugeniuszS
    Poziom 2  

Witam wszystkich.

Podejrzewam że to typ kolektora na ogrzanie powietrza a nie wody.

Zimne powietrze jest nagrzewane w kolektorze dalej trafia do pomieszczenia. Tanie i proste rozwiązanie.

Chociaż kolega Press ma nieco racji, mając w środku chociażby rurki miedziane można więcej zyskać. (mowie o podgrzaniu wody, oraz częściowym ogrzaniu pomieszczeń).

P.S. Ja nad morzem mam prościej zrobione., kawałek węża na wodę pitną (taki niebieski o średnicy 5..7 cm. Położony na dach naczepy kempingowej. 100 metrów węża daje około 200 litrów wody. bardzo cieplej w średnią pogodę i wręcz gorącej kiedy świeci słonce. Jak będę na działce zrobię zdjęcia i się pochwalę.